Brytyjska ustawa inwigilacyjna bardziej radykalna niż jej polski odpowiednik

Dzisiaj w brytyjskim parlamencie odbędzie się drugie czytanie kontrowersyjnego projektu ustawy rozszerzającej uprawnienia służb do kontroli obywateli. Obrońcy praw człowieka od dłuższego czasu alarmują o możliwej inwigilacji mieszkańców Wysp na szeroką skalę w przypadku wejścia nowego prawa w życie.

Home Office cały czas poprawia ustawę uwzględniając część ze zgłaszanych z wielu miejsc zastrzeżeń. O swoich obawach mówili również przedstawiciel trzech parlamentarnych komisji. Eksperci zwracają uwagę, że nie da się już jednak naprawić tak źle przygotowanego prawa. Szczególnie zagrożona może być prywatność internautów oraz dziennikarzy. Podobnie jak w Polsce, na Wyspach policja również nielegalnie inwigilowała w ostatnich latach przedstawicieli mediów. Zagrażało to w znacznym stopniu bezpieczeństwu informatorów dziennikarzy. Co więcej nie będą oni mieli możliwości zaskarżenia prowadzonych przeciwko nim operacji. W ciągu minionych trzech lat policja zgłosiła aż 608 próśb o dostęp do danych wykorzystywanych przez dziennikarzy. Może to oznaczać koniec dziennikarstwa śledczego, jakie znamy. Użytkownicy sieci obawiają się z kolei możliwości hakowania przez organy ścigania ich sprzętu, przeglądania e-maili, historii wyszukiwania, docierania do kontaktów, włamywania do kamer internetowych. Służbom potrzebna będzie do tego jedynie zgoda przełożonego.

- Advertisement -

Władze tłumaczą konieczność wprowadzenia ustawy obowiązkiem zabezpieczenia kraju przed terrorystami, groźnymi przestępcami i pedofilami. Koszty gromadzenia tak pokaźnej ilości danych będą ogromne nie tylko dla rządu, ale i dla dostawców usług informatycznych zobowiązanych do ich przetrzymywania na swoich serwerach.

Teksty tygodnia

Porównanie najpopularniejszych linii lotniczych – która jest najlepsza dla Polaków?

Ryanair, Wizz Air, LOT, easyJet czy Emirates? Sprawdź, która linia lotnicza najlepiej odpowiada na potrzeby polskich pasażerów. Praktycznie i z humorem!

Co zrobić, jeśli stracisz zasiłek? Poradnik

Reformy systemu pomocy i zasiłków w UK powodują, że wiele osób straci prawo do świadczenia. Co zrobić, jeśli straciłeś prawo do PIP lub Universal Credit? Jak odnaleźć się na rynku pracy i jakiej pomocy można spodziewać się od DWP?

Zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu produktu z marketu? Zachorowało już 95 osób!

Od grudnia 2024 roku w UK blisko 100 osób zachorowało nagle na wirusowe zapalenie wątroby. 58 osób było hospitalizowanych. Wszystkie zachorowania - jak wykazało śledztwo - miały związek z zakupami “konkretnego produktu w konkretnym markecie”

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Przeczytaj także