Lotnisko w Dublinie sięga po sztuczną inteligencję. AI pomoże z bagażami

Port lotniczy w Dublinie sięga po pomoc sztucznej inteligencji. Specjalne roboty będą asystować w podróży osobom z niepełnosprawnością, pomagając im w transporcie bagażu w obrębie terminalu.

Sztuczna inteligencja w służbie osobom z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością będą miały ułatwione życie na lotnisku w Dublinie, gdzie pomocy udzielą im specjalne roboty – asystenci. Pasażerowie z dodatkowymi potrzebami nie będą już musieli osobiście dźwigać swoich bagaży, tylko będą mogli załadować je na specjalne wózki i odebrać już pod swoją bramką prowadzącą do samolotu.

Cała procedura jest nadzwyczaj prosta i intuicyjna. Wystarczy, że potrzebujące pomocy osoby z niepełnosprawnością udadzą się po przejściu kontroli bezpieczeństwa do wyznaczonego punktu, gdzie zlokalizowane będą roboty AI. Następnie będą one musiały umieścić swój bagaż na wózku i wybrać na ekranie dotykowym numer swojej bramki. Po wykonaniu tych kilku czynności, robot samodzielnie przewiezie ich bagaż do wybranego gate’u.

Lotnisko w Dublinie testu nowe rozwiązania

Wykorzystujące sztuczną inteligencję roboty-asystenci będą na razie służyć pasażerom lotniska w Dublinie w ramach programu pilotażowego. Będzie je można zobaczyć na Terminalu 1, a każdy będzie posiadał indywidualną nazwę. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnością skierowane zostaną: Handler Bing, Bilbot Baggins, Sir Bot A Lot i K2DC. Każdy z robotów pomieści max. dwie torby kabinowe, a także inne, choć niewielkie przedmioty osobiste. Niejako oczywistą konsekwencją przewożenia bagażu do wybranej bramki będzie też pomoc osobom z niepełnosprawnością w jej znalezieniu. 

– W ramach programu pilotażowego, na Terminalu 1 na lotnisku w Dublinie wprowadzono do użytku cztery roboty. (…) Roboty cieszą się już dużym powodzeniem wśród pasażerów, zwłaszcza dzieci, które nie mogą powstrzymać uśmiechu, gdy widzą je w akcji. Ale choć roboty stanowią nieco zabawny i wciągający element obsługi lotniska, to służą także istotnemu celowi. Tym jest pomoc pasażerom w łatwiejszym poruszaniu się po lotnisku – mówi Graeme McQueen, menedżer ds. kontaktów z mediami w Porcie lotniczym w Dublinie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Nauczyciel napastował seksualnie stewardesę w czasie lotu z Polski do UK

Na pokładzie Ryanaira w trakcie lotu z Krakowa do Edynburga pewien mężczyzna, będący z zawodu nauczycielem, napastował seksualnie stewardesę.

Najstarszy mężczyzna na świecie zmarł w wieku 112 lat

Brytyjczyk cieszący się mianem najstarszego żyjącego mężczyzny na świecie nie żyje. John Alfred Tinniswood zmarł w poniedziałek, 25 listopada 2024 roku, w domu opieki w Southport.

Nowa opłata za wjazd do UK – gdzie wprowadzą „tourist tax”?

Trwają pracą nad wprowadzenie "tourist tax" w Walii. Podatek turystyczny w wysokości 1,25 funta za noc może zostać wprowadzony już 2027 roku, ale podobne rozwiązaniami mogą wejść w życie nie tylko w tym regionie UK.

Koniec zdzierania z pasażerów. Tanie linie z milionowymi karami

Hiszpania boleśnie karze tanie linie lotnicze. Pięciu przewoźników zostało ukaranych grzywną w łącznej wysokości 179 mln euro przez hiszpańskie ministerstwo

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia pracowników sektora budowlanego

Prawie 50 000 pracowników sektora budowlanego zatrudnionych w Irlandii może liczyć na podwyżki. Ich minimalne wynagrodzenie wzrośnie w ciągu dwóch lat w sumie o 6,6%.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport