Bezpieczeństwo żywnościowe UK zagrożone po powodziach

Według Met Office od października 2022 r. do marca 2024 r. spadło 1695,9 mm deszczu. Stanowi to rekord w angielskiej skali, biorąc pod uwagę okres 18-miesięczny, od 1836, a więc od czasu, gdy zaczęto gromadzić takie dane.

Tak intensywne opady miały znaczący, jeśli nie dramatyczny, wpływ na produkcję rolną na Wyspie. W niektórych przypadkach całość gruntów rolnych niektórych farmerów znalazły się całkowicie pod wodą. W związku z tą sytuacją rząd UK uruchomił program na rzecz odbudowy krajowego rolnictwa i pomocy rolnikom. W jego ramach uprawnieni rolnicy mogą uzyskać dostęp do dotacji w wysokości od 500 do 25 000 funtów. Środki te należy przeznaczyć na przywrócenie gruntów do stanu, w jakim znajdowały się przed powodzią spowodowaną styczniowym huraganem Henk. Jednak problem polega na tym, że część rolników nie będzie mogła skorzystać z tej pomocy, ponieważ nie będą się kwalifikować. Z jakiego powodu? Ich grunty rolne i gospodarstwa leżą zbyt daleko od rzeki.

Organizacje rolnicze w UK postrzegają, że produkcja żywności w Wielkiej Brytanii w sposób znaczący spadła. National Farmers Union wzywa rząd do podjęcia dalszych działań w celu zrekompensowania strat spowodowanych przez powódź rolnikom i wsparcia krajowej produkcji żywności. W odpowiedzi na te apele władze oświadczyły, że rozważane jest rozszerzenie programu odszkodowań.

Jakie dla upraw rolnych w UK miały ulewne deszcze i powodzie?

NFU ostrzegło przed „znacznie zmniejszoną produkcją” i „potencjalnymi zagrożeniami” dla jakości plonów w tegorocznych zbiorach z powodu opadów trwających od jesieni. Wiceprezydent NFU Rachel Hallos powiedziała, że brytyjscy rolnicy „stają na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych – jednego z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego Wielkiej Brytanii”.

– Te skrajności mogą wkrótce stać się normą – komentuje Hallos, jak cytujemy za BBC. – Potrzebujemy jasnego planu od rządu, aby móc przygotować się, dostosować i odbudować infrastrukturę rolniczą. Potrzebujemy planu w perspektywie krótko- i długoterminowej, abyśmy mogli w dalszym ciągu produkować żywność i dbać o obszary wiejskie – podsumowuje.

Rząd oferuje pomoc, ale…

„Guardian” przytacza sytuację, w której znajduje się Henry Ward, rolnik z Short Ferry, na wschód od Lincoln. W ciągu ostatnich miesięcy jego farma była wielokrotnie pokazywana w brytyjskich mediach. Należące do Warda grunty rolne znajdują się całkowicie pod wodą, a jego dom stoi na czymś przypominającym wyspę pośrodku tego mętnego oceanu.

Jego wniosek o fundusz pomocowy został odrzucony, mimo że jego gospodarstwo od sześciu miesięcy znajduje się pod wodą. Dzieje się tak dlatego, że jego pobliska rzeka, Barlings Eau, ze względów formalnych nie została uznana za główną rzekę. – Jeśli ja się nie kwalifikuję, to kto, u licha, się kwalifikuje? Jestem pewien, że tak samo jak ja wszyscy mają dość oglądania tych zdjęć w wiadomościach, ale nasz dom stał się dosłownie wyspą na środku jeziora o powierzchni 202 hektarów – jak komentował sfrustrowany rolnik.

„Jeśli ja się nie kwalifikuję, to kto, u licha, się kwalifikuje?”

Ward powiedział, że jego straty wyniosły około 100 000 funtów, a może się ubiegać jedynie o 3000 funtów, w ramach odszkodowania za niewielki kawałek ziemi oddalony od głównego gospodarstwa w pobliżu rzeki Witham.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Gwałtowny wzrost cen masła w brytyjskich sklepach

W Wielkiej Brytanii notujemy znaczący wzrost cen masła. Jeden z najpopularniejszych artykułów spożywczych, bez którego trudno wyobrazić sobie zawartość lodówki, dosłownie z miesiąca na miesiąc zdrożał nawet o 20%.

Podwyżka rachunków za energię w styczniu. Ile wyniesie?

W styczniu czeka nas (kolejna kwartalna) podwyżka rachunków za energię średnio o 21 funtów rocznie. Ofgem wydał decyzję w tej sprawie.

Koszmarni pasażerowie. Jak wystrzegać się osób, które zatrują ci życie w samolocie?

Nierzadko po dotarciu na lotnisko zaczyna się horror, który...

Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową kwotę sprzedano złoty zegarek kieszonkowy podarowany brytyjskiemu kapitanowi statku, który uratował 700 pasażerów Titanica.

Włamanie do Zamku w Windsorze – co okazało się celem włamywaczy?

Zamaskowani przestępcy wdarli się na teren królewskiego Zamku w Windsorze i jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, złodzieje ukradli pojazdy rolnicze. W tym czasie król i królowa nie przebywali w rezydencji, ale w pobliskim domu spali William i Kate ze swoimi dziećmi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie