Sąd Najwyższy wstrzymuje ograniczenie liczby pasażerów lotniska w Dublinie

Limity liczby pasażerów na lotnisku w Dublinie, które miały obowiązywać od 2025 roku, nie zostaną wprowadzone. Irlandzki Sąd Najwyższy zdecydował o wstrzymaniu wdrażania regulacji zarządzonych przez Irish Aviation Authority (IAA). Co w praktyce oznacza to dla pasażerów korzystających z portu lotniczego zlokalizowanego w stolicy Irlandii?

Irlandzki regulator cywilnego rynku lotniczego zwrócił się do władz Dublin Airport w sprawie zmniejszenia liczby lotów i liczby pasażerów. Ograniczenia w tym zakresie zostały wprowadzone ze względu na przepustowość infrastruktury drogowej.

Limity obowiązujące od 2007 roku sięgają obecnie 32 milionów osób rocznie. To się jednak ma zmienić. Zgodnie z założeniami IAA miałyby zostać zredukowane do 25,2 miliona w roku 2025. I to ograniczenie stało się zarzewiem konfliktu.

Nie będzie niższych limitów liczby pasażerów na lotnisku w Dublinie

Na takie rozwiązanie nie chciały się zgodzić linie lotnicze operujące na lotnisku w Dublinie. Aer Lingus, Ryanair i konsorcjum amerykańskich przewoźników (Airlines For America – A4A) złożyły pilny wniosek w związku z decyzją podjętą przez Irish Aviation Authority.

W słowach nie przebierał Michael O’Leary, który w mediach ostro krytykował zarówno władze stołecznego portu lotniczego, jak i IAA. Zmniejszenie limitu pasażerów nazwał decyzją „absurdalną” i „idiotyczną”. Zaznaczał, że należy go zwiększać, a nie ograniczać jeszcze bardziej.

W sporze między przewoźnikami a organem regulacyjnym wypowiedział się sąd. Na razie Sąd Najwyższy wstrzymał decyzję IAA dotyczącą „cięć” liczby lotów i pasażerów, która miałaby nastąpić w przyszłym roku, w samym szczycie sezonu. Linie lotnicze apelowały o niewdrażanie nowych regulacji przynajmniej do czasu rozstrzygnięcia postępowania w sprawie kontroli sądowej, które wszczęły w związku z decyzją podjętą przez IAA. Dodajmy, że rozprawa w tej sprawie jeszcze się nie odbyła.

Orzeczenie sądu jest tymczasowe – kiedy zapadnie ostateczna decyzja?

Orzeczenie Sądu Najwyższego w tej kwestii zostało wydane na krótko przed zaplanowanym przydziałem slotów w sezonie letnim na lotnisku w Dublinie. Sędzia O’Donnell wziął pod uwagę konsekwencje naruszenia warunków planistycznych, na co zwrócił uwagę operator portu lotniczego. Uznał jednak, że negatywne skutki dla linii lotniczych i gospodarki przewyższają potencjalne ryzyko wynikające z nieprzestrzegania decyzji wydanej przez An Bord Pleanála.

Zaznaczmy, iż obecna decyzja jest tylko tymczasowa. Ostateczne rozstrzygnięcie sporu między przewoźnikami a IAA będzie miało miejsce w grudniu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Linie Ryanair i Jet2 wydały ostrzeżenie dla pasażerów w UK

Linie lotnicze Ryanair i Jet2 wydały ostrzeżenia dla wszystkich pasażerów podróżujących z i do Wielkiej Brytanii.

Ryanair kontra UE: przewoźnik walczy w imieniu pasażerów. Jak się dołączyć?

Ryanair, jedna z największych linii lotniczych w Europie, zainicjowała kampanię pod hasłem "Air Traffic Control ruined our holiday".

Podatki w Irlandii nadal niskie. Firmy płacą jedynie 12.5% podatku dochodowego

W 2024 wprowadzono głośno omawianą zmianę podatku CIT w...

Revolut zaostrza zasady i wymaga dokumentów. Jak uniknąć blokady konta?

W ostatnich tygodniach coraz częściej się słyszy o tym, że Revolut blokuje konta użytkownikom.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport