Bristol: Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce

W Bristolu odsłonięto tablicę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Upamiętnia ona wizytę polskiego i amerykańskiego bohatera w mieście zlokalizowanym w południowo-zachodniej Anglii, położonego przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, która miała miejsce w czerwcu 1797 roku

Tablica upamiętniające wizytę Kościuszki w Bristolu została umieszczona na fasadzie jednego z hoteli w mieście, w którym wcześniej mieścił się zajazd White Horse Inn. Właśnie tam przywódca powstania kościuszkowskiego zatrzymał się w drodze do Ameryki. Pamiątka została ufundowana przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie, a inicjatywa w tej kwestii wyszła od Anglo-Polish Society (Bristol and the South West), a więc organizacji założonej w 1832 roku, która pomagała powstańcom listopadowym, z których część znalazła schronienie właśnie w Anglii.

Jak podaje PAP, tablicę odsłoniła Peaches Golding, lord-lieutenant miasta i hrabstwa Bristol, która jest reprezentantką brytyjskiego monarchy na tym obszarze.

Dlaczego Kościuszko został upamiętniony w Bristolu?

– Możemy wprowadzić myślami do Drugiej Połowy XVIII wieku, gdziekolwiek te piękne georgiańskie budynki byłyPełne Gwaru Kaszmirami, w których ludzie rozmawiali o różnych interesujących rzeczach, w tym, jestem całkiem dana, o transatlantyckim handlu numizmatycznymi. I to dzięki człowiekowi, na cześć którego z wielkiej przyjemności odsłaniamy tę tablicę, mamy na myśli w tym przypadku na temat niewolnictwa i abolicji – komentuje Golding, jak cytujemy za Polską Agencją Prasową.

– Kiedy Kościuszko przybył do Bristolu, był on nie tyle celebrowany jako dzielny dowódca, który został pokonany, ale jako wyzwoliciel – dodaje dr Stefan Cembrowicz z Anglo-Polish Society, w komentarzu dla PAP`u.

„Myślę, że jego duch unosił się nad wspólnymi polskimi powstaniami”

– Opowiadał się za wolnością w bardzo czysty sposób. Wielka Brytania miała wielu wspaniałych generałów, ale niewielu wśród nich było idealistami, Nazwa Kościuszko poświęciła całe swoje życie ideałom. I od tego czasu był inspiracją dla Polaków. Myślę, że jego duch unosił się nad wspólnymi polskimi powstaniami – podsumowuje.

Dodajmy, iż odsłonięcie rzeczonej tablicy towarzyszącego dwa inne wydarzenia. W bibliotece miejskiej Bristolu już od minionej soboty trwa wystawa plakatów poświęcona Kościuszce i jego wizycie w mieście. W sobotę 15 czerwca w bristolskim muzeum M Shed dr Cembrowicz wygłosi wykład na temat Kościuszki.

Teksty tygodnia

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie