Czy powinniśmy sprzątać liście w ogrodzie? Będziecie zaskoczeni

Jesienią wiele osób posiadających przydomowe ogródki narzeka na opadające liście. Okazuje się, że grabienie ich wcale nie jest konieczne, a wręcz nie powinniśmy sprzątać liści, a przynajmniej nie wszystkich i nie wszędzie. Są pewne zasady, których należy przy tym przestrzegać.

Okazuje się, że bardziej przysłużymy się naturze, jeśli przestaniemy sprzątać liście jesienią. W ten sposób nie tylko unikniemy składowania worków z opadłymi liśćmi na wysypiskach śmieci, ale także zadbamy o zwierzęta i owady.

Czy sprzątać liście w ogrodzie?

W Wielkiej Brytanii coraz bardziej popularna staje się akcja o nazwie „Leave the Leaves”, która pozwala rozwiać wątpliwości na temat tego, czy warto sprzątać liście jesienią w swoich ogrodach. Ideą tej inicjatywy jest pozostawienie opadłych liści w spokoju, dzięki czemu mogą naturalnie rozłożyć się w ciągu zimy i przekształcić w bogatą w odżywcze składniki materię organiczną. Ona również stanowi schronienie dla hibernujących zapylaczy i innych pożytecznych owadów. Bardzo często w opadłych liściach zagrzebują się jeże na zimę. Ich pożywieniem są m.in. ślimaki, z którymi tak walczymy przecież latem.

Biolodzy zwracają uwagę na fakt, że rozkładające się liście użyźniają naszą glebę i tworzą naturalną powłokę termoizolacyjną. To ona pozwala nie tylko zatrzymać wodę w ziemi, ale też ocieplić glebę. Dzięki temu chronimy nasze rośliny i pożyteczne dżdżownice.

Zasady pozostawienia liści w ogrodzie

Warto jednak przestać sprzątać liście w sposób przemyślany i trzymać się pewnych istotnych nie tylko dla ekologa, ale i ogrodnika zasad. Ze względu na wymienione powyżej pożyteczne skutki pozostawienie liści na grządkach jest dobrym rozwiązaniem, gdyż, jak wspomnieliśmy, zabezpiecza rośliny na zimę i stanowi naturalny nawóz.

Jeśli natomiast posiadamy trawnik, na którym rośnie wyłącznie trawa, zaleca się zgrabienie z niego liści. Pozostawienie ich ograniczyłoby przepływ powietrza i wody, których trawa potrzebuje. Doprowadziłoby to również do powstania pleśni śniegowej i chorób grzybiczych. Zupełnie inna zasada dotyczy łąk kwietnych. Tam opadłe liście stworzą warstwę ochronną. Nie powinniśmy również zostawiać liści na ścieżkach, gdyż przy odrobinie wilgoci można się na nich poślizgnąć.

Jakie liście zostawić?

Kolejną ważną zasadą jest rodzaj zostawianych w ogrodzie liści. Okazuje się bowiem, że niektóre liście zawierają związki hamujące wzrost innych roślin. Tak jest w przypadku liści orzecha włoskiego, które zawierają toksyczną substancję o nazwie juglon. Utrudnia ona innym roślinom pobieranie wody, składników odżywczych, oddychanie komórkowe, a także procesy fotosyntezy.

Warto z kolei zostawić, nawet na kompost, liście czereśni, wierzby, brzozy, jabłoni czy leszczyny. Nie zaleca się wykorzystywania do tego liści dębu, olchy i gruszy ze względu na bardzo długi okres ich rozkładu.

Teksty tygodnia

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Podejrzani o morderstwo polskiego emeryta aresztowani

Udało się nie tylko aresztować, ale i postawić konkretne zarzuty dwójce podejrzanych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie