piątek, 20 września, 2024

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie, żeby sprostać potrzebom mieszkańców, trzeba by budować ponad 40 000 przystępnych cenowo mieszkań rocznie. Tymczasem w zeszłym roku City Hall dofinansował budowę tylko nieco ponad 2300 takich mieszkań.

Budowa niedrogich mieszkań w Londynie – tak źle jeszcze nie było

Statystyki za poprzedni rok w zakresie budowy niedrogich mieszkań w Londynie są zatrważające. Choć w stolicy Wielkiej Brytanii każdego roku powinno powstawać ok. 43 000 takich przystępnych cenowo mieszkań, to w latach 2023–2024 z dofinansowaniem z City Hall uruchomiono jedynie 2358 takich inwestycji. Co więcej, w 10 z 33 gmin Wielkiego Londynu budowa przystępnych cenowo mieszkań była jedynie symboliczna. Według the London Assembly problem ten dotyczył takich gmin jak Bexley, Harrow, Richmond, the City of London, Kensington and Chelsea, Brent, Enfield, Lambeth, Newham i Croydon.

Krytycy przywołują konkretne dane, by pokazać, że burmistrz Londynu zbyt mało robi w kwestii mieszkalnictwa. W zamian za 4 mld funtów przyznanych przez rząd, Sadiq Khan musi rozpocząć do marca 2026 r. budowę od 23 900 do 27 100 mieszkań (inwestycje te muszą zostać ukończone do marca 2030 r.). Jednak do marca tego roku rozpoczęto budowę tylko 1777 domów (581 inwestycji pochodzi z poprzedniego planu), a to oznacza, że budowę ponad 90 proc. mieszkań, które burmistrz obiecał londyńczykom, będzie trzeba rozpocząć w ciągu najbliższych dwóch lat.

Skąd biorą się opóźnienia w budowie niedrogich mieszkań?

Jest kilka czynników, które wpływają na opóźnienia w budowie niedrogich mieszkań w Londynie. Eksperci przywołują tu przede wszystkim „bardzo trudne warunki rynkowe” i opóźnienia w przekazywaniu środków na budownictwo socjalne przez rząd torysów. Poza tym negatywnie na sektor wpłynął wybuch wojny w Ukrainie i wysoka inflacja.

– Londyn pilnie potrzebuje więcej niedrogich mieszkań, a dodatkowe wyzwania, z jakimi borykało się Greater London Authority w realizacji swoich celów w ubiegłym roku, sprawiły, że potrzeba ta stała się jeszcze bardziej paląca – mówi Sem Moema, przewodnicząca komisji mieszkaniowej z ramienia Partii Pracy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.