piątek, 20 września, 2024

Brytyjska emerytura po wyjeździe do Polski. Jak o nią aplikować?

Część Polaków decyduje się na wyjazd do Polski, gdy przechodzą na brytyjską emeryturę. O emeryturę w UK można się starać po przepracowaniu minimum 10 lat nawet wtedy, gdy wyjechaliśmy z Wysp przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Aby przysługiwała nam brytyjska emerytura musimy osiągnąć odpowiedni wiek. A także musimy przepracować na Wyspach przynajmniej 10 lat opłacając National Insurance. Co jednak należy zrobić, aby ubiegać się o angielską emeryturę po wyjeździe z Wielkiej Brytanii np. do Polski?

Brytyjska emerytura po wyjeździe do Polski

Na jednej z grup tematycznych na Facebooku użytkownik zapytał o to, jak może się starać o brytyjską emeryturę, gdy zamierza wyjechać do Polski:

„Dostajecie angielską emeryturę bezpośrednio do Polski? Jak aplikować i jakie konto podać?

Należy zacząć od tego, że bez problemów możemy starać się o brytyjską emeryturę, zarówno gdy zamierzamy wyjechać do Polski, jak i wtedy, gdy już się do ojczyzny przeprowadzimy.

Wniosek o przyznanie takiej emerytury, którą będziemy pobierać poza Wielką Brytanią, pobieramy na stronie rządowej (TUTAJ). Wraz z nim należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Są one niezbędne, aby brytyjska emerytura nam przysługiwała. Do tych dokumentów należą payslipy i formularze P60 i P45.

Jak czytamy na brytyjskiej stronie rządowej – musimy wybrać kraj, w którym chcemy otrzymywać (wypłacać) emeryturę. Co jednak istotne, nie możemy wypłacać  emerytury w jednym kraju przez część roku, a w innym kraju przez pozostałą część roku.

Jakie konto wybrać do emerytury?

Również na stronie rządowej znajduje się informacja o wpłacaniu emerytury na konto bankowe. Możemy w tym przypadku wybrać bank w kraju, w którym mieszkamy (czyli np. Polskę), lub bank (albo kasę mieszkaniową) w Wielkiej Brytanii.

Ponadto możemy w tym celu korzystać z konta na nasze nazwisko, wspólnego konta z inną osobą lub konta kogoś innego (jeśli mamy zgodę tej osoby i przestrzegamy warunków banku).

W tym celu będziemy potrzebować międzynarodowego numeru konta bankowego (IBAN) i numeru kodu identyfikacyjnego banku (BIC), jeśli mamy konto zagraniczne. Z kolei emeryturę otrzymamy w walucie lokalnej. A kwota może ulec zmianie w zależności od kursu waluty.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?