Niemal połowa prywatnych najemców UK mieszka w zapleśniałych domach

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Citizens Advice prawie połowa prywatnych najemców w Wielkiej Brytanii mieszka w zawilgoconych lub zapleśniałych domach. Sytuacja ta ma miejsce, gdy średnio za czynsz, mieszkając poza Londynem, płaci się (rekordowe!) 1314 funtów miesięcznie.

Według organizacji charytatywnej Citizens Advice obecnie 45% osób wynajmujących prywatne mieszkanie lub dom w UK ma problemy z wilgocią, pleśnią lub zimnem w lokalu, który wynajmuje. Z kolei 48% tych gospodarstw domowych zmaga się z tymi problemami od przynajmniej roku.

Warto zestawić te dane z doniesieniami Rightmove dotyczącymi wysokości czynszów. Te nieustannie rosną. W chwili obecne średnio, za wynajem poza Londynem płaci się 1314 funtów miesięcznie. Ile za mieszkanie płaci się w brytyjskiej stolicy aż strach pisać – przeciętna stawka sięga tu 2661 funtów.

Brytyjczycy mieszkają w zapleśniałych i zawilgoconych domach

Jak wynika z analiz Citizens Advice prywatni najemcy o niskich dochodach przeznaczają aż 53% swoich dochodów na koszty związane z rachunkami za energię i na czynsz. W przypadku osób mieszkających w mieszkaniach socjalnych odsetek ten wynosi 46%, a 40% w przypadku osób, które są właścicielami swoich domów.

– Ciepły, bezpieczny dom, wolny od wilgoci i pleśni, powinien być podstawowym prawem każde człowieka – komentuje dyrektor naczelna Citizens Advice, Clare Moriarty, jak cytujemy za serwisem informacyjnym „Sky News”. – Jednak prywatni najemcy płacą krocie za coraz bardziej zaniedbane mieszkania, które pochłaniają ich ciężko zarobione pieniądze i narażają ich zdrowie – dodaje.

Jak rząd chce zmienić tę sytuację?

Citizens Advice apeluje do nowych władz UK, aby wprowadzić przepisy dotyczące przystępności cenowej mieszkań na prywatnym rynku oraz gwarancji bezpieczeństwa w tym sektorze.

W zeszłym tygodniu w ramach King’s Speech zawarto obietnicę ze strony Partia Pracy iż „podjęte zostaną działania tam, gdzie poprzedni rząd zawiódł” w zakresie ochrony najemców. Polityka w tej kwestii ma zmieniać prawo w zakresie zakazu nieuzasadnionych eksmisji (no-fault evictions).

Dodajmy, iż analiza danych dokonana przez City Hall pokazuje, że w ciągu ostatniego roku liczba eksmisji bez uzasadnienia wzrosła w Londynie aż o 52 proc. To blisko sześciokrotnie więcej niż w pozostałych regionach Anglii i Walii, gdzie liczba takich eksmisji wzrosła o 9 proc. Statystyki pokazują, że w okresie 12 miesięcy, do końca marca 2024 r., w Londynie złożono 11 880 wniosków o eksmisję bez uzasadnienia. Do marca 2023 r. takich wniosków było 7 834.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak skutecznie walczyć o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

Pasażerowie linii lotniczych mają określone prawa w przypadku opóźnień...

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Mieszkańcy 18 kodów pocztowych w UK mogą liczyć na Cold Weather Payments

W związku z opadami śniegu w Wielkiej Brytanii uruchomione zostały płatności z tytułu Cold Weather Payments. Środki należą się osobom mieszkającym na terenie wyznaczanym przez 18 różnych kodów pocztowych w Kumbrii, Northumberland i Scottish Borders.

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie