piątek, 20 września, 2024

Czy w sezonie świątecznym grożą nam problemy z zapatrzeniem i puste półki?

Czy w sezonie świątecznym możemy obawiać się problemów z zaopatrzeniem sklepów w UK? Czy zimą znów grozi nam widok pustych półek podczas zakupów?

Znaczne opady deszczu w ostatnich tygodniach oraz sztormy Agnes, Babet i Ciarán, które nawiedziły Wielką Brytanią to zjawiska, które miały znaczący wpływ na zbiory niektórych warzyw na Wyspie. Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, eksperci twierdzą, iż poważnie ucierpiały uprawy brokułów i kalafiorów, a zbiory ziemniaków są na dobrej drodze, aby osiągnąć rekordowo niski poziom wynoszący zaledwie 4,1 miliona ton. Niemniej, nic nie wskazuje na to, aby przed Bożym Narodzeniem doszło do jakichś poważniejszych braków w sklepach.

– Duże opady deszczu stworzyły trudne warunki dla rolników w Wielkiej Brytanii — komentuje Andrew Opie, dyrektor ds. żywności i zrównoważonego rozwoju w British Retail Consortium (BRC).

W jakie sytuacji znajdują się rolnicy przed świętami?

– Jednak sprzedawcy detaliczni zajmujący się handlem żywnością doskonale radzą sobie z obecną sytuacją. Dysponują wszystkimi warzywami, ziemniakami i innymi świątecznymi artykułami spożywczymi, których gospodarstwa domowe potrzebują do przeżycia wspaniałych świąt — podsumowuje Opie, jak cytujemy za „Mirrorem”.

Zbiory może będą nieco mniejsze, warunki uprawy niektórych warzyw były cięższe w tym sezonie, w niektórych przypadkach koniecznie będzie sięgnięcie do zapasów zgromadzonych w chłodniach, ale nic obecnie nie wskazuje na to, aby na bożonarodzeniowych stołach miało czegoś zabraknąć.

Półki będą pełne przed Bożym Narodzeniem

Przypomnijmy, w lutym i w marcu 2023 roku puste półki w wielu brytyjskich sklepach stały się powszechnym widokiem. W sklepach największych sieci handlowych w UK brakowało niektórych świeżych owoców i warzyw. Władze Tesco, Aldi, Asda i Morrisons podjęły decyzję o racjonowaniu niektórych towarów i wprowadzaniu limitów danego warzywa lub owocu „na osobę”.

Co było przyczyną braków artykułów spożywczych z importu? Czynników, które wpłynęły na ówczesną sytuację, było kilka. Przede wszystkim wymienia się trudne warunki pogodowe na południu Europy i w Afryce Północnej, które zakłóciły zbiory niektórych owoców i warzyw. Nie można zapomnieć także o barierach celnych po Brexicie, rosnących cenach energii oraz braku wsparcia dla rodzimego rolnictwa.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?