Wielka Brytania chce przyciągnąć wykwalifikowanych imigrantów

Pod koniec tego roku brytyjski rząd ma opublikować białą księgę imigracyjną, w której znajdzie się też przegląd systemu wizowego. Rachel Reeves ogłosiła, że chce przyciągnąć więcej wysoko wykwalifikowanych pracowników do UK.

Partia Pracy nie ukrywa, że chciałaby pobudzić wzrost gospodarczy kraju dzięki zmniejszeniu ograniczeń wobec wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Z myślą o tej kwestii rząd zamierza opublikować pod koniec tego roku białą księgę.

Wykwalifikowani imigranci mile widziani

W czasie śniadania na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, kanclerz skarbu powiedziała:

– Zamierzamy ponownie rozważyć ścieżki dla najbardziej wykwalifikowanych imigrantów. Wizy, szczególnie w obszarach sztucznej inteligencji i nauk przyrodniczych.

– Wielka Brytania jest otwarta na biznes. Jesteśmy otwarci na nowe talenty, mamy jedne z najlepszych uniwersytetów, jednych z najlepszych przedsiębiorców na świecie, ale chcemy również przyciągnąć globalne talenty – dodała Reeves.

Przegląd procedur wizowych

Partia Pracy wprawdzie podkreślała, że chce ograniczyć ogólną imigrację, jednak chce też pokazać, że jest otwarta na wysoko wykwalifikowanych pracowników. W związku z tym zamierza dokonać przeglądu procedur wizowych.

Brytyjskie firmy mają już rekrutować pracowników z zagranicy w ramach systemu wiz dla wykwalifikowanych imigrantów. Według najnowszych statystyk, między kwietniem i grudniem ubiegłego roku, główni wnioskodawcy złożyli 50 900 wniosków o wizy (dla wykwalifikowanych pracowników).

Aby przyciągnąć na brytyjski rynek pracy najlepsze talenty, ministrowie chcą skonsultować się jeszcze z firmami na temat możliwych zmian w systemie wizowym. Mają także polecać brytyjskim dyplomatom za granicą mówienie o korzyściach z przyjazdu do UK. Właśnie w kontekście wysoko wykwalifikowanych imigrantów.

W Davos brytyjska kanclerz skarbu spotkała się wraz z ministrem ds. biznesu, Jonathanem Reynoldsem z liderami biznesowymi.

Ponadto Reeves chce dać zielone światło na trzeci pas startowy na Heathrow, który był – jak podkreśliła – „problemem w Wielkiej Brytanii od dawna”. Chce w ten sposób także umożliwić rozwój gospodarczy kraju. Jak stwierdziła:

– Wzrost gospodarczy jest naszą misją numer jeden.

Teksty tygodnia

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Wybuch w domu w Worksop. Zginął mężczyzna

Zginął 50-letni mężczyzna, a dziesiątki osób ewakuowano po eksplozji domu w Worksop. Policja stara się ustalić przyczynę tragedii.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Najtańszy supermarket w UK w marcu 2025

Gdzie w minionym miesiącu opłacało się najbardziej robić codzienne zakupy? Prezentujemy ranking najtańszych marketów w Wielkiej Brytanii za marzec 2025 roku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie