Dzięki nowej funkcji w aplikacji mObywatel żaden oszust nie weźmie na ciebie kredytu

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja, dzięki której możemy zastrzec numer PESEL i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Chroni nas to przed oszustami, którzy kradną dokumenty lub dane i na przykład zaciągają kredyty w czyimś imieniu.

Od stycznia 2024 roku w aplikacji mObywatel można zastrzec numer PESEL, dzięki czemu nikt nie weźmie na nas pożyczki lub kredytu. Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji: „Zastrzeżenie chroni nas przed konsekwencjami np. kradzieży dokumentów czy danych. Przypominamy, że od 1 czerwca br. instytucje ujęte w ustawie (np. banki, firmy telekomunikacyjne) będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL”.

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Funkcja zastrzeżenia PESEL-u w aplikacji mObywatel jest dostępna od stycznia 2024 roku. Jednak podmioty, które ujęto w ustawie, czyli np. banki czy firmy telekomunikacyjne, będą musiały sprawdzać bazę danych dopiero od 1 czerwca.

Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że ten paromiesięczny „okres karencji” jest niezbędny do tego, aby odpowiednie instytucje mogły zastosować się do wymogów prawnych. Ponadto ministerstwo namawia do zastrzeżenia już teraz swojego PESEL-u i zwraca uwagę na fakt, że zawsze można się z tego wycofać.

Co zrobić, aby zastrzec PESEL?

Aby zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel należy otworzyć tę aplikację i na głównym ekranie w sekcji usług znaleźć ikonę z kłódką pod nazwą „Zastrzeż PESEL”. Drugą opcją jest wybranie z dolnej belki „Usługi” i znalezienie tej sekcji na liście.

W ten sposób możemy zarówno zastrzec numer PESEL, jak i się z tego wycofać. A także możemy sprawdzić, kto weryfikował nasze dane.

Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal możemy z niego korzystać załatwiając na przykład sprawy urzędowe, gdy kupujemy leki na receptę, idziemy do lekarza lub przy kupnie biletów lotniczych. Nie można jednak podpisać umowy kredytowej, otrzymać duplikatu karty SIM, zrobić zakupów na raty, a także załatwić pewnych spraw notarialnych.

Przed czym nas chroni zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL jest dobrym rozwiązaniem, aby ochronić nas przed np. skutkami kradzieży dokumentu tożsamości. Wtedy nikt nie może zaciągnąć zobowiązań w naszym imieniu.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje: „Zastrzeżenie numeru PESEL przeciwdziała wyłudzaniu pieniędzy czy wyrabianiu duplikatów karty SIM, wykorzystanych do nielegalnego autoryzowania transakcji. Dotychczas ofiary kradzieży danych borykały się z problemem konsekwencji, jakie musieli ponosić z tytułu np. zaciągniętych pożyczek. Po wejściu w życie przepisu w pełni, osoba poszkodowana będzie zwolniona z płacenia kredytów zaciągniętych przez złodziei. To firmy chcące odzyskać środki będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich formalności i właściwie zweryfikowali, czy kredyt mógł zostać udzielony na podane dane”.

Według danych ministerstwa od 17 listopada 2023 roku do 7 stycznia 2024 roku ponad 1,2 mln ludzi zastrzegło już swój numer PESEL.

Teksty tygodnia

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie