Co trzeci najemca wynajmuje mieszkanie z powodu braku zdolności kredytowej

Najnowsze badania pokazują, że blisko co trzeci najemca w Irlandii wynajmuje mieszkanie, ponieważ nie stać go na uzyskanie kredytu hipotecznego. Jednocześnie większość najemców na Zielonej Wyspie jest zadowolona z nieruchomości, którą zamieszkuje.

Skazani na wynajem

Opublikowane w grudniu badanie the Residential Tenancies Board (RTB) pokazało, że blisko co trzeci mieszkaniec Irlandii wynajmujący mieszkanie robi to, ponieważ nie jest w stanie uzyskać kredytu hipotecznego. Jednocześnie ponad dwie piąte ankietowanych najemców spodziewa się, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich sytuacja życiowa w żadnym stopniu pod tym względem się nie zmieni. Co oznacza, że nadal będą oni wynajmować mieszkania na prywatnym rynku.

Z badania RTB wynika, że najemcy na rynku prywatnym na Zielonej Wyspie wydają na wynajem nieruchomości średnio 30 proc. miesięcznego dochodu netto po opodatkowaniu. Nie uwzględniając rachunków i opłat dodatkowych. Jednocześnie aż 83 proc. stwierdziło, że pozytywnie lub bardzo pozytywnie ocenia zamieszkiwaną nieruchomość. Tylko 3 proc. nie było zadowolonych z warunków panujących w wynajmowanym lokalu, a 14 proc. nie bardzo miała w tym względzie zdanie.

Czynsze idą w górę

Niestety, w skali całego kraju daje się obserwować wyraźny trend w kierunku podwyższania czynszów przez landlordów. I to nawet w tzw. strefach czynszu kontrolowanego – rent pressure zones. O ile bowiem średni czynsz za wynajmowaną nieruchomość wynosił w roku roku 2019/20 1000 euro, o tyle w roku 2022/23 kwota ta oscylowała już w okolicy 1300 euro. Trzy lata temu 43 proc. najemców, którzy planowali zakup nieruchomości w ciągu dekady było zdania, że posiadanie nieruchomości na własność znacząco obniży ich miesięczne koszty za mieszkanie. Na przełomie 2022/23 odsetek ankietowanych tego samego zdania wyniósł już 51 proc.

Landlordzi w Irlandii lubią się z najemcami swoich nieruchomości

Co nadzwyczaj ciekawe, najemcy w Irlandii pozostają generalnie w bardzo dobrych stosunkach ze swoimi landlordami. W 2022 r. za pozytywne lub bardzo pozytywne uznało relacje z landlordem aż 90 proc. wynajmujących. Około 7 proc. badanych nie było w stanie wyrazić w tej kwestii zdania, a tylko 3 proc. stwierdziło, że nie ma dobrych relacji z właścicielem najmowanego lokalu.

Przeczytaj także

Imigranci w Irlandii są bardziej pracowici od Irlandczyków

Jak wynika z raportu „Monitoring Report on Integration 2024”...

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Obwodowe komisje wyborcze w Irlandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Poniżej, prezentujemy pełną listę irlandzkich obwodowych komisji wyborczych (OKW).

Różnice między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – niepokojący raport

Dwie Irlandie to nie tylko polityka. To także znaczące różnice w poziomie i jakości życia. Comparative Analysis of Economies of Ireland and Northern Ireland  opublikowany przez Economic and Social Research Institute wzbudza niepokój i rodzi wiele pytań.

Ceny mieszkań w Irlandii rosną znacznie szybciej niż płace

Irlandia uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport