piątek, 20 września, 2024

Home Office podniesie próg wynagrodzenia uprawniający do wjazdu do UK?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za Brexitem było „odzyskanie kontroli” przez Brytyjczyków nad granicami i migracją. Tymczasem w zeszłym roku saldo migracji w Wielkiej Brytanii osiągnęło rekordowy poziom 606 000 osób.

UK miało „odzyskać kontrolę” nad granicami i migracją

Dane za zeszły rok pokazujące, że do Wielkiej Brytanii napłynęło ponad 600 000 imigrantów, stanowią wyraźny dowód na to, że rząd torysów nie radzi sobie z ograniczeniem migracji. A przecież „odzyskanie kontroli” nad granicami i liczbą migrantów było jednym z głównych argumentów przemawiających za Brexitem. Procesem, który wsparło również wielu posłów Partii Konserwatywnej. Rządzący przyznają już wprost, że system imigracyjny oparty na punktach, wprowadzony w 2020 r. przez ówczesną Minister spraw wewnętrznych Priti Patel, okazał się fiaskiem. Miał on sprawić, że obywatele UE będą traktowani na bardziej równym poziomie z migrantami pochodzącymi z innych regionów świata. Ale system ten doprowadził ostatecznie do zwiększenia się salda migracji.

Nasz system punktowy tak naprawdę nie zadziałał w sposób, jaki obiecaliśmy w naszym manifeście. Premier przyznaje, że saldo migracji jest zbyt wysokie – powiedział anonimowo urzędnik Home Office.

Home Office zaostrzy politykę migracyjną?

W kuluarach mówi się, że Minister spraw wewnętrznych Suella Braverman
szykuje radykalne zmiany w obecnym systemie imigracyjnym. Zmiany mają zostać ogłoszone zanim the Office for National Statistics (ONS) zaprezentuje nowe dane dotyczące imigracji. Mówi się przede wszystkim o tym, że minister podniesie próg wynagrodzenia dla wykwalifikowanych pracowników starających się o wizy do UK. Obecnie wjazd do Wielkiej Brytanii gwarantuje zatrudnienie z wynagrodzeniem wynoszącym min. 26 200 funtów. A to jest aż o 20 proc. mniej niż mediana średniego wynagrodzenia w UK wynoszącego 33 280 funtów.

Poza tym Suella Braverman ma rozważać wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących łączenia rodzin. Chodzi o osoby zależne od pensji osób legalnie pracujących w UK.

Saldo migracji za rok 2022 było znacznie wyższe niż saldo w 2021 r. Wówczas wyniosło ono 488 000. Na tak dużą liczbę imigrantów przekraczających granice UK złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim na Wyspach schronienia szukali Ukraińcy i Afgańczycy. Poza tym zwiększyła się liczba ludzi przyjeżdżających do UK w celu podjęcia nauki lub pracy.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?