Biznes popiera plany Partii Pracy dotyczące wzmocnienia praw pracowniczych

Kongres Związków Zawodowych TUC zarzuca korporacjom, że lobbują przeciwko wzmacnianiu praw pracowniczych. Tymczasem najnowsze badanie pokazuje, że kadra kierownicza wyższego szczebla w wielu firmach rozwiązania przygotowane przez laburzystów popiera.

Firmy w UK chcą wzmocnienia praw pracowniczych?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez TUC i think tank the Institute for Public Policy Research (IPPR) pokazuje, że Kongres Związków Zawodowych nie do końca ma rację, sugerując, że duże firmy opowiadają się przeciwko wzmacnianiu praw pracowniczych w Wielkiej Brytanii. Z badania wynika bowiem, że kilka kluczowych zmian w prawie pracy forsowanych przez laburzystów cieszy się poparciem większości kadry kierowniczej.

Aż 68 proc. decydentów biznesowych zgodziło się z ogólnym stwierdzeniem, że powinny zostać wzmocnione prawa zwykłych pracowników, a 74 proc. jest zdania, że zmiany w tym zakresie „na lepsze” pomogą w zatrzymywaniu pracowników. Jeśli zaś chodzi o konkretne zmiany, to aż 73 proc. kadry kierowniczej wyższego szczebla popiera zapewnienie pracownikom ochrony przed niesłusznym zwolnieniem od pierwszego dnia pracy, a 74 proc. opowiada się za przyznaniem im prawa do ustawowego zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby. Obecnie, przypomnijmy, zasiłek ten należy się pracownikowi dopiero po trzech dniach absencji w pracy.

Laburzyści szykują znaczące zmiany w prawie pracy

Laburzyści rzeczywiście chcą zrobić w najbliższym czasie prawdziwą rewolucję w prawie pracy, ale ich plany napotykają opór. Nie tylko zresztą ze strony biznesu, ale też organizacji pracowniczych. Jednym z ciekawych punktów spornych są na przykład kontrakty zerowe, które Partia Pracy obiecała zdelegalizować, uznając, że prowadzą one do wyzysku pracowników. Z podejściem takim nie zgadza się jednak na przykład organizacja Recruitment and Employment Confederation (REC), która reprezentuje branżę rekrutacyjną. REC zwraca uwagę na duże znaczenie elastycznych umów pracy. „Temp work works” – głosi hasło organizacji, która przestrzega też przed opieraniem polityki na „przestarzałych założeniach”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd znów zapowiada koniec leasehold w UK. Co to właściwie znaczy?

Leasehold to bardzo popularna i kontrowersyjna forma własności nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Daje ona prawo użytkowania nieruchomości.

Koparka skradziona w hrabstwie Dorset została odnaleziona na polskiej wsi

1200 mil lub 1930 kilometry - taka odległość (przynajmniej!) dzieliła miejsce „zaginięcie” mini-koparki gąsienicowej marki Hitachi, a lokalizację, w którym ją odnaleziono. Maszyna budowlana została skradziona z placu budowy w Dorset, a „znalazła” się na polskiej prowincji.

Oto najbardziej przyjazne miasta w UK. Gdzie możesz liczyć na najcieplejsze powitanie?

Glasgow znalazło się na czele najbardziej przyjaznych miast w UK. Gdzie jeszcze przyjezdni mogą liczyć na ciepłe powitanie?

Co czwarty Brytyjczyk nie dzwoni na pogotowie. Nie wierzą, że otrzymają pomoc na czas

Co czwarty Brytyjczyk nie wierzy, że dzwoniąc na pogotowie otrzyma pomoc na czas. Niektórzy idą do szpitala nawet pieszo

Oto najlepsze i najgorsze autostrady w UK. Zgadlibyście, które to?

Autostrady w UK - które cieszą się najlepszą, a które najgorszą opinią kierowców? Czy Twoje odczucia są tożsame?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie