Chłopiec zmarł w szpitalu uniwersyteckim Queen Elizabeth w Glasgow na skutek zakażenia grzybami. Infekcję mogły wywołać… PTASIE ODCHODY

Fot. Getty

W grudniu zeszłego roku w szpitalu Queen Elizabeth University Hospital w Glasgow zmarł nagle 10-letni chłopiec. I choć młodemu Szkotowi podawana była chemioterapia, to jego zgon nastąpił na skutek poważnego zakażenia grzybami. 

Queen Elizabeth University Hospital został otwarty w Glasgow zaledwie kilka lat temu, a już sposób jego funkcjonowania wzbudza spore kontrowersje. Wszystko to za sprawą zakażeń dzieci chorujących na raka i leczonych albo w budynku dla dorosłych, albo w przylegającym do niego oddziale dziecięcym – Royal Hospital for Children. W 2018 r. odnotowano 21 przypadków zakażeń dzieci grzybami bądź bateriami, co skłoniło Health and Safety Executive (HSE) i NHS Greater Glasgow and Clyde (NHSGGC) do wszczęcia szeroko zakrojonego śledztwa. 

Czytaj także: Paracetamol może zakłócać umiejętność logicznego myślenia

Eksperci, którzy zajmują się sprawą śmierci 10-letniego chłopca w Queen Elizabeth University Hospital, nie wykluczają, że do zakażenia grzybami z gatunku z Cryptococcus neoformans doszło na skutek złej wentylacji i przedostania się do wnętrza szpitala patogenów pochodzących z odchodów gołębi. Zdania w sprawie toksyczności gołębiego kału są podzielone, ale wiadomo na pewno, że do zakażenia Cryptococcus neoformans  dochodzi najczęściej poprzez inhalację i że są na nie narażeni przede wszystkim ludzie z obniżoną odpornością. Grzyby Cryptococcus wywołują najczęściej kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które, z ostrym przebiegiem lub zbyt późno uchwycone, może prowadzić do śmierci. 

Ku przestrodze: Zażywanie PARACETAMOLU w ciąży wiąże się z dużym ryzykiem!

Szkocka minister zdrowia Jeane Freeman zleciła już dokładne zbadanie sprawy i przyjrzenie się wszystkim regulacjom w obu szpitalach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów. Z kolei Monica Lennon ze szkockiej Partii Pracy powiedziała: – Nie ma wątpliwości, że wielu pacjentów otrzymuje doskonałą opiekę w szpitalu uniwersyteckim Queen Elizabeth, ale wydaje się też, że we flagowym szpitalu Szkocji dzieje się coś poważnego, co zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Pacjenci już zmarli w wyniku infekcji, do których doprowadził szpital, co rozpoczęło poważne dochodzenie w budynku, ale ile osób musi jeszcze zachorować lub umrzeć, zanim Sekretarz ds. Zdrowia podejmie poważne działania? 

Nie przegap: Nowe wytyczne Public Health England – paracetamol będzie jeszcze częściej przepisywany przez lekarzy

Teksty tygodnia

Nadzwyczajne spotkanie szkockiego rządu w sprawie pożaru

W sprawie gigantycznego pożaru lasu rozprzestrzeniającego się na północ od Galloway zwołano nadzwyczajne spotkanie szkockiego rządu.

Gospodarstwa domowe stracą nawet 500 funtów rocznie

W wyniku zmian, reform i cięć socjalnych planowanych w wiosennym orędziu Rachel Reeves gospodarstwa domowe stracą średnio 500 funtów rocznie. To tylko przewidywane zmiany. Nikt nie wspomina o stratach związanych z inflacją czy kryzysem w UK. 

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego i domaga się 5 mln funtów po tym, jak technik zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów.

10 funtów opłaty za wypłatę środków na obiady szkolne dla dzieci

I to z kont dedykowanych do opłaty obiadów szkolnych dla dzieci uczęszczających do szkół w Wielkiej Brytanii. Squid zakończył działalność w szkołach w UK

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie