Co piąty pracownik NHS w Anglii nie jest obywatelem brytyjskim. To rekord

Najnowsze dane pokazują wyraźnie – system opieki zdrowotnej w Anglii w dużym stopniu zależy od zagranicznej siły roboczej. Co piąty pracownik NHS w Anglii nie posiada obywatelstwa brytyjskiego.

Pracownicy z zagranicy coraz liczniejsi w NHS w Anglii

Dane NHS Digital nie pozostawiają złudzeń – co piąty pracownik NHS w Anglii to osoba nieposiadająca obywatelstwa brytyjskiego. A to prawdziwy rekord. W publicznej służbie zdrowia w Anglii pracują obywatele 214 krajów – zarówno państw Unii Europejskiej, jak i krajów naprawdę odległych. Wśród tych ostatnich są pracownicy z Indii, Ghany, Tonga czy Wysp Salomona.

We wrześniu 2023 r., w Anglii, na 1 282 623 pracowników szpitali i mniejszych ośrodków zdrowia zatrudnionych na pełny etat (full-time equivalent, FTE), aż 20,4 proc. stanowiły osoby dysponujące innym paszportem niż brytyjskim. Liczba ta znacząco się powiększyła od czasu referendum ws. Brexitu, a jeszcze bardziej od 15 lat. W 2009 r. w NHS w Anglii pracowało 11,9 proc. osób spoza Wielkiej Brytanii, a w 2016 r. – 13 proc.

NHS jest w wysokim stopniu zależne od pracowników z zagranicy

Komentując najnowsze dane, dyrektor naczelny NHS Employers Danny Mortimer potwierdził tylko, że „NHS stała się zależna od utalentowanej, międzynarodowej siły roboczej”. A także, że bez personelu zza granicy służba zdrowia „mogłaby bardzo łatwo ugiąć się pod presją, jakiej została poddana”. – Zespoły w całej NHS są niezwykle wdzięczne swoim zagranicznym kolegom za ich wsparcie i wkład. Nie możemy jednak popadać w samozadowolenie, ponieważ nie będziemy mogli bez końca korzystać z międzynarodowej rekrutacji w celu stałego obsadzania wolnych stanowisk w NHS – precyzuje Mortimer.

I dodaje: – Utrzymanie siły roboczej jest tak samo ważne, jak przyciąganie nowego personelu do NHS. I będzie to miało kluczowe znaczenie w perspektywie krótkoterminowej. Dla zapobiegnięcia większej presji [na NHS] i zapewnienia, że baza rekrutacyjna, na której chcemy budować, będzie miała solidne podstawy. Ważne jest też zwiększanie liczby personelu, który tu szkolimy. Niezwykle istotne jest zatem utrzymanie rozwoju szkoleń i edukacji, określonych w długoterminowym planie zatrudnienia NHS England.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie