W piątek księżna Kate poinformowała, że jest w trakcie leczenia raka, który wykryto u niej po operacji jamy brzusznej. W swoim wystąpieniu dodała również, że pod koniec lutego rozpoczęła prewencyjną chemioterapię.
Księżna Walii w styczniu przeszła operację jamy brzusznej, a Pałac nie ujawnił wówczas żadnych szczegółów na ten temat. Zapewnił jednak, że zabieg był zaplanowany, a jej stan „nie miał związku z nowotworem”. Z nagrania wideo z księżną, które opublikowano w piątek, wynika , że badania, które przeprowadzono po operacji wykazały obecność raka.
Zwykle usuniętą podczas operacji tkankę wysyła się do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy i sprawdzenia, jakie komórki się tam znajdują. Pałac nie podał, gdzie księżna obecnie przebywa pod opieką.
W swoim wystąpieniu wideo Catherine podziękowała „fantastycznemu zespołowi medycznemu”, który przeprowadził operację w prywatnej placówce London Clinic.
Pałac Kensington podał, że nie zamierza obecnie podawać żadnych szczegółów dotyczących leczenia księżnej Kate, ani tego, jaki jest to rodzaj raka. Rzecznik Pałacu powiedział:
– Nie będziemy udostępniać żadnych dalszych prywatnych informacji medycznych. Księżna ma prawo do prywatności medycznej, tak jak my wszyscy.
Czym jest prewencyjna chemioterapia?
Księżna Kate ujawniła w wystąpieniu, że jej zespół medyczny doradził jej, aby przeszła „prewencyjną chemioterapię”, a leczenie znajduje się na wczesnym etapie. Chemioterapia to ogólne określenie leków zabijających komórki nowotworowe. Można podawać je w kroplówce lub w postaci tabletek.
Jak powiedział prof. Andrew Beggs:
– Prewencyjna chemioterapia po operacji stosowana jest w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka w przyszłości.
Jak dużo osób choruje na raka w Wielkiej Brytanii?
Według NHS UK istnieje ponad 200 różnych rodzajów raka. A w Wielkiej Brytanii najczęściej występują nowotwory piersi, płuc, prostaty i jelit. Każdy z nowotworów jest diagnozowany i leczony w specyficzny sposób. Jak wynika ze statystyk – co druga osoba w Wielkiej Brytanii zachoruje w ciągu swojego życia na jakiś rodzaj raka. Jednak w ciągu ostatnich 50 lat przeżywalność chorych na raka podwoiła się.