Biedniejsze regiony w Anglii pozostaną biedne? Eksperci mówią, co musi się zmienić

The Institute for Fiscal Studies nie ma wątpliwości, że sposób, w jaki poszczególnym regionom w Anglii przyznawane są pieniądze na opłacenie usług publicznych, jest zupełnie przestarzały. System alokacji oparty jest na nieodpowiednich danych, co najbardziej premiuje zamożniejsze regiony południowo-wschodnie

Program levelling-up nadal nie działa

Głośny program dotyczący wyrównywania szans, „levelling-up”, ogłoszony kilka lat temu przez Partię Konserwatywną, nadal nie działa. Analiza the Institute for Fiscal Studies pokazuje, że program ten jest nieskuteczny przede wszystkim na skutek nieprzystającego do potrzeb regionów systemu finansowania. System jest przestarzały, oparty na nieodpowiednich danych, co pozbawia najbiedniejsze obszary należytego wsparcia finansowego. Według ekspertów IFS, aż 20 proc. najbardziej potrzebujących obszarów w Anglii otrzymuje mniejsze środki na usługi publiczne niż potrzebuje, gdy w tym samym czasie 20 proc. najzamożniejszych regionów otrzymuje tych funduszy nieproporcjonalnie za dużo.

Ze statystyk podanych przez IFS wynika, że w latach 2022-23 wydatki na NHS, samorząd lokalny, szkoły, policję i zdrowie publiczne w Anglii wyniosły ponad 245 mld funtów, czyli ok. 4 310 funtów na osobę. Jednak środki te zostały nierównomiernie rozdysponowane.

Różnice w poziomach finansowania regionów są znaczne

Systemy finansowania usług publicznych próbują zrównoważyć szereg różnych celów. Ale jeśli jednym z celów jest umożliwienie ludziom dostępu do spójnych usług publicznych w całym kraju, to obecne systemy do tego celu się nie nadają. Różnice w poziomach finansowania samorządów lokalnych, policji i publicznej służby zdrowia w całej Anglii nie odzwierciedlają dzisiejszych wzorców potrzeb, ponieważ opierają się na danych, które są już od lat nieaktualne – mówi Kate Ogden, starsza ekonomistka ds. badań w IFS.

Eksperci przyznają, że zmiana systemu finansowania usług publicznych zajęłaby przynajmniej kilka lat, ale jeśli rząd nie zacznie w tym względzie działać już teraz, to nadal nic się nie zmieni. Rząd musi określić ramy czasowe reform, jeśli poważnie myśli o dostosowaniu systemów finansowania do potrzeb poszczególnych regionów i o rzeczywistym wyrównywaniu szans.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Horrendalnie drogi wydruk kart pokładowych na lot z Ryanair. Brytyjka dostała białej gorączki

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?</span

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Najstarszy mężczyzna na świecie zmarł w wieku 112 lat

Brytyjczyk cieszący się mianem najstarszego żyjącego mężczyzny na świecie nie żyje. John Alfred Tinniswood zmarł w poniedziałek, 25 listopada 2024 roku, w domu opieki w Southport.

Koniec z deportacją imigrantów z UE czekających na status zasiedlenia?

Home Office zabrania imigrantom z UE - wciąż czekającym na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia - krótkiego wyjazdu za granicę.

PILNE: Przed ambasadą USA w Londynie znaleziono podejrzaną paczkę

Funkcjonariusze Metropolitan Police interweniowali w związku ze znalezieniem podejrzanej paczki przed budynkiem ambasady USA w Londynie.

Nowa opłata za wjazd do UK – gdzie może zostać wprowadzony „tourist tax”?

Trwają pracą nad wprowadzenie "tourist tax" w Walii. Podatek turystyczny w wysokości 1,25 funta za noc może zostać wprowadzony już 2027 roku, ale podobne rozwiązaniami mogą wejść w życie nie tylko w tym regionie UK.

Funt oscyluje przy 5,20 zł. Jakie prognozy do końca 2024 roku?

Kurs funta brytyjskiego od kilku miesięcy pozostaje na stabilnym poziomie z lekkim regularnym wzrostem i obecnie wynosi około 5,20 zł.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie