piątek, 20 września, 2024

Brytyjczycy są bardzo niezadowoleni z sytuacji w kraju

Najnowsze badanie YouGov pokazuje, że Brytyjczycy są obecnie bardzo niezadowoleni z sytuacji w kraju i z tego, w jakich warunkach przychodzi im żyć. Aż 80 proc. Wyspiarzy uważa, że w UK dzieje się „źle” albo „bardzo źle”.

Brytyjczycy nie są zadowoleni z tego, co dzieje się obecnie w ich kraju. Ale nie są jedyni w Europie

Badania YouGov wzięło pod uwagę nastroje społeczne w siedmiu krajach – Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, we Włoszech, a także w Hiszpanii, Szwecji i Danii. Spośród tych państw okazało się, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii są najbardziej niezadowoleni z tego, co dzieje się obecnie w ich kraju. Aż 80 proc. Wyspiarzy określiło obecne warunki życia w Wielkiej Brytanii jako „bardzo złe” lub „raczej złe”. W drugiej pod względem poziomu niezadowolenia Francji odsetek ten wyniósł 71 proc. natomiast w Niemczech – 70 proc. Na dalszych miejscach znalazły się z kolei Włochy, ze stopniem niezadowolenia w społeczeństwie na poziomie 68 proc., a dalej Hiszpania – z 67 proc., Szwecja – z 49 proc. i Dania – z 25 proc.

Co jednak ciekawe, Brytyjczycy byli mniej pesymistyczni niż Francuzi i Niemcy, jeśli chodzi o perspektywy na poprawę sytuacji w kraju w nadchodzącym roku. Tak się składa, że przyszłość czarno widzi aż 50 proc. Francuzów i 43 proc. Niemców. Z kolei wśród Brytyjczyków odsetek ten wyniósł 39 proc. Znacznie lepiej wreszcie wypadły pod tym względem pozostałe badane narody – pesymizm trzyma się tylko 35 proc. Hiszpanów, 30 proc. Włochów, 28 proc. Szwedów i zaledwie 15 proc. Duńczyków.

W Wielkiej Brytanii jest gorzej niż gdzie indziej?

Brytyjczycy mają też powszechne przeświadczenie, że w ich kraju sytuacja przedstawia się obecnie znacznie gorzej niż w pozostałych, rozwiniętych państwach Europy. O tym, że w większości europejskich krajów żyje się lepiej niż w UK, przekonanych jest 43 proc. Wyspiarzy. Z kolei 35 proc. respondentów odpowiedziało, że w Wielkiej Brytanii sytuacja jest mniej więcej przeciętna, a zaledwie 10 proc. uważa, że jest ona lepsza.

O tym, że w ich kraju jest obecnie gorzej niż gdzie indziej, przekonanych jest też 41 proc. Włochów, 40 proc. Hiszpanów, 34 proc. Niemców, 29 proc. Francuzów, 27 proc. Szwedów i 6 proc. Duńczyków.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?