Rośnie liczba przymusowych deportacji z Holandii

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez DTenV, w 2024 roku prawie 6000 osób opuściło Holandię, częściowo dobrowolnie (54%), a częściowo przymusowo (46%). Liczba takich deportacji rośnie już czwarty rok z rzędu. W 2023 wyniosła 5780 osób, a w 2024 – 5990 osób.

Powyższe wyliczenia dotyczą osób, które ie mogły dłużej pozostawać w „Kraju tulipanów”. Opuszczenie Holandii odbywało się albo dobrowolnie, albo przymusowo.

Jak zaznaczają przedstawiciele Dienst Terugkeer en Vertrek, 2750 osób zostało deportowanych przymusowo w zeszłym roku, a kolejne 3240 opuściło kraj z pomocą rządową w jakiejś formie.

Więcej deportacji z Holandii

„Spośród 5990 osób, które opuściły Holandię, 3710 powróciło do swojego kraju pochodzenia. Łącznie 1740 osób wyjechało do kraju europejskiego, w którym pierwotnie przebywały na podstawie Konwencji dublińskiej. Ponadto 540 osób wyjechało do innego kraju” – jak czytamy na oficjalnych stronach DTenV.

Dodajmy, iż to właśnie regulacje wynikające z Konwencji dublińskiej wymagają od osób ubiegających się o azyl złożenia wniosku w tej sprawie w pierwszym kraju europejskim, do którego przybywają.

W 2024 roku proporcjonalnie więcej osób wróciło do Algierii. Było ich 210 w porównaniu do jedynie 40 w 2023. W przypadku Maroka było to 250 osób (2024), gdy w 2023 było ich 270. „Wynika to w dużej mierze z dobrych stosunków dyplomatycznych, jakie Holandia utrzymuje z władzami obu tych krajów” – jak podano. Łącznie 460 osób z obywatelstwem algierskim i 430 osób z obywatelstwem marokańskim opuściło Holandię.

Co z Polakami?

„Ponadto stosunkowo wiele osób z obywatelstwem polskim (360) powróciło do swojego kraju pochodzenia. Często są to osoby, które spowodowały uciążliwości i zostały zmuszone do wyjazdu” – jak podano w oficjalnym komunikacie DTenV.

Warto zaznaczyć, że generalnie rośnie ilość przymusowych deportacji. Tak, jak pisaliśmy wyżej, w zeszłym roku było ich 2750. W 2023 roku ich liczba sięgnęła 2370. 46% cudzoziemców, którzy w 2024 opuścili Holandię, zostało do tego przymuszonych.

„W 2024 r. bardzo wysoki priorytet miały również wydalenia cudzoziemców skazanych za przestępstwa (VRIS). W miarę możliwości opuszczają oni Holandię natychmiast po wydaniu wyroku. W 2024 roku udało się to w 960 z 1220 przypadków (prawie 80%)” – jak dodano w oficjalnym komunikacie.

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport