Najnowsze badanie YouGov pokazuje, że Brytyjczycy są obecnie bardzo niezadowoleni z sytuacji w kraju i z tego, w jakich warunkach przychodzi im żyć. Aż 80 proc. Wyspiarzy uważa, że w UK dzieje się „źle” albo „bardzo źle”.
Brytyjczycy nie są zadowoleni z tego, co dzieje się obecnie w ich kraju. Ale nie są jedyni w Europie
Badania YouGov wzięło pod uwagę nastroje społeczne w siedmiu krajach – Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, we Włoszech, a także w Hiszpanii, Szwecji i Danii. Spośród tych państw okazało się, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii są najbardziej niezadowoleni z tego, co dzieje się obecnie w ich kraju. Aż 80 proc. Wyspiarzy określiło obecne warunki życia w Wielkiej Brytanii jako „bardzo złe” lub „raczej złe”. W drugiej pod względem poziomu niezadowolenia Francji odsetek ten wyniósł 71 proc. natomiast w Niemczech – 70 proc. Na dalszych miejscach znalazły się z kolei Włochy, ze stopniem niezadowolenia w społeczeństwie na poziomie 68 proc., a dalej Hiszpania – z 67 proc., Szwecja – z 49 proc. i Dania – z 25 proc.
Co jednak ciekawe, Brytyjczycy byli mniej pesymistyczni niż Francuzi i Niemcy, jeśli chodzi o perspektywy na poprawę sytuacji w kraju w nadchodzącym roku. Tak się składa, że przyszłość czarno widzi aż 50 proc. Francuzów i 43 proc. Niemców. Z kolei wśród Brytyjczyków odsetek ten wyniósł 39 proc. Znacznie lepiej wreszcie wypadły pod tym względem pozostałe badane narody – pesymizm trzyma się tylko 35 proc. Hiszpanów, 30 proc. Włochów, 28 proc. Szwedów i zaledwie 15 proc. Duńczyków.
W Wielkiej Brytanii jest gorzej niż gdzie indziej?
Brytyjczycy mają też powszechne przeświadczenie, że w ich kraju sytuacja przedstawia się obecnie znacznie gorzej niż w pozostałych, rozwiniętych państwach Europy. O tym, że w większości europejskich krajów żyje się lepiej niż w UK, przekonanych jest 43 proc. Wyspiarzy. Z kolei 35 proc. respondentów odpowiedziało, że w Wielkiej Brytanii sytuacja jest mniej więcej przeciętna, a zaledwie 10 proc. uważa, że jest ona lepsza.
O tym, że w ich kraju jest obecnie gorzej niż gdzie indziej, przekonanych jest też 41 proc. Włochów, 40 proc. Hiszpanów, 34 proc. Niemców, 29 proc. Francuzów, 27 proc. Szwedów i 6 proc. Duńczyków.