Biedniejsze regiony w Anglii pozostaną biedne? Eksperci mówią, co musi się zmienić

The Institute for Fiscal Studies nie ma wątpliwości, że sposób, w jaki poszczególnym regionom w Anglii przyznawane są pieniądze na opłacenie usług publicznych, jest zupełnie przestarzały. System alokacji oparty jest na nieodpowiednich danych, co najbardziej premiuje zamożniejsze regiony południowo-wschodnie

Program levelling-up nadal nie działa

Głośny program dotyczący wyrównywania szans, „levelling-up”, ogłoszony kilka lat temu przez Partię Konserwatywną, nadal nie działa. Analiza the Institute for Fiscal Studies pokazuje, że program ten jest nieskuteczny przede wszystkim na skutek nieprzystającego do potrzeb regionów systemu finansowania. System jest przestarzały, oparty na nieodpowiednich danych, co pozbawia najbiedniejsze obszary należytego wsparcia finansowego. Według ekspertów IFS, aż 20 proc. najbardziej potrzebujących obszarów w Anglii otrzymuje mniejsze środki na usługi publiczne niż potrzebuje, gdy w tym samym czasie 20 proc. najzamożniejszych regionów otrzymuje tych funduszy nieproporcjonalnie za dużo.

Ze statystyk podanych przez IFS wynika, że w latach 2022-23 wydatki na NHS, samorząd lokalny, szkoły, policję i zdrowie publiczne w Anglii wyniosły ponad 245 mld funtów, czyli ok. 4 310 funtów na osobę. Jednak środki te zostały nierównomiernie rozdysponowane.

Różnice w poziomach finansowania regionów są znaczne

Systemy finansowania usług publicznych próbują zrównoważyć szereg różnych celów. Ale jeśli jednym z celów jest umożliwienie ludziom dostępu do spójnych usług publicznych w całym kraju, to obecne systemy do tego celu się nie nadają. Różnice w poziomach finansowania samorządów lokalnych, policji i publicznej służby zdrowia w całej Anglii nie odzwierciedlają dzisiejszych wzorców potrzeb, ponieważ opierają się na danych, które są już od lat nieaktualne – mówi Kate Ogden, starsza ekonomistka ds. badań w IFS.

Eksperci przyznają, że zmiana systemu finansowania usług publicznych zajęłaby przynajmniej kilka lat, ale jeśli rząd nie zacznie w tym względzie działać już teraz, to nadal nic się nie zmieni. Rząd musi określić ramy czasowe reform, jeśli poważnie myśli o dostosowaniu systemów finansowania do potrzeb poszczególnych regionów i o rzeczywistym wyrównywaniu szans.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Horrendalnie drogi wydruk kart pokładowych na lot z Ryanair. Brytyjka dostała białej gorączki

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?</span

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Premier UK podpisuje nowe umowy imigracyjne z UE

Premier UK zacieśnił współpracę Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w kwestii imigracji i podpisze nowe umowy imigracyjne.

Tysiąc pracowników w UK przetestuje czterodniowy tydzień pracy

W ramach pierwszego pilotażowego programu Partii Pracy, tysiąc pracowników na Wyspach przetestuje czterodniowy tydzień pracy.

WAŻNE: Dyżur konsularny na Wyspie Jersey został zaplanowany na 28-29 listopada 2024

Jak informuje oficjalny serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniach 28-29 listopada 2024 roku (są to czwartek i piątek) odbędzie się dyżur paszportowy na Wyspie Jersey. Przypominamy, iż na spotkania w ramach dyżuru obowiązuje rejestracja online, za pośrednictwem systemu e-Konsulat.

Imigrant z Polski, który „chwalił się” przynależnością do Grupy Wagnera został skazany

Na 2,5 roku więzienia został skazany imigrant z Polski...

Grupa polskich i szkockich wolontariuszy posprzątała Wielką Polską Mapę Szkocji

Grupa polskich i szkockich wolontariuszy wspólnymi siłami posprzątała niezwykły zabytek. W niedzielę, 3 listopada 2024 roku miało miejsce sprzątanie Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji, niezwykłego modelu, który ucieleśnia współczesne, polskie-szkockie relacje i historię naszych krajów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie