Chcesz płacić mniejszy Council Tax? Zaopiekuj się swoim przydomowym ogródkiem

Z przeprowadzonych badań wynika, że w ciągu ostatnich dwóch dekad brytyjskie miasta straciły aż 50 proc. swojej dotychczasowej zielonej przestrzeni, którą zapewniały m.in. przydomowe ogródki. Pojawił się zatem pomysł, aby zachęcić mieszkańców do pielęgnacji swoich ogródków oferując im obniżkę Council Tax.

Brukowanie ogrodów i używanie plastikowej trawy stało się w ostatnich latach niekorzystnym dla przyrody i człowieka trendem w Wielkiej Brytanii, przyczyniając się tym samym do wzrostu temperatury w miastach, częstszych powodzi i spadku bioróżnorodności.

- Advertisement -

Przydomowy ogród sposobem na obniżkę Council Tax

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sheffield sugerują, że władze lokalne powinny oferować mieszkańcom zachętę w formie obniżki Council Tax, aby uprawiali swoje przydomowe ogródki w sposób przyjazny środowisku. Dzięki temu mogliby pomóc w walce z ociepleniem klimatu, a także poprawić zdrowie i dobrostan swojej społeczności, w której funkcjonują.

Profesor Ross Cameron, ekspert w dziedzinie ogrodnictwa krajobrazowego na Uniwersytecie w Sheffield i autor artykułu opublikowanego w czasopiśmie Urban Forestry and Urban Greening, sugeruje, że ogrodnicy, którzy dbają o to, by teren wokół ich domu był dobrze zaopatrzony w rośliny, powinni otrzymywać zachęty finansowe, jak chociażby obniżkę Council Tax.

Miasta potrzebują ogrodów

– Ogrody stanowią jedną trzecią wszystkich naszych obszarów miejskich i są kluczowymi przestrzeniami, jeśli chodzi o utrzymywanie chłodu w naszych budynkach i przestrzeniach miejskich latem, pochłanianie deszczu, aby uniknąć gwałtownych powodzi i zapewnianie ważnego schronienia dla dzikich zwierząt. Ogrody muszą być zielone i pełne roślin, aby były korzystne dla lokalnego środowiska, a niektóre rodzaje ogrodów są bardziej korzystne niż inne – powiedział Cameron.

– Paradoks polega na tym, że wiele ogrodów w rzeczywistości nie jest zielonych, a niektóre trendy w ich projektowaniu mogą być bardzo szkodliwe dla środowiska miejskiego. Wybrukowaliśmy je, aby zmieścić samochód lub zapewnić sterylną przestrzeń na patio; czynniki te podnoszą temperaturę w miastach i zwiększają ryzyko powodzi – dodał profesor.

Nagrody dla właścicieli ogródków

Przeprowadzone badania zalecają, aby nagrody za zrównoważone ogrodnictwo obejmowały obniżki podatku lokalnego, rachunków za wodę lub inną pomoc. Prof. Cameron zasugerował oferowanie tych zniżek właścicielom domów, w których ponad 50 proc. powierzchni ogrodu obsadzonych jest zielenią.

Zakaz stosowania sztucznej trawy

Raport sugeruje również, że zakazanie stosowania materiałów szkodliwych dla środowiska, takich jak pestycydy, lub zakładania sztucznej trawy, może również przynieść korzyści.

Tradycyjnie zarządzanie prywatnym ogrodem należało do właściciela domu, ale Cameron twierdzi, że potrzebne jest bardziej radykalne podejście, aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym i utratą różnorodności biologicznej na poziomie miast.

– Nasze badania pokazują, że niektóre miasta mogły stracić nawet 50 proc. swojej zielonej przestrzeni ogrodowej w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wielu mieszkańców używa sztucznej trawy, która zabija większość życia w glebie pod nią, a kiedy obecne są prawdziwe rośliny, błędnie zakładamy, że musimy uderzyć w nie koktajlem chemikaliów, aby utrzymać je przy życiu i wolne od szkodników. Te chemikalia zanieczyszczają nasze cieki wodne i niszczą funkcję ekologiczną naszych ogrodów – powiedział Cameron.

Z kolei profesor Helen Woolley, kierownik wydziału architektury krajobrazu także na Uniwersytecie w Sheffield, dodała:

– Wartość tych badań polega na tym, że kategorycznie określają, jak bardzo istotny jest określony typ krajobrazu i sposób, w jaki łączy się on z różnymi programami społeczno-środowiskowymi. Wielu obywateli szybko zdało sobie sprawę z wartości swoich przydomowych ogródków podczas ograniczeń związanych z pandemią.

Sztuczna trawa szkodliwa dla człowieka

Warto także dodać, że sztuczna trawa nie tylko szkodzi naszemu środowisku i naszemu otoczeniu, ale udowodniono również, że ta syntetyczna nawierzchnia ma szkodliwe działanie na samego człowieka. Długie przebywanie na niej – niestety tutaj należy zauważyć, że jest ona obecna również na boiskach szkolnych i placach zabaw dla dzieci – może wywołać choroby płuc, skóry i oczu.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega podróżnych, którzy mają zaplanowane loty w tym miesiącu

Rok podatkowy 2023/2024 w Wielkiej Brytanii: Do jakiej kwoty nie zapłacimy podatku?

Samolot musiał lądować awaryjnie, bo pasażer oddał mocz na pokładzie na oczach przerażonych dzieci

HMRC potwierdziło wypłatę 301 funtów milionowi mieszkańców Wysp. Kto dostanie pieniądze?

Teksty tygodnia

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie