Holandia musi zapłacić azylantom 20 mln euro grzywny

Holenderski urząd Imigracji i Naturalizacji (Immigration and Naturalization Service – IND) musi zapłacić prawie 20 mln euro grzywien azylantom, którzy zbyt długo czekali na rozpatrzenie ich spraw.

W pierwszych miesiącach tego roku zaległości w rozpatrywaniu spraw dotyczących azylu doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby wniosków z 45 500 w 2023 roku do 56 000 w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku.

Holandia zapłaci azylantom prawie 20 mln euro

IND poinformowało, że podwyżka jest następstwem decyzji holenderskiej Rady Stanu o przywróceniu kar warunkowych we wrześniu 2022 roku. Po tym, jak uznała, że uchwalona w 2020 roku ustawa o ich zniesieniu narusza prawo europejskie.

Osoby, które ubiegają się o azyl, otrzymują 100 euro dziennie, jeśli IND potrzebuje więcej niż 15 miesięcy na rozstrzygnięcie ich sprawy (do maksymalnej kwoty 7500 euro). Według IND przepis ten miał stanowić zachętę dla osób ubiegających się o azyl do kwestionowania ich decyzji. Biorąc pod uwagę, że 88 proc. tych decyzji jest podtrzymywanych w drodze odwołania.

Brak czasu na rozpatrywanie nowych wniosków

Jak powiedział rzecznik IND:

– Kary warunkowe nie pomagają IND w szybszym podejmowaniu decyzji. Nie chodzi o to, że nie chcemy podejmować decyzji w terminie, ale że nie możemy sobie z tym poradzić. Nasi koledzy mają czas zajęty rozpatrywaniem naruszeń przepisów i odwołań. A IND nie może wykorzystać tego czasu na rozpatrywanie nowych wniosków.

Eric van der Burg, poprzedni wiceminister ds. azylu, wydłużył termin rozpatrywania wniosków do 15 miesięcy w następstwie decyzji Rady Stanu. Jednak to tymczasowe przedłużenie ma wygasnąć 1 stycznia.

Obecna koalicja uwzględniła w swoim ogólnym porozumieniu środki ograniczające dostęp osób ubiegających się o azyl do pomocy prawnej. A także ograniczające im aplikację do jednej szansy na odwołanie. W następnej kolejności chce również podjąć nową próbę „zniesienia lub ograniczenia” kar warunkowych.

Restrykcyjna polityka imigracyjna

Holenderski rząd koalicyjny, na którego czele stoi skrajnie prawicowa partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa, chce wysyłać obywateli Afryki, których wnioski o azyl odrzucono, do Ugandy. Reinette Klever, holenderska minister handlu i rozwoju, podczas wizyty w Ugandzie powiedziała, że holenderski rząd rozważa taki pomysł i Uganda „nie jest mu przeciwna”.

– Ostatecznie chcemy ograniczyć imigrację – powiedziała Klever, członkini PVV.

Rzecznik poinformował, że plan odsyłania azylantów do Ugandy jest obecnie na wczesnym etapie. Gdyż gabinet bada „co jest prawnie możliwe i pożądane”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Najzdrowiej odżywiają się emeryci, a nastolatkowie są niewolnikami cukru

Według badań przeprowadzonych w Holandii, osoby powyżej 65. roku życia odżywiają się najzdrowiej. A nastolatkowie najmniej zdrowo...

Holenderski system emerytalny (znów!) uznany za najlepszy na świecie

Holandia jest krajem, w którym funkcjonuje najlepszy system emerytalny w skali całego świata, jak wynika z corocznego rankingu przygotowanego przez Monash University, firmę Mercer oraz CFA Institute w ramach wspołnego projektu pod szyldem Mercer CFA Institute Global Pension Index (MCGPI).

Liczba imigrantów korzystających z ulgi 30%-regeling wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu 5 lat

Liczba imigrantów w Holandii korzystających ze specjalnej ulgi podatkowej wzrosła o około 85 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak jednak zmiany w dotyczące 30%-regeling zmienią sytuacja pracowników z innych krajów, którzy ułożyli sobie życie w "Kraju tulipanów"?

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Holenderska matka dokonała porwania rodzicielskiego i uciekła do Polski

Holenderka uciekła z czwórką swoich dzieci do Polski. 40-letnia Debra van der Veen miała całkowicie zignorować prawa ich ojca Kawy Al-Bayaniego, jak utrzymuje holenderski sąd. Jak na tę sytuację odpowiedziały polskie władze?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport