Najnowsze badania pokazują, że co czwarty mieszkaniec Wielkiej Brytanii czuje się w pewnych obszarach wykluczony cyfrowo. Jeszcze więcej osób nie radzi sobie w zdigitalizowanym świecie w gospodarstwach domowych osiągających bardzo niskie dochody.
Jak mieszkańcy UK radzą sobie w świecie cyfrowym?
Z najnowszego badania Link wynika, że mieszkańcy UK bardzo różnie radzą sobie w zdigitalizowanym świecie. Bo choć 96 proc. ankietowanych przyznało, że czuje się pewnie robiąc zakupy w sieci, a 93 proc. dobrze radzi sobie załatwiając z internecie sprawy urzędowe, to aż 24 proc. Wyspiarzy uważa się w pewnych obszarach za wykluczonych cyfrowo. A odsetek ten jest jeszcze wyższy w gospodarstwach domowych z dochodami poniżej 10 000 funtów, gdzie wynosi on aż 44 proc.
Badanie wykazało także, że 68 proc. respondentów czuje się pewnie, gdy płaci online za parking, a 61 proc. nie miałoby problemu ze złożeniem w sieci wniosku o kredyt hipoteczny. Natomiast offline mieszkańcy UK bardzo chętnie umawiają się na wizyty lekarskie – sposób ten preferuje aż 51 proc. ankietowanych.
Ludzie na ogół lubią załatwianie spraw online
Większość z nas, niezależnie od tego, jak sobie radzi w zdigitalizowanym świecie przyznaje, że załatwianie spraw online jest bardzo wygodne. W ankiecie przeprowadzonej przez Link na próbie 2000 osób, 27 proc. respondentów stwierdziło, że preferuje drogę cyfrową, o ile jest ona w danej sytuacji możliwa. Natomiast aż 38 proc. przyznało, że skłania się ku cyfrowemu podejściu. Tylko 11 proc. ankietowanych zaznaczyło, że raczej skłania się do wykonywania zadań w trybie offline, a 5 proc. przyznało, że korzysta z trybu offline zawsze, gdy jest to możliwe.
– Włączenie wszystkich do świata cyfrowego ma znaczenie. Wpływa to na rozwój kariery, interakcje społeczne i dobre samopoczucie psychiczne. A także na produktywność i dobrobyt gospodarczy. Jednak biorąc pod uwagę nieustanną prędkość rozwoju technologicznego, bez względu na to, co robimy, wykluczenie cyfrowe będzie nadal istnieć. I nie chodzi tu tylko o wiek i przystępność cenową. Nie ma gwarancji, że posiadanie odpowiednich umiejętności dzisiaj będzie oznaczało posiadanie odpowiednich umiejętności jutro. Nie ma jednego rozwiązania problemu wykluczenia cyfrowego – mówi Adrian Roberts z Link. I dodaje: – Pewne jest jednak, że nie możemy mieć w przyszłości rozwarstwionego społeczeństwa. takiego z cyfrowym światem dla ludzi młodych i bogatych oraz nie-cyfrowym światem dla ludzi starszych i biedniejszych.