Czy po latach pracy w UK mamy prawo do polskiej emerytury?

Po wielu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii część z nas chciałaby wrócić do Polski, jednak zastanawia się, czy jest uprawniona do polskiej emerytury. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie z tym związane.

Udanie się na zasłużoną emeryturę zwłaszcza po pracy w Wielkiej Brytanii nie powinno wiązać się z frustracją i niepokojem związanym ze sprawami finansowymi. Po latach spędzonych w Wielkiej Brytanii większość z nas nie musi obawiać się tego, że przepracowane w UK lata nie zostaną uwzględnione w polskiej emeryturze. Zgodnie z przepisami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej praca na Wyspach wlicza się do polskiej emerytury.

 

 

Po jakim czasie mamy prawo do emerytury z UK?

Zgodnie z obowiązującymi jeszcze na Wyspach unijnymi przepisami jesteśmy uprawnieni do emerytury z konkretnego kraju już po roku pracy w nim. Do obliczenia wysokości emerytury sumowane są wszystkie okresy składkowe (czyli lata ubezpieczenia). W przypadku emerytury minimalnej, jeśli nie mamy minimalnego stażu pracy w Polsce, jednak pracowaliśmy w Wielkiej Brytanii, brane są pod uwagę wszystkie przepracowane przez nas lata, które dają nam prawo do pełnej emerytury.

Złożenie wniosku o emeryturę w PL

W przypadku pracy zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii, wniosek o zarówno polską jak i brytyjską emeryturę składamy w oddziale ZUS-u (lub KRUS-u) w rejonie naszego zamieszkania (jeśli wróciliśmy do Polski). Do samego wniosku o emeryturę załączamy dokumenty, które potwierdzają naszą pracę w Polsce jak i w UK.

 

 

W przypadku, gdy pracowaliśmy wyłącznie w Wielkiej Brytanii, wniosek powinniśmy złożyć na Wyspach, ale możliwe jest także zrobienie tego w oddziale ZUS-u zajmującego się umowami międzynarodowymi.

Formularze potrzebne do złożenia wniosku o emeryturę to: formularz ZUS Rp-1E oraz E 207 będący informacją o przebiegu ubezpieczenia, zatrudnienia, a także dokumenty i oświadczenia, które uzasadniają przyznanie polskich świadczeń.

>>POBIERZ PORADNIK O EMERYTURZE W UK – TUTAJ ZNAJDZIESZ NAJNOWSZE INFORMACJE<<

Teksty tygodnia

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie