Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Wprowadzenie przepisów, które powinny chronić słabo wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, zostanie opóźnione. W ten sposób imigranci pracujący w Holandii będą nadal narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy.

Ponownie odroczono w Holandii wprowadzenie przepisów mających na celu zapobieganie wykorzystywania słabo wykwalifikowanych pracowników z zagranicy przez agencje pośrednictwa pracy.

Imigranci pracujący w Holandii bez ochrony

Powodem odroczenia wprowadzenia nowego prawa jest fakt, że „nie ma nikogo”, kto mógłby monitorować jego przestrzeganie. Tak powiedział parlamentowi minister spraw społecznych, Eddy van Hijum.

Nowe przepisy powinny wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Za ich sprawą agencje pośrednictwa pracy musiałyby uzyskać formalną zgodę ministerstwa przed uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie działalności. A także wpłacić kaucję w wysokości 100 000 euro. Miałby to być dowód na ich zaangażowanie w prawidłowe płacenie pracownikom i przestrzeganie przepisów podatkowych.

Licencja dla agencji pracy

Taka licencja dla agencji pracy to jedno z zaleceń zawartych w raporcie byłego lidera SP, Emile’a Roemera z 2020 roku.

Wówczas Roemer w raporcie podał:

– Założenie agencji pośrednictwa pracy jest zbyt łatwe. A istnieje zbyt wiele podejrzanych firm.

Van Hijum nazwał opóźnienie wprowadzenia nowych przepisów chroniących imigrantów „rozczarowującym”. Dodał także, że obecnie próbuje ustalić, czy ministerstwo samo może przejąć egzekwowanie prawa. Jednak zajmie to więcej czasu.

W przyszłym roku ustawa miała przejść przez proces parlamentarny. Mamy już do czynienia z drugim przypadkiem opóźnienia wprowadzenia przepisów, które powinny położyć kres wyzyskowi tysięcy pracowników sezonowych oraz innych pracowników przemysłu spożywczego i logistyki.

Van Hijum planuje powołać kolejnych 35 inspektorów pracy, którzy mają pomóc rozwiązać istniejące problemy w sektorze.

– Jednak bez możliwości trwałego usunięcia z rynku nieuczciwych agencji zatrudnienia będą one mogły nadal działać i unikać przestrzegania przepisów – powiedział minister.

Nieuczciwi pracodawcy

Dodał także, że rząd bada także możliwość wszczęcia postępowania karnego przeciwko pracodawcom, którzy wykorzystują słabo wykwalifikowanych pracowników zagranicznych.

– Niestety jest zbyt wiele przykładów złych warunków pracy, wyzysku i złych warunków mieszkaniowych. Chcemy uporać się z tym problemem tak szybko, jak to możliwe – powiedział van Hijum.

Stwierdził jednocześnie, że należy drastycznie zmniejszyć liczbę imigrantów przybywających do Holandii. Według niego „migracja zarobkowa wymknęła się spod kontroli”.

– Musimy bardziej krytycznie podejść do tego, kogo dopuszczamy do pracy – dodał.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Sąd w Hadze podważa legalność kontroli granic wewnętrznych w UE

Podczas gdy Polak pozwał Niemcy za kontrole na granicach, sąd w Hadze podważył legalność tego działania. W ich wyniku obywatel Ghany utknął między Niemcami a Holandią.

Brytyjska rehabilitacja polskich spadochroniarzy z bitwy pod Arnhem

Po długim czasie Wielka Brytania zrehabilitowała polskich spadochroniarzy, którzy brali udział w bitwie pod Arnhem.

Znaki dla imigrantów w Rotterdamie. Również po polsku

Holandia zmaga się z problemem bezdomności wśród przyjezdnych. W centrum i na dworcach pojawiły się znaki, gdzie udać się, jeśli jesteś imigrantem i masz problem z pracą czy wynajęciem mieszkania.

Polski imigrant udusił swoją matkę i chce ponieść karę

W holenderskim sądzie ważą się losy naszego rodaka. Piotr...

Holenderski rząd oferuje Syryjczykom 900 euro za powrót do Syrii

Rząd Holandii oferuje obywatelom Syrii 900 euro w gotówce...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport