Brexit kosztował eksporterów żywności do UE 170 mln funtów

W ciągu trzech lat od opuszczenia przez Wielką Brytanię jednolitego rynku, eksporterzy wysyłający żywność do krajów UE musieli ponieść sporo dodatkowych kosztów. Chodzi o miliony funtów.

Eksport do krajów UE jest kosztowny

Przedsiębiorstwa spożywcze, które wysyłają swoje produkty do krajów Unii Europejskiej, musiały wydać 170 mln funtów, by sprostać dodatkowym kosztom eksportu. Szczególnie wysokie koszty ponoszą firmy wysyłające na kontynent produkty pochodzenia zwierzęcego. Te bowiem w ramach nowych wymogów biurokratycznych muszą uzyskać akceptację dla nich weterynarzy. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy eksporterzy zapłacili ponad 58 milionów funtów. I niestety dodatkowe koszty odbiły się na spadku eksportu na kontynent. Zwłaszcza w przypadku mniejszych producentów, którzy wymogom biurokracji po Brexicie zwyczajnie nie są w stanie sprostać. Szacunki pokazują, że wartość eksportu produktów mięsnych z UK do UE spadła od 2019 r. o 17 proc.

Biurokracja po Brexicie wszystkim daje się we znaki

Biurokracja związana z Brexitem daje się we znaki firmom po obu stronach granicy. Niestety po oficjalnym opuszczeniu jednolitego rynku przez Wielką Brytanię w styczniu 2021 r., Unia Europejska nałożyła na eksporterów żywności pochodzenia zwierzęcego wymóg sprawdzania ich przez weterynarzy i dołączania do eksportowych partii tzw. świadectw zdrowia (ang. export health certificates, EHC). Wielka Brytania ociągała się z wprowadzeniem takich wymogów ze względu na problemy techniczne, ale kontrole eksportu dla produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego weszły wreszcie w życie z końcem stycznia tego roku. Z końcem kwietnia z kolei na granicach rozpoczną się kontrole fizyczne.

Analiza Sanitary and Phytosanitary (SPS) Certification Working Group pokazuje, że od grudnia 2020 r. brytyjscy eksporterzy wystąpili o przyznanie ponad 852 000 certyfikatów zdrowia. Grupa SPS zrzesza takie organizacje handlowe jak m.in. Produce Consortium, Dairy UK i the Road Haulage Association.

Teksty tygodnia

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie