czwartek, 19 września, 2024

Dublin walczy z nielegalnymi imigrantami. Na razie bezskutecznie

Rząd i władze lokalne prowadzą zmasowaną akcję polegającą na usuwaniu nielegalnych obozowisk tworzonych przez imigrantów w centrum Dublina i umieszczeniu osób starających się o azyl w Irlandii w kontrolowanych przez państwo ośrodkach. Ale działania służb i agencji nie przynoszą na razie zadowalającego efektu.

W Dublinie raz po raz wyrastają nielegalne miasteczka namiotowe

Od początku maja rząd centralny i władze lokalne próbują uporać się z nielegalnymi miasteczkami namiotowymi rozstawianymi przez imigrantów w centrum Dublina. 1 maja, w wyniku zmasowanej akcji służb i różnych agencji, kilkuset nielegalnych imigrantów zostało usuniętych z okolic budynku International Protection Office. W tym przede wszystkim z sąsiadującej z gmachem ulicy Mount Street. Imigranci koczowali tam przez kilka tygodni, mając nadzieję na szybkie rozpatrzenie złożonych przez nich wniosków o azyl. W wyniku działań podjętych 1 maja, z centrum Dublina zniknęły namioty, a imigrantów przewieziono do miejsc tymczasowego zakwaterowania.

Niestety, działania władz nie na wiele się zdały. Już kilka dni później prowizoryczne miasteczko namiotowe powstało wzdłuż Wielkiego Kanału w Dublinie. W namiotach schroniło się ponad 160 ludzi, których ponownie siłą usunięto nad ranem 9 maja. Służby przewiozły imigrantów do kwater znajdujących się w Crooksling i na terenie dawnego szpitala Central Mental Hospital w Dundrum. Jednocześnie znad kanału usunięto ponad 100 namiotów, a teren odgrodzono barierkami.

Trudno jest jednak mówić o sukcesie i tej akcji. W  końcu w nocy z czwartku na piątek przy Wielkim Kanale znów wyrosło prowizoryczne obozowisko liczące około 30 namiotów. Obozowisko zostało założone na obszarze rozciągającym się między McCartney Bridge i Leeson Street Bridge.

Rząd Irlandii jest zdeterminowany, by walczyć z nielegalną imigracją

Rządzący wiedzą, że w mniemaniu imigrantów koczowanie w prowizorycznych obozowiskach przyspieszy rozpatrzenie ich wniosków azylowych. Ale władze centralne chcą przekonać przybyszów z zagranicy, że tak nie będzie. Taoiseach Simon Harris zapowiedział właśnie, że nielegalne miasteczka namiotowe nie będą w centrum Dublina tolerowane. – Te dni minęły. Te dni już minęły. Tak nie będzie i rząd jest w tej kwestii całkowicie zjednoczony – powiedział premier. I dodał: – Działania prowadzone przez różne departamenty są szeroko zakrojone. Celem nie jest długoterminowe ogradzanie części naszego miasta. Ale w perspektywie krótkoterminowej może to być niezbędne.

A Harrisowi wtórował wicepremier, Tánaiste Micheál Martin, mówiąc, że namioty będą usuwane „zewsząd, gdzie się pojawią”. – To nie jest dobre dla migrantów. Ani też dla osób ubiegających się o azyl, czy też dla mieszkańców. Ani wreszcie dla całego obszaru. Myślę, że jest to po prostu nie do przyjęcia. Istnieje plan zdecydowanego usuwania namiotów, gdziekolwiek się pojawią – doprecyzował Martin.

Ze swojej strony Minister ds. wydatków publicznych Pascal Donohoe poinformował, że rząd rozpatruje więcej wniosków o ochronę międzynarodową niż w przeszłości. Obecnie władze podwoiły zasoby i potroiły liczbę rozpatrywanych spraw.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?