środa, 18 września, 2024

Rozbudowa lotniska Heathrow – czy i kiedy może powstać trzeci pas startowy?

Rząd Partii Pracy nie sprzeciwia się budowie trzeciego pasa startowego na londyńskim lotnisku Heathrow, o ile uda się spełnić warunki związane z poziomem hałasu i zanieczyszczeniem. Co dalej z rozbudową stołecznego portu lotniczego? Czy po dwóch dekadach impasu istnieje realna szansa na jakąś zmianą?

Przez prawie dwie dekady dalsza rozbudowa lotniska Heathrow była niezwykle napiętą kwestią polityczną. Nierzadko przedstawiono ją jako konflikt między potrzebami lokalnych mieszkańców a potrzebami całego Londynu, czy wręcz kraju, jako spór między wzrostem gospodarczym a dbaniem o przyrodę i walkę ze zmianami klimatycznymi.

Rozbudowa lotniska Heathrow

W tym roku na Heathrow odnotowano rekordową ilość pasażerów. Z usług największego portu lotniczego nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w skali europejskiej skorzystało przeszło 81,5 mln osób. Dane te dotyczą okresu 12 miesięcy, od maja 2023 do maja 2024. Dla porównania, w analogicznym okresie w latach 2022-2023 liczba pasażerów Heathrow sięgnęła 71,6 mln. W samym maju na Heathrow na pokład samolotu wsiadło 7,2 mln osób, gdy w 2023 liczba ta sięgnęła 6,7 mln. Dodajmy, iż był to najbardziej „ruchliwy” piąty miesiąc roku w dziejach portu lotniczego zlokalizowanego w zachodniej części brytyjskiej stolicy.

Mimo że na Heathrow funkcjonuje aż pięć terminali, to przy takim zainteresowaniu ze strony podróżnych ich ilość pozostaje niewystarczająca. Plany dotyczące rozbudowy związane z powiększeniem lotniska o trzeci pas zakładają realizację do 260 000 dodatkowych lotów rocznie oraz dodanie do 40 nowych kierunków.

Partia Pracy mówi  „tak, ale..”

Niemniej, ekspansja czołowego stołecznego lotniska budzi sprzeciw przede wszystkim ze strony mieszkańców zachodniego Londynu. Hałas powodowany rykiem silników odrzutowych przelatujących na małej wysokości ma dotknąć ok. 120 tys. osób, a kilka tysięcy będzie musiało opuścić swoje domy, by udostępnić miejsce rozrastającemu się lotnisku. Plany rozbudowy były wspierane przez rząd Partii Konserwatywnej, ale koniec końców nie udało się ruszyć z tą niezwykle ambitną inwestycją.

Po przejęciu władzy w UK rząd Labour jest otwarty na rozwój portów lotniczych w kraju, ale tylko, gdy w ramach takich inwestycji spełnione zostaną określone warunki. Dotyczą one kwestii klimatycznych, zanieczyszczenia hałasem i zanieczyszczenia powietrza, a także realnego wpływ na wzrost gospodarczy. Gabinet kierowany przez Keira Starmera w sprawie budowy trzeciego pasa startowego na Heathrow nie mówi „nie”, mówi „tak, ale..”.

Czy projekty ustaw w King`s Speech  pomogą w rozwoju Heathrow?

Dodajmy, iż w ramach King`s Speech pojawiła się deklaracja wsparcia dla rozwoju zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). W ramach ustawy Sustainable aviation fuel (revenue support mechanism) bill mają zostać podjęte próby zwiększenia inwestycji w brytyjskie zakłady produkujące paliwa lotnicze. Czy ustawodawstwo w tym zakresie okaże się kluczem do rozwoju w branży lotniczej?

Jak czytamy na łamach „The Financial Times”, Heathrow nie złożyło żadnego wniosku o budowę trzeciego pasa startowego. Władze lotniska są przekonane o długoterminowej potrzebie rozwoju w tym zakresie, ale są dalekie od przedstawiania konkretnych propozycji. Dyrektor Thomas Woldbye zamiast budowy kolejnego pasu startowego, nadał priorytet ekspansji na mniejszą skalę, aby zwiększyć liczbę pasażerów, jaką lotnisko może obsłużyć. Przepustowość ma zostać zwiększona z 80 mln do 100 mln pasażerów. Kolejki i tłok staną się nieuchronnie jeszcze większe…

Ile będzie kosztowała rozbudowa Heathrow?

Przypomnijmy, w 2019 roku lotnisko przedstawiło plany projekty rozbudowy o wartości 14 mld funtów, obejmującego wyburzenie domów w pobliżu i przekierowaniu autostrady M25 do tunelu w celu zbudowania nowego pasa startowego na północny zachód od obecnego lotniska. Celem było ostateczne zwiększenie liczby pasażerów do 142 mln rocznie w porównaniu z 81 mln w 2019.

Obecnie projekt ten jest ponownie rozpatrywany. Oczekuje się, że całkowity koszt budowy trzeciego pasa startowego będzie znacznie wyższy niż pięć lat temu, biorąc pod uwagę ogólny wzrost kosztów takiego przedsięwzięcia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy z UK zebrali już ponad 870 tysięcy na powodzian

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji