Euro 2024: Kto zagra z kim w 1/8 finału?

Relację z Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2024 w Niemczech na łamach „Polish Express” sponsoruje telewizja internetowa Weeb.TV

Znamy już wszystkie zespoły, które zagrają w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostw Europy 2024 rozgrywanych w Niemczech. 

W ostatnim akcie fazy grupowej Euro 2024 rozgrywano mecze grup E i F, w których nie brakowało zaskakujących rozstrzygnięć. Typowana do medalu Belgia tylko zremisowała bezbramkowo z bezbarwną Ukrainą, gdy Rumunia podzieliła się punktami ze Słowacją. Gruzja niespodziewanie wygrywając z Portugalią, nie pozbawiła jej pierwszego miejsca w grupie F, ale zapewniła sobie awans z 3. pozycji. Do domu pojadę Czesi, którzy w ostatnich minutach przegrali z Turcją.

Anglicy na „autostradzie” do finału

Rozstrzygnięcia te, a szczególnie awans Belgów tylko z drugiego miejsca, przyczyniły się do znacznej nierównowagi w drabinkach finałowych turnieju. Podczas losowania uczestników fazy grupowej kontynentalne potęgi zostały dość równomiernie rozmieszczone. Jedną ścieżkę do mistrzostwa Europy wytyczono dla najlepszych zespołów z grup A, B i F (na papierze – Niemiec, Hiszpanii i Portugalii) a drugą – dla wygranych grup C, D i E (Anglii, Francji, Belgii).

Grupowo-drabinkowa układanka jednak się całkowicie posypała, gdy przyszło do sportowej rywalizacji. Faworyzowani Francuzi i Belgowie nie wychodząc z pierwszych miejsc w swoich grupach, wylądowali na ścieżce hiszpańsko-niemiecko-portugalskiej. W ten sposób doszło do zagęszczenia piłkarskich potęg na jednej ze ścieżek. Rozwiązanie to jest na rękę Anglikom, których ścieżka do złota stała się (teoretycznie!) łatwiejsza, choć potencjalnie czekają ich mecze z Włochami i Holendrami.

Pary 1/8 finału Euro 2024

Jak wyglądają pary 1/8 finałów piłkarskich mistrzostw Europy 2024?

WŁOCHY – SZWAJCARIA (29 czerwca, Berlin)

Wyrównana para. Włosi zdają się być największą niewiadomą turnieju. Wyraźnie przegrali z Hiszpanami, ale golem w 98. minucie wyrzucili za burtę Chorwatów. W zespole „Azzurrich” brakuje wybitnych indywidualności, nie ma skutecznego napastnika, a obronie brakuje tradycyjnej solidności. Z kolei Szwajcarzy to synonim futbolowej solidności. Helweci potrafili odprawić w 1/8 Francuzów na Euro cztery lata temu i w tym roku też mogą tak odpalić.

NIEMCY – DANIA (29 czerwca, Dortmund)

Gospodarze zgodnie z planem zdecydowanie wygrali zmagania w swojej grupie, pozostawiając po sobie dobze wrażenie. Niemiecki walec kierowany przez Juliana Nagelsmana, a na boisku zawiadywany przez Toniego Kroosa potrafiła wygrać żadnego meczu. Mistrzowie Europy z 1992 roku nie stoją na straconej pozycji, mają swoje atuty, ale „Die Mannschaft” to rywal najtrudniejszy z możliwych.

ANGLIA – SŁOWACJA (30 czerwca, Gelsenkirchen)

Dumni „Synowie Albionu” nie zachwycili w fazie grupowej i tylko indywidualnym przebłyskom swoich gwiazd, szczególnie Jude`a Bellinghama, zawdzięczają awans do fazy pucharowej. Rzecz jasna pozostają faworytami w starciu ze Słowacją. Warto pamiętać, że nasi zachodni sąsiedzi potrafili wygrać z mocną Belgią i zremisować z Rumunią w fazie grupowej, gdy Anglicy nie potrafili zwyciężyć Słowenii i tylko minimalnie wygrać z Serbią.

HISZPANIA – GRUZJA (30 czerwca, Kolonia)

Obok Niemców to właśnie Hiszpanie po rozgrywkach grupowych pozostawili po sobie najlepsze wrażenie. Luis de la Fuente śmiało postawił na młodych i nieoczywistych piłkarzy, odszedł od barcelońskiej filozofii futbolu, postawił na bardziej pragmatyczną taktykę. Efekt? Trzy zwycięstwa, komplet punktów, zero straconych bramek. Z kolei obecność Gruzji w 1/8 to największa niespodzianka całego turnieju. Trudno sobie wyobrazić, aby zespół z wycenianym na 80 mln euro Chwiczą Kwaracchelią rzucił wyzwanie „La Furia Roja”.

FRANCJA – BELGIA (1 lipca, Düsseldorf)

To będzie mecz zespołów, które przed turniejem były wymieniane w gronie faworytów do złota, ale gdy przyszło do grania, nie potrafiły wygrać swoich grup. Rozczarowanie? Do pewnego stopnia – na pewno! Dla wicemistrzów świata z 2022 i mistrzów Europy z 2018 każdy inny wynik niż mistrzostwo będzie zawodem. Zespół Didiera Deschampsa gra bezbarwnie, a niewiele dobrego można też powiedzieć o belgijskiej mieszance młodości z doświadczeniem kierowanej przez Domenica Tedesco. Tutaj każdy wynik jest możliwy!

PORTUGALIA – SŁOWENIA (1 lipca, Frankfurt)

Portugalia w kwalifikacjach do Euro 2024 wygrała wszystkie spotkania, a na samym turnieju również nie zawodzi. Selekcjoner Roberta Martinez potrafi wydobyć wszystko, co najlepsze z piekielnie utalentowanych piłkarzy portugalskich i znaleźć miejsce na boisku dla podstarzałego Cristiano Ronaldo. Z kolei Słoweńcy, mimo że dysponowali prawdopodobnie najsłabszą kadrą na mistrzostwach, potrafili wyjść z grupy, co samo w sobie jest dla nich wielkim sukcesem.

RUMUNIA – HOLANDIA (2 lipca, Monachium)

Rumuni niespodziewanie wygrali rozgrywki w grupie E i zagrają z Holendrami, którzy awansowali z trzeciego miejsca w grupie D, po porażce z niżej notowaną Austrią. Przed zespołem Edwarda Iordanescu ciężkie zadanie. Holandia ma więcej piłkarskiej jakości, ale w rozgrywkach grupowych pokazała, że nie zawsze potrafi wykorzystać swoje atuty. Rumunię ze defensywą trzymaną przez Radu Dragusina stać na sprawienie niespodzianki.

AUSTRIA – TURCJA (2 lipca, Lipsk)

„To mogli być Polacy!”, mogliby pomyśleć niektórzy z kibiców biało-czerwonych. Austriacy nic nie robili sobie z tego, że los przydzielił ich do „grupy śmierci” i wyprzedzili Francuzów i Holendrów. Choć brakowało im czysto piłkarskich atutów, to swoje niedobory nadrabiali przygotowaniem fizycznym i walecznością. Świetnie ustawionej przez Ralfa Rangnicka ekipie z pewnością Turcja nie jest straszna, ale zespół ten wcale nie stoi na straconej pozycji. Ma więcej indywidualności, które błyskiem futbolowego geniuszu mogą przechylić szalę zwycięstwa na turecką stroną.

Platforma WEEB TV umożliwia nie tylko oglądanie mnóstwa kanałów bez ponoszenia kosztów abonamentowych, ale także na stworzenie swojego własnego kanału multimedialnego! Dzięki temu WEEB TV to miejsce, gdzie znajdziesz polską telewizję przez internet. Ważne transmisje na żywo czy popularne kanały telewizyjne prowadzone przez użytkowników z całego świata!

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Parady i trasy obchodów chińskiej uroczystości w Londynie. Gdzie będą utrudnienia w ruchu?

Chiński Nowy Rok to wydarzenie równie ważne i ciekawe jak obchody Sylwestra. Pierwsze dni lutego przemienią Londyn w kolorową, orientalną przestrzeń. Jaki jest plan wydarzeń i objazdów?

Czy zapanują ciemności? Blackout w UK

W czasie śnieżycy, mrozów czy okresów pochmurnych wzrasta zapotrzebowanie na prąd. Odnawialne źródła energii nie działają. Czy UK grozi blackout?

Układ o 100-letnim partnerstwie między Wielką Brytanią a Ukrainą

W dniu dzisiejszym Keir Starmer przybył do Kijowa, aby podpisać 100-letni układ o partnerstwie z Ukrainą.

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Polacy zakochali się w perfumach inspirowanych – wysoka jakość w przystępnej cenie

Perfumy inspirowane łączą luksus z oszczędnością. Poznaj Blossom Perfumery, markę oferującą trwałe i intensywne zapachy w przystępnych cenach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie