piątek, 20 września, 2024

Głuchoniemy mężczyzna otrzymał 50 000 funtów odszkodowania. Za dyskryminację w jobcentre

Sąd pracy przyznał głuchoniememu mężczyźnie 50 000 funtów odszkodowania za sposób, w jaki był traktowany przez pracowników jobcentre w Leeds. Pomimo istotnych problemów z komunikacją, urzędnicy Leeds Park Place jobcentre nigdy nie zagwarantowali mężczyźnie pomocy, dzięki której łatwiej byłoby mu znaleźć zatrudnienie.

Jobcentre przyjazny dla osób niepełnosprawnych tylko w teorii

Sąd pracy, w osobie sędzi Joanny Wade uznał, że jobcentre Leeds Park Place konsekwentnie, przez lata, nie reagowało na potrzeby głuchoniemego Paula Rimmera. I to pomimo tego, że Leeds Park Place jest największym urzędem pracy w północnej Anglii. A także pomimo tego, że Departament Pracy i Emerytur przechwala się, że wprowadził narzędzia poprawiające dostępność usług dla osób niesłyszących. Wade stwierdziła w uzasadnieniu wyroku, że urzędnicy jobcentre w Leeds byli „ślepi” na potrzeby Brytyjczyka, który na co dzień posługuje się brytyjskim językiem migowym (BSL). A do tego ma ograniczone umiejętności czytania i pisania. Sędzia nazwała zachowanie personelu Leeds Park Place „opresyjnym” i „bezprawnym”. I dodała, że na skutek takiego postępowania niepełnosprawny mężczyzna „stale musiał walczyć o rzeczy, które inni uważają za oczywiste”.

Wyrok przywrócił godność poszkodowanemu mężczyźnie

Paul Rimmer nie kryje zadowolenia z wyroku, ale nie tylko z uwagi na fakt, że otrzymał od państwa spore odszkodowanie. Jeszcze istotniejsze jest bowiem dla niego, by wyrok stał się podstawą do zmiany nastawienia urzędników w jobcentres do osób z niepełnosprawnością. – Nadal jestem trochę zły z powodu zmarnowanych lat. Jednak cieszę się, że prawda w końcu wyszła na jaw. Od lat opowiadam DWP o trudnościach, z jakimi się borykam. I wreszcie ktoś mi uwierzył. Jestem dumny z tego, co osiągnąłem. I mam nadzieję, że pomoże to nie tylko innym ludziom, ale także mnie. Wiem, że to samo dzieje się w innych urzędach pracy. I mam nadzieję, że sytuacja będzie ulegać dalszej poprawie. Mam nadzieję, że zmieni się to nie tylko w Leeds, ale że DWP szerzej spojrzy na szkolenie personelu w całym kraju – oświadczył Brytyjczyk po zakończeniu sprawy w sądzie.

Badając sprawę dyskryminacji głuchoniemego mężczyzny, sędzia Wade przyglądnęła się wewnętrznych e-mailom, w których to doradca ds. zatrudnienia osób niepełnosprawnych oczerniał Rimmera. To właśnie on aktywnie blokował prośbę Brytyjczyka o skierowanie do programu intensywnego wsparcia w pracy. Z niewiadomych w zasadzie powodów doradca uważał, że głuchota Rimmera nie stanowi istotnej bariery w pracy i sugerował kolegom, by traktowali go stanowczo.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?