Lotnisko w Dublinie sięga po sztuczną inteligencję. AI pomoże z bagażami

Port lotniczy w Dublinie sięga po pomoc sztucznej inteligencji. Specjalne roboty będą asystować w podróży osobom z niepełnosprawnością, pomagając im w transporcie bagażu w obrębie terminalu.

Sztuczna inteligencja w służbie osobom z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością będą miały ułatwione życie na lotnisku w Dublinie, gdzie pomocy udzielą im specjalne roboty – asystenci. Pasażerowie z dodatkowymi potrzebami nie będą już musieli osobiście dźwigać swoich bagaży, tylko będą mogli załadować je na specjalne wózki i odebrać już pod swoją bramką prowadzącą do samolotu.

Cała procedura jest nadzwyczaj prosta i intuicyjna. Wystarczy, że potrzebujące pomocy osoby z niepełnosprawnością udadzą się po przejściu kontroli bezpieczeństwa do wyznaczonego punktu, gdzie zlokalizowane będą roboty AI. Następnie będą one musiały umieścić swój bagaż na wózku i wybrać na ekranie dotykowym numer swojej bramki. Po wykonaniu tych kilku czynności, robot samodzielnie przewiezie ich bagaż do wybranego gate’u.

Lotnisko w Dublinie testu nowe rozwiązania

Wykorzystujące sztuczną inteligencję roboty-asystenci będą na razie służyć pasażerom lotniska w Dublinie w ramach programu pilotażowego. Będzie je można zobaczyć na Terminalu 1, a każdy będzie posiadał indywidualną nazwę. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnością skierowane zostaną: Handler Bing, Bilbot Baggins, Sir Bot A Lot i K2DC. Każdy z robotów pomieści max. dwie torby kabinowe, a także inne, choć niewielkie przedmioty osobiste. Niejako oczywistą konsekwencją przewożenia bagażu do wybranej bramki będzie też pomoc osobom z niepełnosprawnością w jej znalezieniu. 

– W ramach programu pilotażowego, na Terminalu 1 na lotnisku w Dublinie wprowadzono do użytku cztery roboty. (…) Roboty cieszą się już dużym powodzeniem wśród pasażerów, zwłaszcza dzieci, które nie mogą powstrzymać uśmiechu, gdy widzą je w akcji. Ale choć roboty stanowią nieco zabawny i wciągający element obsługi lotniska, to służą także istotnemu celowi. Tym jest pomoc pasażerom w łatwiejszym poruszaniu się po lotnisku – mówi Graeme McQueen, menedżer ds. kontaktów z mediami w Porcie lotniczym w Dublinie.

Przeczytaj także

Różnice między Irlandią Północną a Południową – niepokojący raport

Dwie Irlandie to nie tylko polityka. To także znaczące różnice w poziomie i jakości życia. Comparative Analysis of Economies of Ireland and Northern Ireland  opublikowany przez Economic and Social Research Institute wzbudza niepokój i rodzi wiele pytań.

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

Pasażer Ryanaira oskarżony o zakłócenie lotu. Linia żąda odszkodowania 3 tys. euro

Awantura na pokładzie Ryanaira zakończyła się awaryjnym lądowaniem i pozwem. Agresywny pasażer z Polski ma zapłacić 3 tys. euro i dostał zakaz latania!

Ceny mieszkań w Irlandii rosną znacznie szybciej niż płace

Irlandia uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia...

Policja eskortowała pasażerkę z Ryanaira, bo nie zapłaciła za Pringles

Do kuriozalnej sytuacji doszło na lotnisku w Bristolu. Załoga Ryanaira wezwała policję, bo pasażerka nie mogła zapłacić za chipsy Pringles gotówką.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport