Holenderska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2024 roku 0,1%. PKB kraju pozostaje w tyle za wzrostem ekonomicznym w krajach unijnych i Wielkiej Brytanii.
Gospodarka w Holandii w pierwszym kwartale bieżącego roku zmniejszyła się 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału (ostatnich trzech miesięcy roku 2023). Do spadku produktu krajowego brutto doszło wbrew prognozom ekonomistów, którzy jednak spodziewali się niewielkiego wzrostu. Dodajmy, że w ujęciu rok do roku holenderska gospodarka skurczyła się o 0,7%, głównie w wyniku pogorszenia koniunktury w dwóch środkowych kwartałach zeszłego roku.
Jak podaje Centraal Bureau van Statistiek główną przyczyną obecnej sytuacji, jest zmniejszenie się holenderskiego eksportu, związane ze spadkami w sektorze produkcyjnym. Spadek eksportu sięgnął 6% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jak podaje CBS, był to już dziesiąty miesiąc z rzędu, w którym wartość holenderskiego eksportu spadała. Największy spadek nastąpił w eksporcie żywności, chemikaliów, elektroniki i maszyn.
W jakim stanie znajduje się gospodarka Holandii?
Przypomnijmy, Holandia wyszła z płytkiej recesji pod koniec 2023 r., odnotowując wzrost o 0,3% w ostatnim kwartale, po dziewięciu miesiącach pozostawania „na minusie”. Po tym, jak PKB Holandii osiągnął najniższy poziom w połowie 2020 roku, nastąpiło silne ożywienie. Gospodarka rosła nieprzerwanie aż do 2023 roku. Od tego czasu skurczyła się w aż czterech z pięciu kwartałów. W I kwartale 2024 PKB był ogółem o 0,9 proc. niższy niż w IV kwartale 2022 roku.
Najnowsze dane pokazują, że holenderska gospodarka pozostaje w tyle za gospodarką Belgii, która w pierwszym kwartale odnotowała wzrost o 0,3%, jet także za Francją i Niemcami, które odnotowały wzrost o 0,2%, oraz Wielką Brytanią, która wzrosła o 0,6%. W 27 krajach UE odnotowano wzrost o 0,3%.
Pozytywne sygnały ekonomiczne
Pieter Hein van Mulligen, główny ekonomista CBS, zwraca uwaga, że warto dostrzec pozytywne sygnały płynące z gospodarki. Jego zdaniem wzrost inwestycji sięgający 0,4% to dowód na to, „firmy nadal są na tyle optymistyczne, że ponownie zaczynają zamawiać maszyny i sprzęt transportowy”.
Gospodarstwa domowe w Holandii wydawały więcej pieniędzy na odzież, obuwie i wakacyjne loty, ale stosunkowo mało na energię i paliwo, co częściowo wynika z łagodnej zimowej pogody.