piątek, 20 września, 2024

Co piąty pracownik NHS w Anglii nie jest obywatelem brytyjskim. To rekord

Najnowsze dane pokazują wyraźnie – system opieki zdrowotnej w Anglii w dużym stopniu zależy od zagranicznej siły roboczej. Co piąty pracownik NHS w Anglii nie posiada obywatelstwa brytyjskiego.

Pracownicy z zagranicy coraz liczniejsi w NHS w Anglii

Dane NHS Digital nie pozostawiają złudzeń – co piąty pracownik NHS w Anglii to osoba nieposiadająca obywatelstwa brytyjskiego. A to prawdziwy rekord. W publicznej służbie zdrowia w Anglii pracują obywatele 214 krajów – zarówno państw Unii Europejskiej, jak i krajów naprawdę odległych. Wśród tych ostatnich są pracownicy z Indii, Ghany, Tonga czy Wysp Salomona.

We wrześniu 2023 r., w Anglii, na 1 282 623 pracowników szpitali i mniejszych ośrodków zdrowia zatrudnionych na pełny etat (full-time equivalent, FTE), aż 20,4 proc. stanowiły osoby dysponujące innym paszportem niż brytyjskim. Liczba ta znacząco się powiększyła od czasu referendum ws. Brexitu, a jeszcze bardziej od 15 lat. W 2009 r. w NHS w Anglii pracowało 11,9 proc. osób spoza Wielkiej Brytanii, a w 2016 r. – 13 proc.

NHS jest w wysokim stopniu zależne od pracowników z zagranicy

Komentując najnowsze dane, dyrektor naczelny NHS Employers Danny Mortimer potwierdził tylko, że „NHS stała się zależna od utalentowanej, międzynarodowej siły roboczej”. A także, że bez personelu zza granicy służba zdrowia „mogłaby bardzo łatwo ugiąć się pod presją, jakiej została poddana”. – Zespoły w całej NHS są niezwykle wdzięczne swoim zagranicznym kolegom za ich wsparcie i wkład. Nie możemy jednak popadać w samozadowolenie, ponieważ nie będziemy mogli bez końca korzystać z międzynarodowej rekrutacji w celu stałego obsadzania wolnych stanowisk w NHS – precyzuje Mortimer.

I dodaje: – Utrzymanie siły roboczej jest tak samo ważne, jak przyciąganie nowego personelu do NHS. I będzie to miało kluczowe znaczenie w perspektywie krótkoterminowej. Dla zapobiegnięcia większej presji [na NHS] i zapewnienia, że baza rekrutacyjna, na której chcemy budować, będzie miała solidne podstawy. Ważne jest też zwiększanie liczby personelu, który tu szkolimy. Niezwykle istotne jest zatem utrzymanie rozwoju szkoleń i edukacji, określonych w długoterminowym planie zatrudnienia NHS England.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?