Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył w tym miesiącu stóp procentowych. Zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

W czwartek, 19 września, Bank Anglii podjął decyzję, aby stopy procentowe pozostawić na niezmienionym poziomie 5 proc. Ośmiu członków Komitetu Polityki Pieniężnej (Monetary Policy Committee – MPC) było za utrzymaniem obecnego poziomu, a jeden członek był za jego obniżeniem do 4,75 proc.

Stopy procentowe pozostają niezmienione

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu Bank Anglii obniżył stopy procentowe po raz pierwszy od czasu ogłoszenia pandemii cztery lata temu. Tym razem jednak Komitet Polityki Pieniężnej nie zdecydował się na ponowną obniżkę.

Na decyzję Banku miały wpływ wczorajsze dane dotyczące inflacji. W środę Office for National Statistics podało bowiem, że roczna stopa inflacji pozostała w sierpniu na niezmienionym poziomie 2,2 proc. Czyli nieznacznie powyżej celu Banku Anglii, który wynosi 2 proc.

Decyzja Komitetu nie była zaskakująca. Analitycy finansowi z City przewidywali, że Bank zdecyduje się na taki właśnie ruch. Ponadto według prognoz – inflacja ma jeszcze wzrosnąć w tym roku.

Ekonomiści uważają jednak, że Bank Anglii może być skłonny obniżyć stopy procentowe w listopadzie ze względu na oznaki ochłodzenia się rynku pracy i słabszego wzrostu gospodarczego.

Szef Banku Anglii, Andrew Bailey powiedział, że osłabienie presji inflacyjnej oznacza, że Bank powinien móc stopniowo obniżać stopy procentowe w nadchodzących miesiącach.

– Ważne, aby inflacja utrzymywała się na niskim poziomie. Dlatego musimy uważać, aby nie obniżać stóp zbyt szybko lub zbyt mocno – powiedział Bailey.

Gospodarka na właściwym kursie

Andrew Bailey dodał także, że według niego brytyjska gospodarka „ewoluuje zasadniczo zgodnie z naszymi oczekiwaniami”. A presja inflacyjna nadal maleje od czasu obniżki stóp procentowych w sierpniu.

MPC wykorzystuje stopy procentowe jako narzędzie kontroli inflacji. Komitet chce mieć pewność, że wyhamuje utrzymującą się presję inflacyjną. Tak, aby podwyżki cen pozostały na docelowym poziomie 2 proc.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie