Housing Benefit zostanie zamrożony w przyszłym roku

Brytyjski rząd potwierdził, że kwota zasiłku mieszkaniowego – Housing Benefit – o który mogą ubiegać się najemcy prywatni, pozostanie zamrożona w przyszłym roku.

Zamrożenie Housing Benefit oznacza, że w wysokości świadczenia nie uwzględni się podwyżek czynszu. Bardzo negatywnie wpłynie to na najemców, których czynsz wzrośnie.

Housing Benefit zamrożony

Zasiłek mieszkaniowy od roku 2013 nie odzwierciedla automatycznie wzrostu czynszu. W ciągu ostatnich 12 lat Partia Konserwatywna zamroziła go na 7 lat.

Organizacja charytatywna Charity Shelter stwierdziła, że rosnące czynsze w połączeniu z coraz większym brakiem mieszkań socjalnych narażają rodziny na ryzyko bezdomności.

Na co z kolei wskazała Fundacja Josepha Rowntree (JRF) – jest to organizacja charytatywna zajmująca się walką z ubóstwem – w wyniku dalszego zamrożenia zasiłku jego wysokość jeszcze bardziej odbiegnie od prawdziwych kosztów najmu.

Czym jest zasiłek mieszkaniowy?

Housing Benefit wypłacany jest gospodarstwom domowym o niskich dochodach, aby mogły pokryć całość lub część czynszu. Jest to oddzielne świadczenie lub jest częścią Universal Credit.

Z kolei Local Housing Allowance (LHA) określa maksymalną kwotę, o którą mogą ubiegać się osoby wynajmujące mieszkania od prywatnego landlorda. Ustalają go lokalni urzędnicy ds. czynszów w około 200 obszarach Wielkiej Brytanii.

Wysokość zasiłku obliczana jest na podstawie wielkości nieruchomości. Do maksymalnie czterech sypialni. Z uwzględnieniem wielkości i cech rodziny.

Ponadto podlega ona również ogólnokrajowemu limitowi, który ogranicza roszczenia w kilku częściach Londynu. Wliczają się one także do ogólnego limitu świadczeń wprowadzonego po raz pierwszy w 2013 roku. W przyszłym roku on również zostanie zamrożony.

Stawki świadczeń mieszkaniowych były kiedyś automatycznie powiązane z wysokością czynszu w różnych obszarach. Jednak zakończyło się to za czasów koalicji torysów i liberalnych demokratów w 2012 roku.

Pod rządami Partii Pracy stawki były zamrożone przez siedem lat od tego czasu. W tym w ostatnim okresie w latach 2020–2024.

Na ten rok konserwatyści podnieśli jednak stawki ustalając je tak, aby obejmowały najtańsze 30 proc. nieruchomości w danym obszarze.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Londyńskie lotniska chcą zwiększyć przepustowość o dodatkowe 83,5 mln pasażerów rocznie

Jeśli plany rozbudowy założone przez wszystkie pięć londyńskich lotnisk zostaną zrealizowane, to przepustowość brytyjskiej stolicy zwiększy się o 83,5 miliona pasażerów rocznie do połowy lat 40. XXI wieku

Miliony osób będzie miało problem z opłaceniem rachunków za wodę

Miliony gospodarstw domowych w Anglii i Walii będzie miało problemy z opłaceniem rachunków za wodę po podwyżce.

Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów w UK, w tym Polaków

Pojawiły się poważne obawy w związku z faktem, że sztuczna inteligencja ma wpływ na decyzje Home Office w sprawie imigrantów w UK.

Najgorsze skutki Brexitu są jeszcze przed Wielką Brytanią

Sekretarz ds. gospodarki w brytyjskich ministerstwie skarbu Tulip Siddiq nie ma złudzeń, że najgorsze jeszcze przed Wielką Brytanią. Aż 60 procent skutków gospodarczych Brexitu jeszcze nie dotknęło brytyjskiej ekonomii, jak wynik z oceny polityczki Partii Pracy.

Poppy Day, czyli o co chodzi z tymi maczkami…

W Polsce 11 listopada obchodzi się Dzień Niepodległości, a...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie