„Bot śmierci” wskaże, kiedy umrzemy. Jest ultra dokładny

Stworzony niedawno przez naukowców „bot śmierci” jest w stanie z dużą dokładnością przewidzieć, kiedy umrzemy. To taki odpowiednik Chatu GPT. Z tą różnicą, że wykorzystując sztuczną inteligencję bot nadzwyczaj precyzyjnie analizuje czynniki wpływające na naszą żywotność.

„Bot śmierci” – jak bardzo jest dokładny?

Tzw. bot śmierci, a dokładniej rzecz ujmując porównywalny z Chat’em GPT model Life2vec, oparty na sztucznej inteligencji, opracowali naukowcy z duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Life2vec wykorzystuje do analizy przeróżne czynniki, które wpływają na długość naszego życia. Są wśród nich m.in. stan zdrowia, posiadane wykształcenie, wykonywany zawód, czy też osiągane przez nas dochody.

- Advertisement -

Po przetestowaniu modelu w Danii okazało się, że bot przewidział długość życia badanych osób z dokładnością na poziomie 79 proc. Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy przeanalizowali wówczas dane 6 mln osób dotyczące ich stanu zdrowia i sytuacji zawodowej. Dane obejmowały lata 2008–2020.

Jak działa „bot śmierci”?

Jeden z autorów badania Sune Lehmann wyjaśnia, że bot śmierci bada dane dotyczące życia ludzkiego w specyficzny sposób. Patrzy na nie, jakby stanowiły „długą sekwencję wydarzeń podobną do tego, jak w szereg słów układają się zdania w języku”. A eksperyment pokazał, że model Life2vec jest o 11 proc. dokładniejszy niż jakikolwiek inny model oparty na sztucznej inteligencji. I, co nadzwyczaj istotne, model ten z pewnością może się okazać pomocy dla firm ubezpieczeniowych, które już teraz dla określenia wysokości polisy przeprowadzają modelowanie długości życia ludzi.

Ale dr Lehmann twierdzi, ze firmy ubezpieczeniowe nie powinny korzystać z modelu Life2vec. Dlaczego? Ponieważ nie o to chodzi w zawieraniu polisy na życie. – Cała idea ubezpieczenia polega na tym, że dzieli się na wszystkich ten brak wiedzy. Tę niepewność, kto będzie nieszczęśliwym człowiekiem, którego spotka jakieś zdarzenie lub śmierć. Wówczas możemy w pewnym sensie podzielić się tym ciężarem – zaznacza badacz.

Teksty tygodnia

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Wzrasta próg zarobków dla imigrantów starających się o wizy

22 lipca podwyższony zostanie próg zarobków dla imigrantów jako jeden z wymogów uzyskania wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich.

Alarmujący wzrost ubóstwa wśród dzieci w UK. Lekarze ostrzegają przed kryzysem

Ponad 75 procent pediatrów potwierdza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalnie wzrosła liczba przypadków chorób związanych z ubóstwem. Lekarze ostrzegają również przed „nieznośnym poziomem” biedy wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

86-latka aresztowana po tym jak w jej domu odnaleziono ludzkie szczątki

Policja w Leicester aresztowała 86-letnią kobietę po otrzymaniu zgłoszenia o ludzkich szczątkach znajdujących się w jej domu. Funkcjonariusze przeszukali dwie lokalizacje po tym, jak ktoś poinformował, że szczątki mogły zostać ukryte w domu przy Wolverton Road jeszcze w latach 70-tych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie