Irlandia wprowadzi zakaz sprzedaży papierosów dla osób poniżej 21. roku życia?

Władze Irlandii, podobnie jak władze Wielkiej Brytanii, chcą skuteczniej walczyć z uzależnieniem społeczeństwa od papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Irlandzki minister zdrowia podda właśnie pod głosowanie projekt ustawy wydłużającej wiek, od którego będzie można legalnie kupić na Zielonej Wyspie produkty zawierające tytoń.

Irlandia chce zniechęcić do palenia ludzi młodych

Brytyjczycy pracują właśnie nad ustawą Tobacco and Vapes Bill zakazującą sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom urodzonym po 2009 roku. W podobnym duchu będą też debatować politycy w Irlandii, którzy również planują doczekać się pierwszego, całkowicie wolnego od dymu papierosowego pokolenia. Minister zdrowia Stephen Donnelly przedstawi projekt ustawy podwyższający wiek, od którego można by legalnie zakupić papierosy i inne wyroby tytoniowe z 18 do 21 lat.

Taki ruch, według ekspertów, może doprowadzić do ograniczenia palenia wśród ludzi młodych. A w konsekwencji także do zmniejszenia u nich ryzyka uzależnienia się od nikotyny. A badania pokazują, że wiek 18 – 21 lat jest jednym z kluczowych okresów w życiu człowieka, który decyduje o tym, czy ktoś zostanie palaczem, czy nie.

Zakaz sprzedaży papierosów do 21. roku życia może być zbawienny

Modele analityczne związane z wprowadzeniem zakazu sprzedaży papierosów do 21. roku życia wskazują, że może to być dobry ruch. Tym bardziej, że społeczeństwo generalnie popiera zaostrzenie w tym względzie prawa. Na przykład w listopadzie 2021 r. badanie fundacji Irish Heart Foundation wykazało, że za podniesieniem ustawowego wieku, w którym można by kupić papierosy i wyroby tytoniowe, opowiedziało się 73 proc. osób dorosłych i 71 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat.

Modelowanie prowadzone w skali globalnej pokazuje, że tzw. polityka „Tobacco 21” może zmniejszyć odsetek osób palących o 25 proc. wśród osób w wieku od 15 do 17 lat i o 15 proc. wśród osób w wieku od 18 do 20 lat.

Wielka Brytania i Irlandia to jednak nie jedyne państwa, które chcą się doczekać pokolenia całkowicie wolnego od dymu papierosowego. Prawo, które ma podobny cel, forsują też na przykład Portugalia, Nowa Zelandia czy Kanada. Władze Portugalii chcą wykształcić „pokolenie wolne od dymu tytoniowego” do 2040 r. Natomiast władze Kanady chcą drastycznie ograniczyć używanie tytoniu do 2035 r. ( do 5 proc. populacji).

Przeczytaj także

Wzrost podatku węglowego w Irlandii 2025: Co to oznacza dla Polaków?

Podatek węglowy w Irlandii wzrasta w 2025 roku. Sprawdź, jak zmieni się wysokość rachunków za gaz i paliwo i jak Polacy mogą złagodzić skutki podwyżki.

Ponad 70 domów bez wody i kanalizacji. Właściciele utknęli w proceduralnej próżni

Irlandia zmaga się z problemem braku dostępnych domów i mieszkań. A gdy te już są, zmaga się z problemem doprowadzenia do nieruchomości wody i kanalizacji. Problem jest ogromny, bowiem domy nie nadają się do zamieszkania

Wizja Irlandii według Conora McGregora – polityczny show czy realna kampania?

Conor McGregor jest coraz bardziej wyrazistą postacią nie tylko świata sportu, ale i polityki. A jego wyraziste i głośno wypowiadane poglądy coraz częściej wzbudzają dyskusje i wymuszają oficjalne odpowiedzi.

Imigranci w Irlandii są bardziej pracowici od Irlandczyków

Jak wynika z raportu „Monitoring Report on Integration 2024”...

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport