Czy po latach pracy w UK mamy prawo do polskiej emerytury?

Po wielu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii część z nas chciałaby wrócić do Polski, jednak zastanawia się, czy jest uprawniona do polskiej emerytury. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie z tym związane.

Udanie się na zasłużoną emeryturę zwłaszcza po pracy w Wielkiej Brytanii nie powinno wiązać się z frustracją i niepokojem związanym ze sprawami finansowymi. Po latach spędzonych w Wielkiej Brytanii większość z nas nie musi obawiać się tego, że przepracowane w UK lata nie zostaną uwzględnione w polskiej emeryturze. Zgodnie z przepisami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej praca na Wyspach wlicza się do polskiej emerytury.

- Advertisement -

 

 

Po jakim czasie mamy prawo do emerytury z UK?

Zgodnie z obowiązującymi jeszcze na Wyspach unijnymi przepisami jesteśmy uprawnieni do emerytury z konkretnego kraju już po roku pracy w nim. Do obliczenia wysokości emerytury sumowane są wszystkie okresy składkowe (czyli lata ubezpieczenia). W przypadku emerytury minimalnej, jeśli nie mamy minimalnego stażu pracy w Polsce, jednak pracowaliśmy w Wielkiej Brytanii, brane są pod uwagę wszystkie przepracowane przez nas lata, które dają nam prawo do pełnej emerytury.

Złożenie wniosku o emeryturę w PL

W przypadku pracy zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii, wniosek o zarówno polską jak i brytyjską emeryturę składamy w oddziale ZUS-u (lub KRUS-u) w rejonie naszego zamieszkania (jeśli wróciliśmy do Polski). Do samego wniosku o emeryturę załączamy dokumenty, które potwierdzają naszą pracę w Polsce jak i w UK.

 

 

W przypadku, gdy pracowaliśmy wyłącznie w Wielkiej Brytanii, wniosek powinniśmy złożyć na Wyspach, ale możliwe jest także zrobienie tego w oddziale ZUS-u zajmującego się umowami międzynarodowymi.

Formularze potrzebne do złożenia wniosku o emeryturę to: formularz ZUS Rp-1E oraz E 207 będący informacją o przebiegu ubezpieczenia, zatrudnienia, a także dokumenty i oświadczenia, które uzasadniają przyznanie polskich świadczeń.

>>POBIERZ PORADNIK O EMERYTURZE W UK – TUTAJ ZNAJDZIESZ NAJNOWSZE INFORMACJE<<

Teksty tygodnia

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie