Gospodarka Republiki Irlandii zmniejszyła się w 2023 roku o 3,2 proc., według danych Central Statistics Office. Dynamika rozwoju ekonomicznego na „Zielonej Wyspie” pozostaje najsłabsza w porównaniu z innymi krajami europejskimi.
Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż w samej Irlandii do ujęcia siły krajowej gospodarki nie używa się tradycyjnego wskaźnika PKB, tylko miary zwanej Modified Domestic Demand (MDD). Spadek, o którym piszemy powyżej, tyczy się właśnie produktu krajowego brutto, natomiast w skali MDD mamy do czynienia ze wzrostem w roku 2023, choć na minimalnym poziomie wynoszącym 0,5%. Dlaczego akurat w Irlandii przyjęto inną miarę? Powodem tego jest fakt, iż irlandzkie PKB jest silnie zniekształcony przez działalność międzynarodowych firm.
Co ciekawe zazwyczaj mierzenie ekonomii na „Zielonej Wyspie” za pośrednictwem PKB zawyża tempo wzrostu tamtejszej gospodarki, ale w ciągu ostatniego roku mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym. Ekonomiści wskazują, iż powodem osłabienia gospodarki jest mniejsza sprzedaż na rynku wewnętrznym i słabszy eksport irlandzkich firm farmaceutycznych po pandemii koronawirusa.
W jakiej kondycji znajduje się gospodarka Irlandii?
Dla kontekstu dodajmy, iż MDD za rok 2022 wykazało gwałtowny wzrost, wynoszący 9,5%. Był on możliwy dzięki popandemicznemu odbiciu w zakresie wydatków konsumpcyjnych.
– Bardziej zglobalizowane sektory gospodarki skurczyły się po raz pierwszy od 2013 roku, a przemysł skurczył się o 11%. Ogółem skurczenie się sektora międzynarodowego wyniosło 6,8%, a w 2023 r. sektory te wygenerowały 51,5% całkowitej wartości dodanej w gospodarce – komentuje Jennifer Banim, dyrektor działu National Accounts w CSO, jak cytujemy za BBC.
Rząd broni się i zwraca uwagę na wysoki poziom zatrudnienia
Irlandzki minister finansów Michael McGrath stwierdził, że wyniki MDD były „skromne”, ale wskazał na inne oznaki odporności gospodarki. – W zeszłym roku wydatki konsumenckie rosły w solidnym tempie 3,1% – komentuje członek rządu. – Do tego przyczynił się silny wzrost zatrudnienia. Opublikowane w zeszłym tygodniu dane pokazują, że w czwartym kwartale ubiegłego roku zatrudnionych było rekordowe 2,71 mln osób – podsumowuje
Jednocześnie minister McGrath zauważył, że istnieją dowody na spowolnienie wydatków konsumenckich pod koniec ubiegłego roku. Wpływ miały na to wyższe stopy procentowe, które odbijają się na portfelach osób mieszkających w Irlandii.