Brytyjska emerytura po wyjeździe do Polski. Jak o nią aplikować?

Część Polaków decyduje się na wyjazd do Polski, gdy przechodzą na brytyjską emeryturę. O emeryturę w UK można się starać po przepracowaniu minimum 10 lat nawet wtedy, gdy wyjechaliśmy z Wysp przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Aby przysługiwała nam brytyjska emerytura musimy osiągnąć odpowiedni wiek. A także musimy przepracować na Wyspach przynajmniej 10 lat opłacając National Insurance. Co jednak należy zrobić, aby ubiegać się o angielską emeryturę po wyjeździe z Wielkiej Brytanii np. do Polski?

- Advertisement -

Brytyjska emerytura po wyjeździe do Polski

Na jednej z grup tematycznych na Facebooku użytkownik zapytał o to, jak może się starać o brytyjską emeryturę, gdy zamierza wyjechać do Polski:

„Dostajecie angielską emeryturę bezpośrednio do Polski? Jak aplikować i jakie konto podać?

Należy zacząć od tego, że bez problemów możemy starać się o brytyjską emeryturę, zarówno gdy zamierzamy wyjechać do Polski, jak i wtedy, gdy już się do ojczyzny przeprowadzimy.

Wniosek o przyznanie takiej emerytury, którą będziemy pobierać poza Wielką Brytanią, pobieramy na stronie rządowej (TUTAJ). Wraz z nim należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Są one niezbędne, aby brytyjska emerytura nam przysługiwała. Do tych dokumentów należą payslipy i formularze P60 i P45.

Jak czytamy na brytyjskiej stronie rządowej – musimy wybrać kraj, w którym chcemy otrzymywać (wypłacać) emeryturę. Co jednak istotne, nie możemy wypłacać  emerytury w jednym kraju przez część roku, a w innym kraju przez pozostałą część roku.

Jakie konto wybrać do emerytury?

Również na stronie rządowej znajduje się informacja o wpłacaniu emerytury na konto bankowe. Możemy w tym przypadku wybrać bank w kraju, w którym mieszkamy (czyli np. Polskę), lub bank (albo kasę mieszkaniową) w Wielkiej Brytanii.

Ponadto możemy w tym celu korzystać z konta na nasze nazwisko, wspólnego konta z inną osobą lub konta kogoś innego (jeśli mamy zgodę tej osoby i przestrzegamy warunków banku).

W tym celu będziemy potrzebować międzynarodowego numeru konta bankowego (IBAN) i numeru kodu identyfikacyjnego banku (BIC), jeśli mamy konto zagraniczne. Z kolei emeryturę otrzymamy w walucie lokalnej. A kwota może ulec zmianie w zależności od kursu waluty.

Teksty tygodnia

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Zbadaj swój wzrok, a dowiesz się, czy będziesz miał zawał

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee dokonali zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że rutynowe komputerowe badanie oczu może pomóc przewidzieć ryzyko zawału lub udaru w najbliższej dekadzie.

Disabled Students Allowance. Możesz dostać nawet 28 tysięcy funtów zasiłku.

Niektórzy studenci mogą otrzymać nawet 27 783 funty wsparcia na cele edukacyjne. Disabled Students Allowance (DSA) to zasiłek przeznaczony dla osób z określonymi niepełnosprawnościami lub schorzeniami, który ma pomóc w pokryciu kosztów związanych z nauką. Świadczenie to nie podlega spłacie i można je łączyć z innymi formami wsparcia finansowego dla studentów.

Notting Hill Carnival w tym roku finansowane z pieniędzy lokalnych

Jedna z największych imprez ulicznych nie tylko w WIelkiej...

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie