Imigranci po studiach w Holandii zarabiają więcej niż Holendrzy

Z badania ROA wynika, że imigranci po studiach w Holandii zarabiają więcej niż ich holenderscy koledzy. Wynika z tego, że lepiej radzą sobie na rynku pracy.

Badanie przeprowadzone przez Centrum Badań nad Edukacją i Rynkiem Pracy (ROA) pokazało, że absolwenci uniwersytetów z międzynarodowym pochodzeniem zarabiają lepiej niż ich holenderscy odpowiednicy.

Imigranci po studiach w Holandii dobrze sobie radzą na rynku pracy

Coraz bardziej zmniejsza się różnica między absolwentami pochodzącymi z zagranicy i holenderskimi. Każdego roku ROA przeprowadza szeroko zakrojone badanie o nazwie HBO-monitor. Sprawdza ono, jak radzą sobie na rynku pracy młodzi dorośli 18 miesięcy po ukończeniu studiów licencjackich.

W badaniu wzięło udział 168 528 osób – z czego ponad 25 000 były to osoby po studiach, których co najmniej jedno z rodziców jest imigrantem.

Mimo że imigranci po studiach w Holandii zarabiają więcej niż ich holenderscy rówieśnicy, to więcej czasu zajmuje im szukanie pracy
Imigranci po studiach w Holandii zarabiają więcej niż ich holenderscy rówieśnicy / fot. Getty Images

Wyższe zarobki imigrantów

Zauważono tendencję, że od roku 2019 absolwenci z pochodzeniem imigracyjnym otrzymują wyższe wynagrodzenie niż ich holenderscy rówieśnicy. Natomiast najnowsze badanie z 2023 roku pokazało, że obcokrajowiec, który otrzymał dyplom holenderskiej uczelni, zarabia średnio o 70 centów więcej za godzinę niż absolwent z holenderskim pochodzeniem. Kwotę tę skorygowano o wszelkie różnice wieku, płci i kierunek studiów.

Ponadto wyniki tych badań opublikowano po tym, jak inne badania przeprowadzone przez Statistics Netherlands (CBS) wykazały, że imigranci i ich dzieci coraz bardziej integrują się z holenderskim społeczeństwem. I coraz bardziej upodabniają się do niego, pod względem poziomu dochodów, posiadania domu i wykształcenia.

Co również ciekawe – więcej dzieci imigrantów uczęszcza na studia niż jeszcze dekadę temu.

Poszukiwanie pracy

Mimo że imigranci po studiach w Holandii zarabiają więcej niż ich holenderscy rówieśnicy, to więcej czasu zajmuje im szukanie pracy. W 2023 roku absolwenci z pochodzeniem imigracyjnym potrzebowali średnio 10 dni więcej na znalezienie pierwszej pracy w porównaniu z absolwentami holenderskimi.

Różnica ta i tak wydaje się stopniowo zanikać. Gdy spojrzymy na wyniki z 2014 roku – absolwentom z pochodzeniem imigracyjnym znalezienie pracy zajmowało 50 dni więcej.

Jak powiedział zaangażowany w badanie profesor socjologii, Maarten Wolbers:
– Ludzie z pochodzeniem imigracyjnym potrzebują trochę więcej czasu, aby znaleźć pracę. Ale gdy już to zrobią, różnice z ich rówieśnikami holenderskimi wydają się zanikać.

Na wyniki badania ma też wpływ obecna sytuacja na holenderskim rynku pracy. Pracodawcy zmniejszyli selektywność pracowników przez niedobory kadrowe, z którymi się zmagają. Z kolei możliwym powodem wyższych zarobków obcokrajowców jest większa presja ze strony ich rodziców na odniesienie sukcesu.

Istnieje też druga prawdopodobna możliwość – że są oni bardziej ambitni. Ponadto wielu z nich odbywa więcej praktyk i staży. Co w efekcie końcowym daje im przewagę na rynku pracy.

Przeczytaj także

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Aresztowano dwóch podejrzanych i uzbrojonych Polaków

Nie byli w stanie wyjaśnić skąd wzięli się w pojeździe, ani powiedzieć, kto jest właścicielem auta.

Obwodowe komisje wyborcze w Holandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Tu zagłosujesz na prezydenta RP. Prezentujemy pełną listę obwodowych komisji wyborczych (OKW), które utworzono w Holandii.

Niechciane doświadczenia seksualne w szkołach?

Z badania przeprowadzonego w Holandii wynika, że niechciane doświadczenia seksualne w szkołach to codzienność wielu dziewcząt i młodych kobiet.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport