piątek, 20 września, 2024

Councile mają pieniądze na programy społeczne, ale nie potrafią ich wydać

Najnowsze wnioski dotyczące programów społecznych mających na celu wyrównywanie szans między poszczególnymi regionami w Wielkiej Brytanii są niepokojące. Okazuje się, że wiele councilów ma środki na niezbędne programy, ale nie potrafi ich wydać. Na przeszkodzie w tym względzie stoi kilka czynników.

W UK są pieniądze na wyrównywanie poziomów życia. Ale są źle dystrybuowane

Po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, dofinansowanie programów mających na celu wyrównywanie poziomów życia w poszczególnych regionach odbywa się za pomocą specjalnego funduszu – UK Shared Prosperity Fund (UKSPF). Fundusz ten został utworzony w kwietniu 2022 r. i miał zastąpić fundusze strukturalne UE. Pieniądze z funduszu bezpośrednio trafiają do lokalnych placówek w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Główne obszary, które wspiera fundusz, to „społeczności i miejsca”, „wsparcie lokalnych przedsiębiorstw” oraz „ludzie i umiejętności”.

Niestety, dziennikarze „The Observer” ujawnili właśnie, że zdecydowana większość councilów nie wydaje wszystkich dostępnych pieniędzy z liczącego kilka miliardów funduszu. Dane pokazują, że nie wydano aż 43 proc. z 429 mln funtów. Żadna gmina na północy Anglii, Szkocji czy Walii nie wydała całej kwoty przeznaczonej na inwestycje. Głównym tego powodem jest zbyt późne przekazywanie samorządom środków pieniężnych. Ale poza biurokracją i wydłużaniem się całego procesu przyznawania pieniędzy, problemem jest także niebranie pod uwagę przez centralne organy ekspertyz przygotowywanych na poziomie lokalnym.

Biurokracja w UK będzie mniejsza?

UK Shared Prosperity Fund obejmuje 2,6 mld funtów do wydania do 2025 roku. Środki są zatem ogromne i tylko trzeba by usprawnić proces ich wydawania. Rząd obiecuje zmniejszenie poziomu biurokracji w przyznawaniu funduszy, a także ograniczenie środków, które idą na cele administracyjne. Poza tym samorządy mają zyskać możliwość „podejmowania decyzji na prawdziwie lokalnym szczeblu”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?