piątek, 20 września, 2024

W Irlandii znikną automaty z papierosami. Rząd chce chronić młodych ludzi

Rząd Irlandii zaostrza prawo dotyczące sprzedaży papierosów i innych wyrobów zawierających nikotynę. Za trochę ponad rok z pubów, restauracji i lokali rozrywkowych znikną automaty z papierosami i e-papierosami.

Irlandia dobrze radziła sobie z walką z uzależnieniem od nikotyny. Ale do czasu

Rząd Irlandii nie jest zadowolony z postępów robionych w walce z uzależnieniem społeczeństwa od nikotyny. W ciągu dekady od wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych (2004 r.), liczba osób palących obniżyła się z 27 proc. do 18 proc. Ale później nastąpiła długotrwała stagnacja i wskaźnik dotyczący stopnia uzależnienia społeczeństwa od nikotyny nie chciał nawet drgnąć. I o ile jeszcze dziesięć lat temu władze optymistycznie patrzyły w przyszłość, sadząc, że już w 2025 r. Irlandia będzie się mogła uznać za społeczeństwo wolne od tytoniu, to obecnie nastroje w tym względzie nie są najlepsze. Tym bardziej, że po nikotynę znów chętnie sięgają ludzie młodzi. A koncerny tytoniowe kuszą ich już nie tyle samymi papierosami, ile modnymi e-papierosami.

Statystyki pokazują, że wśród nastolatków w Irlandii wzrasta użycie e-papierosów, co jest tylko przedsionkiem do sięgnięcia po tradycyjne papierosy. Dane za 2019 r. pokazały, że po e-papierosy sięga co piąty 16-latek, czyli dwukrotnie więcej niż w 2015 r. Z kolei dane za 2018 r. pokazały, że e-papierosy pali co dziesiąty nastolatek w wieku od 12 do 17 lat.

Automaty z papierosami i e-papierosami znikną z przestrzeni publicznej

Aby walczyć z uzależnieniem od nikotyny, a tym bardziej z sięganiem po papierosy i e-papierosy przez młodych ludzi, władze Irlandii wprowadzą zakaz sprzedaży tych wyrobów w automatach. Urządzenia takie, w liczbie ok. 4000 w całym kraju, można napotkać w pubach, restauracjach i innych lokalach o charakterze gastronomicznym lub rozrywkowym. I choć w automatach można płacić tylko przy pomocy specjalnych żetonów lub kart otrzymanych od obsługi, to i tak stanowią one miejsca, w których młodym ludziom znacznie łatwiej jest nabyć wyroby tytoniowe.

Minister zdrowia Stephen Donnelly potwierdził właśnie, że automaty z papierosami i e-papierosami znikną na stałe z Irlandii we wrześniu 2025 r.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Zarobki i siła nabywcza – Irlandia, Holandia, Niemcy, UK i Norwegia

Irlandia, Holandia, Niemcy to kraje, które najczęściej wybieramy udając się do pracy za granicę. Coraz więcej Polaków wybiera także Norwegię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport