piątek, 20 września, 2024

W UK trzeba zakończyć podział na biedną północ i bogate południe

W najnowszym raporcie the Fairness Foundation eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych pięciu lat społeczeństwo w Wielkiej Brytanii będzie jeszcze bardziej niesprawiedliwe i dotknięte nierównościami w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej czy mieszkalnictwa. A to grozi wzrostem poparcia dla skrajnej prawicy.

Podział północ-południe musi zostać zakończony

Raport the Fairness Foundation wyraźnie wskazuje na potrzebę zakończenia w Wielkiej Brytanii podziału na bogate południe i biedną północ. Jeśli politycy nie zabiorą się aktywnie do pracy, to w ciągu pięciu lat nierówności na Wyspach, przede wszystkim w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej, czy mieszkalnictwa, jeszcze bardziej się pogłębią. 

„Uważamy, że jest to nie tylko złe z moralnego punktu widzenia, ale powoduje głębokie szkody dla naszego społeczeństwa, gospodarki i demokracji. A także że utrudnia to walkę z kryzysem klimatycznym. (…) Brak działań teraz sprawi, że będziemy mniej zdrowi, produktywni, wydajni, odporni i spójni” – czytamy w liście ponad 30 przedstawicieli biznesu, środowisk akademickich i społeczeństwa obywatelskiego do przywódców wszystkich partii w UK, których zaalarmowały ustalenia najnowszego raportu. Niestety eksperci ci uważają, że na razie klasa polityczna nie wykazuje „woli, aby zająć się niesprawiedliwościami i nierównościami” w kraju.

Bieda w UK – prognozy są fatalne

W raporcie the Fairness Foundation czytamy, że do 2028 r. liczba dzieci żyjących w UK we względnym ubóstwie wzrośnie z 30 proc. do 33 proc. Będzie to efektem m.in. zamrożenia zasiłku housing benefits, zniesienia świadczeń z tytułu kosztów utrzymania oraz utrzymania limitu świadczeń społecznych na poziomie dwojga dzieci. Poza tym liczba dzieci żyjących w przeludnionych domach ma wzrosnąć z 1,8 mln do 2 mln do 2030 r. z uwagi na znaczny wzrost cen mieszkań.

Statystyki są bezwzględne. Już teraz mieszkaniec południowo-wschodniej Anglii jest przeciętnie o 195 400 funtów bogatszy niż mieszkaniec północy kraju. A różnica ta w ciągu kolejnych pięciu lat jeszcze się pogłębi i wzrośnie do 229 000 funtów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?