Niemcy przedłużają kontrole graniczne

Choć decyzja ta wzbudza wiele kontrowersji, Niemcy ponownie przedłużyli kontrole graniczne. Także z Polską. Czym uzasadniają decyzję i jak wpływa ona na jedność UE?

Państwa UE jako jeden z elementów jedności i spójności podjęły decyzję o strefie Schengen. W państwach tych podróżni mogli przekraczać granice bez kontroli. Strefa Schengen, wprowadzona w 1995 roku, była jednym z największych osiągnięć europejskiej integracji. Umożliwia bowiem swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych między krajami członkowskimi.

Jednak w ostatnich latach, w obliczu rosnącej nielegalnej migracji i zagrożeń dla bezpieczeństwa, państwa takie jak Niemcy i Holandia zdecydowały się przywrócić tymczasowe kontrole na granicach wewnętrznych. Niemcy wprowadziły je etapami – od 2015 roku na granicy z Austrią. Od 2023 roku na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Głównym celem tych działań jest ograniczenie nielegalnych przekroczeń granic, zatrzymanie przemytników ludzi i zwiększenie kontroli nad ruchem migracyjnym. Choć formalnie strefa Schengen nadal funkcjonuje, kolejne przedłużenia kontroli budzą pytania o przyszłość europejskiej polityki otwartych granic.

Niemcy przedłużają kontrole graniczne – dlaczego?

Dlaczego Niemcy zdecydowały się na kolejne przedłużenie kontroli granicznych, w tym na granicy z Polską? Oficjalnie Berlin tłumaczy tę decyzję koniecznością walki z nielegalną migracją i przemytem ludzi. Od momentu ich wprowadzenia w 2023 roku zatrzymano już 1900 przemytników i cofnięto z granicy 47 tysięcy osób. Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że kontrole pozostaną w mocy co najmniej do września 2025 roku, podkreślając ich skuteczność w ograniczaniu liczby wniosków o azyl. Jednak czy za tą decyzją stoją wyłącznie względy bezpieczeństwa?

Niemcy przedłużają kontrole na granicy z Polską
Niemcy przedłużają kontrole na granicy z Polską, fot. gettyimages.com

Zbliżające się wybory w Niemczech mogą również odgrywać istotną rolę. Zaostrzenie polityki migracyjnej często zyskuje poparcie wyborców, szczególnie w czasach wzmożonej debaty o bezpieczeństwie i integracji. Niezależnie od motywacji, fakt, że Niemcy przedłużają kontrole graniczne, podważa jedno z fundamentalnych założeń strefy Schengen. Również skłania do pytania, czy swoboda przemieszczania się w Europie jest dziś bardziej iluzją niż rzeczywistością.

Rzeczywistość na granicach Schengen

Codzienność na polsko-niemieckiej granicy wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu, gdy przekraczanie jej było niemal niezauważalne. Obecnie kontrole są stałym elementem podróży – auta są zatrzymywane, dokumenty sprawdzane, a kolejki potrafią sięgać kilometrów. „To jak powrót do czasów sprzed Schengen” – mówią mieszkańcy przygranicznych miejscowości, dla których codzienne dojazdy do pracy czy zakupy po drugiej stronie granicy stały się utrudnione. Niemcy przywracają kontrole graniczne, co wpływa zarówno na życie prywatne, jak i gospodarkę regionu. Polskie firmy transportowe skarżą się na opóźnienia, a niemieckie sklepy notują spadki klientów z Polski.

Nie wszyscy chcą się z tym pogodzić. Niedawno polski obywatel zdecydował się pozwać Niemcy, twierdząc, że kontrole łamią zasady układu z Schengen i ograniczają jego prawo do swobodnego przemieszczania się. Czy to początek większego sporu o przyszłość otwartych granic w Europie? Na razie rzeczywistość jest taka, że zamiast symbolicznej tabliczki „Deutschland” i swobodnego przejazdu, podróżni coraz częściej witani są przez niemieckich funkcjonariuszy z pytaniem: „Dokąd i w jakim celu pan jedzie?”.

Przeczytaj także

Świąteczne zakupy w Polsce tańsze niż w Niemczech? Wyniki testu zaskakują!

W Niemczech Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy a sklepu są zamknięte. Co ciekawe, wielu Niemców tego dnia przyjeżdża na zakupy świąteczne do Polski.

Obwodowe komisje wyborcze w Niemczech – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Uciekli z niemieckiego domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie!

Trzech chłopców w wieku 10 i 11 lat przyjechało pociągiem do Polski. Uciekli z domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie.

Dwóch Polaków przyłapanych na przemycie… zwierząt

Dwóch Polaków przyłapano na nielegalnym przemycie egzotycznych zwierząt. Nasi rodacy próbowali wwieźć do Niemiec między innymi dwie zebry i antylopę.

Dożywocie dla Polki. Ścigając się na drodze zabiła dwoje dzieci

Polka usłyszała dożywotni wyrok więzienia za zamordowanie dwójki dzieci w wyniku swojej niebezpiecznej jazdy samochodem.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport