Jak zadbać o psy i koty w trakcie upałów?

Upały dają się tak samo we znaki zwierzętom, jak i ludziom. Jak zatem zadbać o psy i koty, gdy latem temperatury niebezpiecznie rosną?

Zwierzęta muszą mieć nieograniczony dostęp do wody

Podobnie jak ludzie, nasi domowi pupile potrzebują latem odpowiedniego nawodnienia. Właściciele psów i kotów muszą się upewnić, że zwierzęta zawsze mają nieskrępowany dostęp do czystej wody. Z uwagi na to, że w trakcie upałów psy i koty powinny pić nieco więcej, warto jest umieścić w domu i ewentualnie w ogrodzie nie jedną, a kilka pojemników z wodą. Zwierzęta bowiem, widząc wodę w pobliżu, będą, podobnie jak ludzie, chętniej po nią sięgały.

- Advertisement -

Oczywiście niektóre zwierzęta są wybredne, a koty w szczególności niechętnie piją wodę, która trochę już w misce odstała. Jednym zatem z dobrych na to sposobów jest zakup specjalnych fontann, które zapewniają cyrkulację wody i przez to zwiększają jej świeżość.

Udar cieplny – to może się przytrafić każdemu zwierzęciu

Rzadko kiedy pamiętamy, że udar cieplny to przypadłość, która może się przytrafić także zwierzętom domowym. Jak go rozpoznać? Jest kilka objawów, które mogą wskazywać na to, że organizm psa lub kota zbyt długo był narażony na działanie słońca i wysokich temperatur. Wśród takich objawów są m.in. nadmierne dyszenie, ślinienie, letarg, wymioty, a także zapaść.

W razie podejrzenia, że zwierzę cierpi na udar cieplny, trzeba natychmiast przenieść je do chłodnego miejsca i podać mu na początek niewielką ilość wody. Dodatkowo należy zwilżyć futro chłodną, choć nie zimną wodą. Zwilżyć, to jednak nie znaczy przykrywać zwierzęcia mokrym ręcznikiem lub innym materiałem, ponieważ działanie takie może doprowadzić do efektu odwrotnego do zamierzonego i zatrzymać ciepło w organizmie psa lub kota. W razie, gdyby zwierzę nie odzyskiwało formy, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Zapewnij zwierzętom miejsce, w którym będą mogły się schłodzić

Poza dostępem do wody, zwierzęta muszą mieć też miejsce, w którym będą mogły się schłodzić. Przed każdym sezonem letnim należy się upewnić, że w domu znajduje się przynajmniej jedno takie chłodniejsze pomieszczenie – zacienione i dobrze wentylowane. Koty docenią chłodne miejsca przy otwartym oknie, a zatem z odpowiednim przewiewem. Z kolei psy chętnie odpoczną w zacienionym miejscu w ogrodzie.

Spacerujesz z psem? Uważaj na gorący asfalt

Wychodząc na spacer z psem w trakcie upału należy upewnić się, że zbyt długo nie spacerujemy po bardzo nagrzanych powierzchniach. Najlepiej jest wyjść z psem wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, gdy chodniki nie są jeszcze albo nie są już aż tak nagrzane od słońca. Pamiętajmy bowiem, że gorące powierzchnie mogą z łatwością poparzyć łapy naszego pupila. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pies może bezpiecznie spacerować po nagrzanej powierzchni, wystarczy zrobić test i przyłożyć do niej dłoń. Jeśli powierzchnia będzie zbyt gorąca dla nas, to będzie to znaczyło, że jest ona także zbyt gorąca dla naszego zwierzęcia.

W przypadku kotów warto jest z kolei zostawić je w trakcie największych upałów w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo w trakcie zabawy na świeżym powietrzu w ciągu dnia zwierzętom można ubrać kamizelki chłodzące.

Futro chroni przed poparzeniami

Futro u zwierząt pełni w trakcie ciepłych dni nadzwyczaj istotną rolę, ponieważ chroni je przed poparzeniem słonecznym. Ale właściciele psów i kotów muszą się upewnić, że zwierzęta nie mają nadmiaru sierści, która z kolei narażałaby je na ryzyko przegrzania. W tym celu warto jest więc dokładnie i regularnie szczotkować zwierzęta.

Teksty tygodnia

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie