Czy w UK jest wdowia emerytura, która przechodzi ze zmarłego małżonka na żonę?

W Polsce istnieje możliwość pobierania części emerytury (85, 90 lub 95 proc.) po zmarłym mężu lub żonie. Świadczenie to nazywane jest potocznie wdowią emeryturą. Czy istnieje ono też w Wielkiej Brytanii?

Przejęcie emerytury po zmarłym, nazywane też rentą rodzinną, możliwe jest nie tylko w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków.

Renta rodzinna, wdowia emerytura w UK

Na jednej z grup na Facebooku pojawił się temat wdowiej emerytury nazywanej też rentą rodzinną. Osoba z grupy zapytała: „Witam, czy ktoś wie, jak to jest z emeryturą po małżonku. W Polsce jest tak, że, jeżeli jeden z małżonków umiera to ten, który żyje, może przejść na emeryturę po zmarłym małżonku. A jak to jest w UK? Czy mogę pobierać emeryturę po mężu, w jakim procencie?”

W przypadku emerytury państwowej (State Pension) osoba, która przejmuje emeryturę po zmarłym małżonku/małżonce albo partnerze/partnerce, sama musi być w wieku emerytalnym.

Sama wysokość tego świadczenia będzie zależeć od tego, czy osoba starająca się o wdowią emeryturę osiągnęła wiek emerytalny przed czy po 6 kwietnia 2016 roku. Warto w tym przypadku skontaktować się z Pension Service.

W przypadku, jeśli osiągnęliśmy wiek emerytalny przed 6 kwietnia 2016 roku, otrzymamy emeryturę państwową (State Pension) opartą na składce na ubezpieczenie społeczne zmarłego męża/żony lub partnera/partnerki, kiedy będziemy ubiegać się o własną emeryturę.

Wdowiej emerytury nie otrzymamy natomiast, jeśli wyjdziemy ponownie za mąż/ożenimy się przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

W przypadku natomiast osiągnięcia wieku emerytalnego 6 kwietnia 2016 roku lub później, otrzymamy po zmarłym partnerze/partnerce New State Pension i będziemy mogli odziedziczyć również dodatek do emerytury.

Kto może przejąć emeryturę po zmarłym?

Zarówno mąż i żona, jak i partner, z którym zmarły nie pozostawał w związku małżeńskim mogą przejąć emeryturę po zmarłym.

Prywatne emerytury a renta rodzinna

W przypadku, gdy nasz małżonek/żona, partner/partnerka opłacali składki na prywatną emeryturę, możemy otrzymać płatności z tytułu tejże emerytury z jego/jej zakładu pracy, w zależności od systemu emerytalnego. Należy pamiętać, że od tego będziemy musieli zapłacić podatek.

Emerytura dla wdów wojennych

W Wielkiej Brytanii istnieje również możliwość otrzymania renty wojennej lub renty wdowiej, jeśli nasz mąż/żona lub partner/partnerka zmarli w wyniku pełnienia służby w Siłach Zbrojnych lub w wyniku wojny.

Czym jest Bereavement Allowance?

W przypadku śmierci męża/żony, partnera/partnerki możemy ubiegać się o zasiłek Bereavement Allowance, który wypłacany jest przez okres do 52 tygodni od śmierci partnera. Możemy się o niego starać, jeśli w chwili śmierci partnera/partnerki nie osiągnęliśmy jeszcze wieku emerytalnego i mieliśmy 45 lub więcej lat.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Rodzice otrzymujący Universal Credit dostaną setki funtów więcej od końca czerwca

Duży spadek rachunków za energię i to już niebawem

Ile przeciętna rodzina mieszkająca w UK straciła w wyniku inflacji?

Teksty tygodnia

Cła Donalda Trumpa uderzą w Wielką Brytanię

Rząd w Londynie podkreśla, że niższa stawka to efekt spokojnych negocjacji prowadzonych przez Downing Street 10 z Białym Domem. Zaznaczono, że rozmowy będą nadal prowadzone. Ponadto brytyjskie władze wykluczyły uderzenie w USA cłami odwetowymi.

Jak usunąć Meta AI z Whatsapp?

​Meta AI to asystent oparty na sztucznej inteligencji, opracowany...

Rozbudowa Luton Airport oficjalnie potwierdzona

Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska w Luton. Plany rozbudowy obejmują między innymi budowę nowego terminala.

Jak amerykańskie cła uderzą w portfele mieszkających w UK?

Globalna wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta może wpłynąć na dosłownie wszystko. Od cen w sklepach, przez emerytury i inflację, aż po wysokość stóp procentowych i rachunków za energię.

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie