Apteki w Anglii ograniczają usługi. Nie radzą sobie finansowo

Apteki w całej Anglii nie są w stanie dostarczyć mieszkańcom kluczowych usług w obszarach takich jak antykoncepcja awaryjna czy bezpłatne dostawy leków na receptę. Z powodu presji finansowej, apteki rezygnują także z wydłużonych godzin otwarcia swoich placówek.

Apteki w Anglii nie są w stanie udźwignąć presji finansowej

Najnowsze badania pokazują, że apteki w całej Anglii nie mają płynności finansowej, co zmusza je do ograniczania usług. Aż 96 proc. właścicieli 2100 aptek, które wzięły udział w ankiecie dla Community Pharmacy England przyznało, że ciągu ostatnich 12 miesięcy zaprzestało świadczenia lokalnych usług. Przede wszystkim apteki rezygnują z dostarczania mieszkańcom antykoncepcji awaryjnej i produktów ułatwiających rzucenie palenia, a do tego, z uwagi na presję finansową, właściciele aptek rezygnują z darmowego dostarczania leków na receptę. Jednocześnie aż cztery na pięć aptek nie oferuje już wydłużonych godzin otwarcia, a 90 proc. zaprzestało zatrudniania tzw. farmaceutów na zastępstwo.

Apteki w Anglii są zamykane. Cierpią mieszkańcy

Statystyki są bezwzględne. Od 2017 r. w Anglii zamkniętych zostało blisko 1000 aptek. I, jak to w takich sytuacjach bywa, zamknięciami dotknięte zostały przede wszystkim obszary uboższe. Obszary, gdzie prowadzenie biznesu jest znacznie trudniejsze, a zyski nie tak duże, jak w większych miastach.

– W całej Anglii pacjenci i lokalne społeczności płacą cenę za rozpad naszej sieci aptek „za rogiem”. Tysiące aptek nie mają innego wyboru, jak tylko ograniczyć zakres oferowanych usług. To nie są decyzje, które chcą podejmować jakiekolwiek apteki. Ale przy 30-proc. redukcji finansowania w ujęciu realnym i rosnących kosztach właściciele aptek muszą podejmować niemożliwe decyzje, aby utrzymać swoje drzwi otwarte – tłumaczy Janet Morrison, dyrektor naczelna Community Pharmacy England.

A Nick Kaye z the National Pharmacy Association dodaje: – Apteki „za rogiem” są w tym kraju pod ogromną presją. I są całkowicie niedofinansowane w związku ze swoją istotną rolą jaką spełniają na pierwszej linii służby zdrowia. To nieuchronnie doprowadziło do cięć, takich jak skrócenie godzin otwarcia i zakończenie bezpłatnych dostaw leków dla pacjentów przykutych do łóżka. Co gorsza, w ciągu ostatniej dekady ponad 1000 aptek zostało zmuszonych do zamknięcia. Rząd powinien inwestować w nas, aby skrócić czas oczekiwania u lekarza rodzinnego. Ale obecnie cofamy się, zamiast realizować nasz potencjał, jako wykwalifikowanych lekarzy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie