Gaz rozweselający został uznany za narkotyk w UK

Gaz rozweselający, jak potocznie nazywany jest podtlenku azotu, zostanie zaklasyfikowany jako narkotyk klasy C w Wielkiej Brytanii. Do końca roku 2023 będzie uznany za nielegalny.

Gaz rozweselający jest jednym z najczęściej używanych narkotyków rekreacyjnych przez osoby w wieku od 16 do 24 lat. Intensywne zażywanie tego środka może prowadzić do szeregu chorób. W chwili obecnej sprzedaż podtlenku azotu do celów rekreacyjnych jest zakazana, ale samo posiadanie — już nie. Wkrótce jednak się to zmieni.

Początkowo brytyjski rząd ogłosił plan wprowadzenia zakazu sprzedaży podtlenku azotu na początku tego roku w ramach szerszego planu zwalczania zachowań antyspołecznych. Jednak w zeszły wtorek, 5 września 2023 roku, przedstawił nowe szczegóły zmiany prawa w tym zakresie.

Zgodnie z nowym prawodawstwem forsowanym przez gabinet Partii Konserwatywnej samo posiadanie podtlenku azotu będzie zagrożone karą do dwóch lat więzienia lub wysoką grzywną. Z kolei kara 14 pozbawienia wolności będzie groziła za dostawę lub produkcję tego środka.

Rząd UK nakłada ban na gaz rozweselający

Dodajmy jednak, iż przewidziano wyjątki w przypadku legalnych zastosowań podtlenku azotu. Dzieje się tak na przykład w branży medycznej lub gastronomicznej. Gaz ten jest powszechnie stosowany jako środek przeciwbólowy i do produkcji bitej śmietany.

Decyzja rządu o uznaniu samego posiadania gazu rozweselającego za przestępstwo jest sprzeczna z zaleceniami Advisory Council on the Misuse of Drugs. Jest to ciało doradcze w kwestii prawodawstwa dotyczącego narkotyków.

Jakie kary grożą za posiadanie lub sprzedawanie gazu rozweselającego?

ACMD stwierdziła, że sankcje za przestępstwa przewidziane w ustawie byłyby nieproporcjonalne do poziomu szkód związanych z posiadaniem tej substancją. Taka kontrola mogłaby stworzyć „znaczące obciążenia” dla legalnych zastosowań podtlenku azotu.

Ogłaszając we wtorek zmianę prawa, minister spraw wewnętrznych Suella Braverman stwierdziła, że Brytyjczycy „mają dość głupców zażywających narkotyki w miejscach publicznych i zostawiających po sobie haniebny bałagan, który inni muszą posprzątać”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

Teksty tygodnia

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie