DWP wypłaca „hardship payment” osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej

Jeśli świadczenie otrzymywane w ramach Universal Credit zostanie zmniejszone z powodu jakichś sankcji lub kary za oszustwo, można ubiegać się o świadczenie z tytułu znalezienia się w trudnej sytuacji („hardship payment”). Kto kwalifikuje się do takiej pomocy i w jaki sposób ona działa?

W ramach brytyjskiego systemu opieki społecznej DWP może ukarać daną osobę poprzez obniżenie jej zasiłku otrzymywanego w ramach Universal Credit. Na taką osobę nakładane są sankcje na określony okres czasu. Jeśli jednak w tym okresie ukarana w ten sposób osoba ma problemy z zaspokojeniem swoich podstawowych i najpilniejszych, życiowych potrzeb, DWP oferuje jej… pomoc.

Tą pomocą jest właśnie „hardship payment” w ramach programu Universal Credit Recoverable Hardship Payments (RHPs). Jest to jednak pomoc, którą później trzeba zwracać (stąd jej nazwa!).

Jak działa program Universal Credit Recoverable Hardship Payments (RHPs)

Środki w ramach tej pomocy mają w założeniach pomóc zaspokoić najpilniejsze, podstawowe potrzeby danej osoby, jednak trzeba je później zwrócić do DWP. Program Universal Credit Recoverable Hardship Payments (RHPs) określa wymagania, jakie należy spełniać, aby kwalifikować się do tego typu pomocy. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnych stronach GOV.UK należy spełnić poniższe kryteria:

  • jeśli zostałeś ukarany, a twoja płatność Universal Credit została obniżona o 100% twojego standardowego zasiłku (50% lub więcej, jeśli jesteś w związku);
  • masz ukończone 18 lat, a twoja płatność została zmniejszona z powodu sankcji, lub masz ukończone 16 lat, a twoja płatność została zmniejszona z powodu kary za oszustwo;
  • masz trudności z zaspokojeniem swoich bezpośrednich, podstawowych potrzeb lub potrzeb dziecka, lub młodej osoby, za którą jesteś odpowiedzialny;
  • rozważyłeś wszystkie możliwe alternatywne źródła wsparcia;
  • podjąłeś wszelkie uzasadnione działania w celu zmniejszenia kosztów innych niż istotne.

DWP do podstawowych potrzeb zalicza:

  • jedzenie;
  • ogrzewanie;
  • higiena;
  • koszty mieszkania, których nie pokrywa Universal Credit.

Aby ubiegać się o świadczenie z tytułu „hardship payment”, trzeba udowodnić, że nie jest się w stanie zaspokoić tych potrzeb.

Kiedy nie możesz otrzymać pomocy w ramach Recoverable Hardship Payments?

Możesz złożyć wniosek, jeśli twoja ostatnia płatność została obniżona o 100% (albo 50% lub więcej w przypadku pary) twojego standardowego zasiłku tylko za część ostatniego okresu rozliczeniowego. Na przykład, jeśli twoja ostatnia płatność została zmniejszona tylko o ekwiwalent 20 dni, a nie o cały miesiąc, nadal możesz ubiegać się o świadczenie w momencie, gdy nie możesz zaspokoić swoich bezpośrednich, podstawowych potrzeb.

Zwykle nie można otrzymać świadczenia „hardship payment” jeśli po prostu brakuje ci pieniędzy lub musisz zapłacić za pilny wydatek. Nie kwalifikujesz się do otrzymania świadczenia jeśli zasiłek w ramach Universal Credit, który otrzymujesz, jest objęty niższą stawką. Niższa stawka wynosi 40% standardowej diety dziennej lub 20% standardowej diety dziennej, jeśli jesteś w związku.

Ile wynosi wysokość wsparcia „hardship payment”?

DWP ustala wysokość dziennej stawki w ramach RHPs. Jest to 60% kwoty poniesionej kary. Kwota świadczenia z tytułu trudnej sytuacji, jaką możesz otrzymać, to stawka dzienna pomnożona przez liczbę dni, przez które obowiązuje kara.

Dodajmy, w tym miejscu, iż możesz złożyć wniosek dopiero po otrzymaniu płatności Universal Credit na kwotę niższą niż normalnie z powodu sankcji lub kary. Dopiero wówczas można złożyć oddzielny wniosek dla każdego okresu rozliczeniowego, w którym otrzymujesz obniżoną kwotę świadczenia lub nie otrzymujesz żadnego świadczenia, a mimo to nadal znajdujesz się w trudnej sytuacji.

Czy otrzymane środki z „hardship payment” trzeba zwracać?

Niestety, po wygaśnięciu sankcji lub kary za oszustwo będziesz musiał spłacić zasiłek „hardship payment”. Pieniądze te należy niejako traktować jako „pożyczkę” od DWP w ciężkim okresie. Jak wygląda proces spłaty?

Kolejne płatności w ramach Universal Credit będą automatycznie zmniejszane o maksymalnie 25% zasiłku w standardowej wysokości, dopóki suma środków przekazanych jako „hardship payment” nie zostanie spłacona. Standardowy zasiłek to podstawowa kwota Universal Credit, którą otrzymujesz, nieobejmująca np. dodatku do mieszkania.

Po więcej informacji odsyłamy na strony:

https://www.citizensadvice.org.uk/benefits/universal-credit/sanctions/hardship-payment/

https://www.gov.uk/guidance/universal-credit-recoverable-hardship-payments-rhps

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

Włamanie do Zamku w Windsorze – co okazało się celem włamywaczy?

Zamaskowani przestępcy wdarli się na teren królewskiego Zamku w Windsorze i jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, złodzieje ukradli pojazdy rolnicze. W tym czasie król i królowa nie przebywali w rezydencji, ale w pobliskim domu spali William i Kate ze swoimi dziećmi.

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Revolut zaostrza zasady i wymaga dokumentów. Jak uniknąć blokady konta?

W ostatnich tygodniach coraz częściej się słyszy o tym, że Revolut blokuje konta użytkownikom.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie