piątek, 20 września, 2024

Czy powinniśmy sprzątać liście w ogrodzie? Będziecie zaskoczeni

Jesienią wiele osób posiadających przydomowe ogródki narzeka na opadające liście. Okazuje się, że grabienie ich wcale nie jest konieczne, a wręcz nie powinniśmy sprzątać liści, a przynajmniej nie wszystkich i nie wszędzie. Są pewne zasady, których należy przy tym przestrzegać.

Okazuje się, że bardziej przysłużymy się naturze, jeśli przestaniemy sprzątać liście jesienią. W ten sposób nie tylko unikniemy składowania worków z opadłymi liśćmi na wysypiskach śmieci, ale także zadbamy o zwierzęta i owady.

Czy sprzątać liście w ogrodzie?

W Wielkiej Brytanii coraz bardziej popularna staje się akcja o nazwie „Leave the Leaves”, która pozwala rozwiać wątpliwości na temat tego, czy warto sprzątać liście jesienią w swoich ogrodach. Ideą tej inicjatywy jest pozostawienie opadłych liści w spokoju, dzięki czemu mogą naturalnie rozłożyć się w ciągu zimy i przekształcić w bogatą w odżywcze składniki materię organiczną. Ona również stanowi schronienie dla hibernujących zapylaczy i innych pożytecznych owadów. Bardzo często w opadłych liściach zagrzebują się jeże na zimę. Ich pożywieniem są m.in. ślimaki, z którymi tak walczymy przecież latem.

Biolodzy zwracają uwagę na fakt, że rozkładające się liście użyźniają naszą glebę i tworzą naturalną powłokę termoizolacyjną. To ona pozwala nie tylko zatrzymać wodę w ziemi, ale też ocieplić glebę. Dzięki temu chronimy nasze rośliny i pożyteczne dżdżownice.

Zasady pozostawienia liści w ogrodzie

Warto jednak przestać sprzątać liście w sposób przemyślany i trzymać się pewnych istotnych nie tylko dla ekologa, ale i ogrodnika zasad. Ze względu na wymienione powyżej pożyteczne skutki pozostawienie liści na grządkach jest dobrym rozwiązaniem, gdyż, jak wspomnieliśmy, zabezpiecza rośliny na zimę i stanowi naturalny nawóz.

Jeśli natomiast posiadamy trawnik, na którym rośnie wyłącznie trawa, zaleca się zgrabienie z niego liści. Pozostawienie ich ograniczyłoby przepływ powietrza i wody, których trawa potrzebuje. Doprowadziłoby to również do powstania pleśni śniegowej i chorób grzybiczych. Zupełnie inna zasada dotyczy łąk kwietnych. Tam opadłe liście stworzą warstwę ochronną. Nie powinniśmy również zostawiać liści na ścieżkach, gdyż przy odrobinie wilgoci można się na nich poślizgnąć.

Jakie liście zostawić?

Kolejną ważną zasadą jest rodzaj zostawianych w ogrodzie liści. Okazuje się bowiem, że niektóre liście zawierają związki hamujące wzrost innych roślin. Tak jest w przypadku liści orzecha włoskiego, które zawierają toksyczną substancję o nazwie juglon. Utrudnia ona innym roślinom pobieranie wody, składników odżywczych, oddychanie komórkowe, a także procesy fotosyntezy.

Warto z kolei zostawić, nawet na kompost, liście czereśni, wierzby, brzozy, jabłoni czy leszczyny. Nie zaleca się wykorzystywania do tego liści dębu, olchy i gruszy ze względu na bardzo długi okres ich rozkładu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?