Dlaczego warto inwestować w polskie firmy, mieszkając w Wielkiej Brytanii?

Materiał partnerski

Uruchomiona w trakcie pandemii Covid-19, bezprecedensowa pomoc finansowa dla pracowników i przedsiębiorców, a także wybuch wojny w Ukrainie doprowadziły do rekordowych na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci wskaźników inflacji. Od dwóch lat pieniądz tracił tak szybko na wartości, że nieopłacalne stały się tradycyjne sposoby inwestowania. Jednak inwestorzy posiadający nadmiar gotówki nie stoją na straconej pozycji. Atrakcyjną i bezpieczną alternatywą jest na przykład inwestycja w pożyczki społecznościowe.

Alternatywne inwestycje to gwarancja zysku w trakcie kryzysu

W ostatnim czasie osoby posiadające kapitał mają nie lada problem z ulokowaniem swoich środków. Z uwagi na wysoką stopę inflacji, tradycyjne metody inwestowania stały się zwyczajnie nieopłacalne. Stopy zwrotu z inwestycji w akcje, lokaty bankowe czy obligacje skarbowe lub korporacyjne są zbyt niskie, żeby warto było podjąć ryzyko. Nic dziwnego zatem, że na popularności zyskują alternatywne metody inwestowania. Wśród perspektywistycznych inwestycji tego rodzaju można wymienić inwestycje w surowce, nieruchomości, różnego typu fundusze czy też dzieła sztuki.

Na uwagę zasługują przede wszystkim inwestycje w fundusze, które obejmują także tzw. pożyczki społecznościowe dla przedsiębiorców (ang. social lending). Pożyczki społecznościowe z jednej strony gwarantują wysoką stopę zwrotu dla inwestorów, a z drugiej strony oferują firmom znajdującym się w potrzebie łatwiejszy dostęp do kapitału. Model biznesowy, który po raz pierwszy został zainicjowany w Wielkiej Brytanii i w USA, a który obwarowany jest rygorystycznymi zabezpieczeniami, z roku na rok zyskuje także na popularności nad Wisłą.

Pożyczki społecznościowe – jak to działa?

Pożyczki społecznościowe spełniają dwojaki cel. Z jednej strony pozwalają osobom prywatnym bezpiecznie ulokować wolne środki finansowe, a z drugiej dają możliwość rozwoju biznesu przedsiębiorcom poszukującym funduszy. Inwestycja w pożyczki społecznościowe jest nadzwyczaj bezpieczna, ponieważ pożyczkobiorcą może zostać jedynie właściciel firmy lub reprezentant spółki, natomiast obligatoryjnym zabezpieczeniem pożyczki są weksel in blanco oraz dobrowolne poddanie się egzekucji. Z kolei przy kwotach przekraczających 100 000 zł, wymagane jest zabezpieczenie hipoteczne lub inne trwałe zabezpieczenie w postaci przewłaszczenia lub zastawu rejestrowego. Niezależnie od tego, czy pożyczkobiorca chce wziąć standardową pożyczkę kapitałowo – odsetkową, czy też pożyczkę kapitałowo – odsetkową z odroczoną spłatą kapitału (tzw. pożyczkę balonową), opiekun łączący pożyczkobiorcę z inwestorem skrzętnie sprawdza dane o poszukującej kapitału firmie, weryfikując stosowne dokumenty.

Łączenie inwestorów z pożyczkobiorcami odbywa się m.in. na platformach crowdfundingowych. Platforma Future Capital organizuje aukcje pożyczkowe, do których mogą przystępować dowolni inwestorzy. W każdej aukcji wyszczególniona jest wartość kwoty pożyczki wyrażona w PLN, wartość wynagrodzenia dla inwestora, czas trwania pożyczki (w miesiącach) oraz zabezpieczenie pożyczki. Wszystkie aukcje są jawne, a inwestor może zapoznać się z pełną dokumentacją finansową pożyczkobiorcy. Zwycięzcą aukcji jest inwestor oferujący najniższe oprocentowanie.

Czy w aukcji może wziąć udział inwestor osiągający dochody za granicą?

Pożyczki społecznościowe łączą polskie firmy poszukujące dofinansowania z inwestorami zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W związku z tym pożyczki społecznościowe to dobry sposób na inwestowanie m.in. dla osób posiadających nadmiar gotówki ze względu na dochody osiągane poza granicami kraju. Polish Express zapytał Future Capital, na jakich zasadach inwestor z zagranicy może przystąpić do aukcji. I czy istnieją tu jakieś dodatkowe ograniczenia.

Polish Express: Czy inwestorem w aukcjach pożyczkowych może być osoba osiągająca dochody w Wielkiej Brytanii?

Krystyna Jarosz, Future Capital: Inwestor może mieszkać na całym świecie. Musi mieć tylko konto bankowe w PLN lub EUR. Jeśli Inwestor jest osobą fizyczną (nie firmą), podatek dochodowy od zysku Inwestora odprowadza Pożyczkobiorca (zawsze firma) według prawa polskiego.

PE: Czy dla inwestorów spoza Unii Europejskiej są jakieś specjalne wymogi/formalności, by mogli przystąpić do aukcji pożyczek społecznościowych?

KJ: Nie. Nie istnieją żadne tego typu wymogi ani formalności.

PE: Czy inwestor z zagranicy może być pewny, że zabezpieczenia, z których korzysta inwestor krajowy, będą miały zastosowanie także i w jego przypadku?

KJ: Każda pożyczka na FutureCapital.pl ma zabezpieczenie w postaci weksla In blanco i oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, które to zabezpieczenia skracają proces windykacji. Wszystkie dokumenty w sprawie pożyczki Pożyczkobiorca podpisuje w obecności notariusza oraz akty notarialne dotyczące oświadczenia o poddaniu się egzekucji i hipoteki, jeśli jest takie zabezpieczenie. Zabezpieczenia będą zgodne z prawem polskim.

PE: Dlaczego inwestor z zagranicy powinien rozważyć dokonanie inwestycji w rozwój firm w Polsce?

KJ: To proste. Nigdzie indziej inwestor nie zarobi od 20- 29 proc. rocznie. Inwestor może mieć też misję, aby pomóc w rozwoju polskich firm.

Potrzebujesz więcej informacji na temat pożyczek dla firm?
Sprawdź:

KAM Sp. z o.o. ul. Wenecja 3/3 31-117 Kraków tel: 12 312 07 71 e-mail: [email protected]

Kliknij w logo i sprawdź inwestycje:

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Jaki supermarket w UK był najtańszy w grudniu 2024?

Najtańszy supermarket w UK - która z popularnych sieci handlowych na Wyspach oferuje najkorzystniejsze ceny?

Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE.

Czy zapanują ciemności? Blackout w UK

W czasie śnieżycy, mrozów czy okresów pochmurnych wzrasta zapotrzebowanie na prąd. Odnawialne źródła energii nie działają. Czy UK grozi blackout?

W 2024 prawie 170 tys. pracowników handlu detalicznego straciło pracę w UK

Prawie 170 000 pracowników zatrudnionych w brytyjskim sektorze retail straciło pracę w mijającym roku. Głównym powodem takiej sytuacji były upadki rozpoznawalnych marek.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie