Głuchoniemy mężczyzna otrzymał 50 000 funtów odszkodowania. Za dyskryminację w jobcentre

Sąd pracy przyznał głuchoniememu mężczyźnie 50 000 funtów odszkodowania za sposób, w jaki był traktowany przez pracowników jobcentre w Leeds. Pomimo istotnych problemów z komunikacją, urzędnicy Leeds Park Place jobcentre nigdy nie zagwarantowali mężczyźnie pomocy, dzięki której łatwiej byłoby mu znaleźć zatrudnienie.

Jobcentre przyjazny dla osób niepełnosprawnych tylko w teorii

Sąd pracy, w osobie sędzi Joanny Wade uznał, że jobcentre Leeds Park Place konsekwentnie, przez lata, nie reagowało na potrzeby głuchoniemego Paula Rimmera. I to pomimo tego, że Leeds Park Place jest największym urzędem pracy w północnej Anglii. A także pomimo tego, że Departament Pracy i Emerytur przechwala się, że wprowadził narzędzia poprawiające dostępność usług dla osób niesłyszących. Wade stwierdziła w uzasadnieniu wyroku, że urzędnicy jobcentre w Leeds byli „ślepi” na potrzeby Brytyjczyka, który na co dzień posługuje się brytyjskim językiem migowym (BSL). A do tego ma ograniczone umiejętności czytania i pisania. Sędzia nazwała zachowanie personelu Leeds Park Place „opresyjnym” i „bezprawnym”. I dodała, że na skutek takiego postępowania niepełnosprawny mężczyzna „stale musiał walczyć o rzeczy, które inni uważają za oczywiste”.

- Advertisement -

Wyrok przywrócił godność poszkodowanemu mężczyźnie

Paul Rimmer nie kryje zadowolenia z wyroku, ale nie tylko z uwagi na fakt, że otrzymał od państwa spore odszkodowanie. Jeszcze istotniejsze jest bowiem dla niego, by wyrok stał się podstawą do zmiany nastawienia urzędników w jobcentres do osób z niepełnosprawnością. – Nadal jestem trochę zły z powodu zmarnowanych lat. Jednak cieszę się, że prawda w końcu wyszła na jaw. Od lat opowiadam DWP o trudnościach, z jakimi się borykam. I wreszcie ktoś mi uwierzył. Jestem dumny z tego, co osiągnąłem. I mam nadzieję, że pomoże to nie tylko innym ludziom, ale także mnie. Wiem, że to samo dzieje się w innych urzędach pracy. I mam nadzieję, że sytuacja będzie ulegać dalszej poprawie. Mam nadzieję, że zmieni się to nie tylko w Leeds, ale że DWP szerzej spojrzy na szkolenie personelu w całym kraju – oświadczył Brytyjczyk po zakończeniu sprawy w sądzie.

Badając sprawę dyskryminacji głuchoniemego mężczyzny, sędzia Wade przyglądnęła się wewnętrznych e-mailom, w których to doradca ds. zatrudnienia osób niepełnosprawnych oczerniał Rimmera. To właśnie on aktywnie blokował prośbę Brytyjczyka o skierowanie do programu intensywnego wsparcia w pracy. Z niewiadomych w zasadzie powodów doradca uważał, że głuchota Rimmera nie stanowi istotnej bariery w pracy i sugerował kolegom, by traktowali go stanowczo.

Teksty tygodnia

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie