Już w piątek do obiegu wejdzie moneta upamiętniająca Brexit o nominale 50 pensów

Kanclerz skarbu, Sajid Javid poinformował o wybiciu okolicznościowych monet o nominale 50 pensów dla upamiętnienia Brexitu. Mają one wejść do obiegu w najbliższy piątek 31 stycznia.

W niedzielę kanclerz skarbu, Sajid Javid zaprezentował mieszkańcom Wysp monety okolicznościowe, które zostały specjalnie wybite dla upamiętnienia Brexitu. Widnieje na nich obok daty 31 stycznia 2020 roku napis: „Pokój, dostatek, przyjaźń ze wszystkimi narodami”.

- Advertisement -

 

 

Przeczytaj też: Jak będzie działał okres przejściowy po Brexicie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Jedynie data jest tym, co wyróżnia monetę, która trafi do obiegu już w ten piątek, od poprzedniego wzoru, który miał pojawić się 29 marca 2019 r. Sam pomysł „brexitowej monety” pochodzi od poprzednika Javida, Philipa Hammonda. Warto zaznaczyć, że Hammond nie chciał jednak, aby monety te trafiły do obiegu, a zależało mu jedynie na wybiciu 10 tysięcy sztuk monet kolekcjonerskich o wartości 10 funtów.

Javid z kolei w samym projekcie monety nic nie zmienił za wyjątkiem daty, ale postanowił wprowadzić je do obiegu etapami w ilości aż 10 milionów w wersji ze złota, srebra i stopu miedzi oraz niklu.

 

 

W związku z wejściem w życie ustawy brexitowej podjęto decyzję o wejściu do obiegu około 3 milionów monet okolicznościowych 31 stycznia 2020 roku. Pozostałe 7 milionów trafi na rynek w ciągu roku.

Sajid Javid powiedział:

– Opuszczenie Unii Europejskiej jest punktem zwrotnym w naszej historii i ta moneta upamiętni początek nowego rozdziału.

Polecane: Brexit: „To fantastyczny moment” – wyznał Boris Johnson, składając swój podpis na umowie brexitowej

Teksty tygodnia

Nabici w… elektryka? Szybkie ładowarki przy autostradach i stacjach paliw zniknęły z planów rządu!

Szybkie ładowarki w Wielkiej Brytanii pozostają marzeniem. Posiadacze aut elektrycznych czują się oszukani.

Rewolucja podatkowa w UK? Nawet 1000 funtów dla osób pracujących

Brytyjska scena polityczna zyskała nowy punkt zapalny. Nigel Farage i jego partia Reform UK zaprezentowali śmiały plan redystrybucji środków finansowych. Proponują wprowadzenie zmian podatkowych.

Ulga podatkowa do likwidacji? Czy to cios w klasę średnią, która odważyła się coś zainwestować?

Czy ulga podatkowa od dywidend zniknie? Czy to naturalna kolej rzeczy? A może pierwszy z wielu obciążeń, które będą nakładane na tych, którzy pracują, zarabiają i próbują coś zaoszczędzić czy odważyli się zainwestować?

Świadczenie PIP: Oto kto straci najwięcej przez nowe przepisy

Dane Ministerstwa Pracy i Emerytur pokazują, że zmiany w przepisach dotyczących świadczeń mogą pozbawić około 1,2 miliona osób pieniędzy z Personal Independence Payment (PIP).

Dwie brytyjskie monety warte ponad 100 000 funtów?

Dwie niepozorne brytyjskie monety o nominale jednego pensa z...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie