Biznes popiera plany Partii Pracy dotyczące wzmocnienia praw pracowniczych

Kongres Związków Zawodowych TUC zarzuca korporacjom, że lobbują przeciwko wzmacnianiu praw pracowniczych. Tymczasem najnowsze badanie pokazuje, że kadra kierownicza wyższego szczebla w wielu firmach rozwiązania przygotowane przez laburzystów popiera.

Firmy w UK chcą wzmocnienia praw pracowniczych?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez TUC i think tank the Institute for Public Policy Research (IPPR) pokazuje, że Kongres Związków Zawodowych nie do końca ma rację, sugerując, że duże firmy opowiadają się przeciwko wzmacnianiu praw pracowniczych w Wielkiej Brytanii. Z badania wynika bowiem, że kilka kluczowych zmian w prawie pracy forsowanych przez laburzystów cieszy się poparciem większości kadry kierowniczej.

Aż 68 proc. decydentów biznesowych zgodziło się z ogólnym stwierdzeniem, że powinny zostać wzmocnione prawa zwykłych pracowników, a 74 proc. jest zdania, że zmiany w tym zakresie „na lepsze” pomogą w zatrzymywaniu pracowników. Jeśli zaś chodzi o konkretne zmiany, to aż 73 proc. kadry kierowniczej wyższego szczebla popiera zapewnienie pracownikom ochrony przed niesłusznym zwolnieniem od pierwszego dnia pracy, a 74 proc. opowiada się za przyznaniem im prawa do ustawowego zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby. Obecnie, przypomnijmy, zasiłek ten należy się pracownikowi dopiero po trzech dniach absencji w pracy.

Laburzyści szykują znaczące zmiany w prawie pracy

Laburzyści rzeczywiście chcą zrobić w najbliższym czasie prawdziwą rewolucję w prawie pracy, ale ich plany napotykają opór. Nie tylko zresztą ze strony biznesu, ale też organizacji pracowniczych. Jednym z ciekawych punktów spornych są na przykład kontrakty zerowe, które Partia Pracy obiecała zdelegalizować, uznając, że prowadzą one do wyzysku pracowników. Z podejściem takim nie zgadza się jednak na przykład organizacja Recruitment and Employment Confederation (REC), która reprezentuje branżę rekrutacyjną. REC zwraca uwagę na duże znaczenie elastycznych umów pracy. „Temp work works” – głosi hasło organizacji, która przestrzega też przed opieraniem polityki na „przestarzałych założeniach”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W Irlandii Północnej można liczyć na dodatkowe świadczenie po cięciach Winter Fuel Allowance

Emeryci w Irlandii Północnej, których dotknęły zmiany w ramach...

Linie Ryanair i Jet2 wydały ostrzeżenie dla pasażerów w UK

Linie lotnicze Ryanair i Jet2 wydały ostrzeżenia dla wszystkich pasażerów podróżujących z i do Wielkiej Brytanii.

Mieszkańcy 18 kodów pocztowych w UK mogą liczyć na Cold Weather Payments

W związku z opadami śniegu w Wielkiej Brytanii uruchomione zostały płatności z tytułu Cold Weather Payments. Środki należą się osobom mieszkającym na terenie wyznaczanym przez 18 różnych kodów pocztowych w Kumbrii, Northumberland i Scottish Borders.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Włamanie do Zamku w Windsorze – co okazało się celem włamywaczy?

Zamaskowani przestępcy wdarli się na teren królewskiego Zamku w Windsorze i jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, złodzieje ukradli pojazdy rolnicze. W tym czasie król i królowa nie przebywali w rezydencji, ale w pobliskim domu spali William i Kate ze swoimi dziećmi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie