Decyzja o ślubie, to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Jednak zanim szczęśliwi młodzi staną przed ołtarzem, to trzeba przygotować się na masę formalności. W tym tekście dowiecie się, co dokładnie należy zrobić przed ślubem.
Pierwszą rzeczą jaką trzeba napisać, to zwrócenie uwagi na to czy oboje małżonków posiada polskie obywatelstwo. Jeżeli tak, to sprawa jest właściwie prosta, ponieważ ślubu udzielić może w takim przypadku konsul Rzeczypospolitej. Jeśli jednak jedno z małżonków nie ma polskiego obywatelstwa, to wszelkie formalności są dopełniane przez General Registration Office (GRO) – odpowiednik polskiego urzędu stanu cywilnego.
ZOBACZ film Komisji Europejskiej jasno tłumaczący sytuację Polaków w UK po Brexicie
Oboje małżonków jest Polakami – jakie dokumenty trzeba mieć?
– paszport lub dowód osobisty do wglądu
– odpis skrócony aktu urodzenia – nie wystarczy odpis wielojęzyczny
– kopię paszportów
– pisemnie oświadczenie, że nie istnieją żadne okoliczności wykluczające zawarcie związku małżeńskiego
– jeżeli któreś z małżonków było w związku małżeńskim – odpis prawomocnego wyroku sądu o rozwodzie bądź odpis skrócony aktu zgonu małżonka w przypadku śmierci
– kserokopię paszportów oraz dowodów osobistych świadków
– listę imienną gości na ślubie, których liczba nie może przekroczyć 6 osób
Opłaty
Opłaty za zawarcie małżeństwa w polskim konsulacie wynoszą 396 funtów. Wlicza się w nie:
– przygotowanie dokumentacji
– sporządzenie protokołu
– zorganizowanie uroczystości w konsulacie
Jeśli występuje taka potrzeba konsulat może wystawić akt małżeństwa w języku angielskim, wtedy opłata wynosi 24 funty, czyli całość wychodzi 420 funtów.
Ślub z osobą nie posiadającą polskiego obywatelstwa
W przypadku ślubu z osobą posiadającą obywatelstwo krajów Unii Europejskiej procedura jest prosta i niezbyt kosztowna. O zamiarze zawarcia małżeństwa należy powiadomić miejscowy Register Office nie później niż 4 tygodnie przed planowaną uroczystością. Jednak dla Anglii i Walii minimalny okres przebywania w kraju przed ślubem to 7 dni. Można to udowodnić choćby przez pokazanie rachunku hotelowego. Urzędy stanu cywilnego znajdziecie pod tymi adresami:
– Anglia i Walia
– Szkocja
– Irlandia północna
Dokumenty:
– paszport lub dowód osobisty
– odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem tłumacza przysięgłego lub konsula
Jeżeli jeden z partnerów nie jest obywatelem państwa członkowskiego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, to będzie musiał przejść dodatkową procedurę. Od chwili złożenia dokumentów do dnia ceremonii musi upłynąć:
– 15 dni dla Anglii i Walii
– 14 dni dla Szkocji i Irlandii Północnej
Opłaty za poszczególne formularze i usługi różnią się i w każdym urzędzie są inne, dlatego nie podajemy ich tutaj.
Trzeba ponadto pamiętać, że w Wielkiej Brytanii istnieje prawo, które pozwala zawierać małżeństwo osobom, które mają 18 lat. W takim przypadku nie potrzebują zgody rodziców. Jeśli mają one 16 lub 17 lat to taka zgoda jest wymagana.
List Czytelniczki: Czy można wyrobić dziecku paszport bez zgody ojca?
Uroczystość w kościele
W Wielkiej Brytanii podobnie jak w Polsce duchowni są upoważnieni do rejestrowania małżeństw, więc cała ceremonia może odbyć się w kościele lub innej świątyni.