piątek, 20 września, 2024

Brexit kosztował eksporterów żywności do UE 170 mln funtów

W ciągu trzech lat od opuszczenia przez Wielką Brytanię jednolitego rynku, eksporterzy wysyłający żywność do krajów UE musieli ponieść sporo dodatkowych kosztów. Chodzi o miliony funtów.

Eksport do krajów UE jest kosztowny

Przedsiębiorstwa spożywcze, które wysyłają swoje produkty do krajów Unii Europejskiej, musiały wydać 170 mln funtów, by sprostać dodatkowym kosztom eksportu. Szczególnie wysokie koszty ponoszą firmy wysyłające na kontynent produkty pochodzenia zwierzęcego. Te bowiem w ramach nowych wymogów biurokratycznych muszą uzyskać akceptację dla nich weterynarzy. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy eksporterzy zapłacili ponad 58 milionów funtów. I niestety dodatkowe koszty odbiły się na spadku eksportu na kontynent. Zwłaszcza w przypadku mniejszych producentów, którzy wymogom biurokracji po Brexicie zwyczajnie nie są w stanie sprostać. Szacunki pokazują, że wartość eksportu produktów mięsnych z UK do UE spadła od 2019 r. o 17 proc.

Biurokracja po Brexicie wszystkim daje się we znaki

Biurokracja związana z Brexitem daje się we znaki firmom po obu stronach granicy. Niestety po oficjalnym opuszczeniu jednolitego rynku przez Wielką Brytanię w styczniu 2021 r., Unia Europejska nałożyła na eksporterów żywności pochodzenia zwierzęcego wymóg sprawdzania ich przez weterynarzy i dołączania do eksportowych partii tzw. świadectw zdrowia (ang. export health certificates, EHC). Wielka Brytania ociągała się z wprowadzeniem takich wymogów ze względu na problemy techniczne, ale kontrole eksportu dla produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego weszły wreszcie w życie z końcem stycznia tego roku. Z końcem kwietnia z kolei na granicach rozpoczną się kontrole fizyczne.

Analiza Sanitary and Phytosanitary (SPS) Certification Working Group pokazuje, że od grudnia 2020 r. brytyjscy eksporterzy wystąpili o przyznanie ponad 852 000 certyfikatów zdrowia. Grupa SPS zrzesza takie organizacje handlowe jak m.in. Produce Consortium, Dairy UK i the Road Haulage Association.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?