Home Office podniesie próg wynagrodzenia uprawniający do wjazdu do UK?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za Brexitem było „odzyskanie kontroli” przez Brytyjczyków nad granicami i migracją. Tymczasem w zeszłym roku saldo migracji w Wielkiej Brytanii osiągnęło rekordowy poziom 606 000 osób.

UK miało „odzyskać kontrolę” nad granicami i migracją

Dane za zeszły rok pokazujące, że do Wielkiej Brytanii napłynęło ponad 600 000 imigrantów, stanowią wyraźny dowód na to, że rząd torysów nie radzi sobie z ograniczeniem migracji. A przecież „odzyskanie kontroli” nad granicami i liczbą migrantów było jednym z głównych argumentów przemawiających za Brexitem. Procesem, który wsparło również wielu posłów Partii Konserwatywnej. Rządzący przyznają już wprost, że system imigracyjny oparty na punktach, wprowadzony w 2020 r. przez ówczesną Minister spraw wewnętrznych Priti Patel, okazał się fiaskiem. Miał on sprawić, że obywatele UE będą traktowani na bardziej równym poziomie z migrantami pochodzącymi z innych regionów świata. Ale system ten doprowadził ostatecznie do zwiększenia się salda migracji.

Nasz system punktowy tak naprawdę nie zadziałał w sposób, jaki obiecaliśmy w naszym manifeście. Premier przyznaje, że saldo migracji jest zbyt wysokie – powiedział anonimowo urzędnik Home Office.

Home Office zaostrzy politykę migracyjną?

W kuluarach mówi się, że Minister spraw wewnętrznych Suella Braverman
szykuje radykalne zmiany w obecnym systemie imigracyjnym. Zmiany mają zostać ogłoszone zanim the Office for National Statistics (ONS) zaprezentuje nowe dane dotyczące imigracji. Mówi się przede wszystkim o tym, że minister podniesie próg wynagrodzenia dla wykwalifikowanych pracowników starających się o wizy do UK. Obecnie wjazd do Wielkiej Brytanii gwarantuje zatrudnienie z wynagrodzeniem wynoszącym min. 26 200 funtów. A to jest aż o 20 proc. mniej niż mediana średniego wynagrodzenia w UK wynoszącego 33 280 funtów.

Poza tym Suella Braverman ma rozważać wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących łączenia rodzin. Chodzi o osoby zależne od pensji osób legalnie pracujących w UK.

Saldo migracji za rok 2022 było znacznie wyższe niż saldo w 2021 r. Wówczas wyniosło ono 488 000. Na tak dużą liczbę imigrantów przekraczających granice UK złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim na Wyspach schronienia szukali Ukraińcy i Afgańczycy. Poza tym zwiększyła się liczba ludzi przyjeżdżających do UK w celu podjęcia nauki lub pracy.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

Teksty tygodnia

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie